informatyka

X Międzynarodowy Turniej Robotów

W dniu 17 marca 2018 r. Uczniowie naszej szkoły, którzy uczęszczają na zajęcia z robotyki wzięli udział w X Międzynarodowym Turnieju Robotów Robotic Tournament 2018. Konkurs odbył się w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku. Ekipa w składzie: Karolina Stępniak, Damian Cyper, Piotr Kardasz, Konrad Mazepa, Karol Stepanienko i Kacper Osuch wystawiła 4 roboty w 4 różnych konkurencjach.

 

Roboty Volta i Mini brały udział odpowiednio w konkurencjach Lego Sumo i Lego miniSumo - polegały one na zepchnięciu robota drużyny przeciwnej z okrągłego ringu. Robot AE86 Wystartował w Lego Drag Race - wyścigu po prostej linii o długości 12 metrów. Ostatni robot to Quadro, zapisany w konkurencji Lego Linefollower. Jego zadaniem było jak najszybsze przejechanie zakręconego toru wyznaczonego przez białą linię. Wszystkie roboty zajęły miejsca w środkach stawek. Jak przyznają uczestnicy konkursu, oglądanie własnych konstrukcji wygrywających kolejne walki było niesamowitym przeżyciem, uczniowie wrócili bogatsi o nowe doświadczenia i o masę nowych pomysłów, które z pewnością wykorzystają podczas kolejnych zawodów.

 

Walki robotów na Politechnice Warszawskiej

3 marca 2018 r. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbyło się największe wydarzenie robotyczne w Polsce - VIII edycja Międzynarodowego Turnieju Robotów Mobilnych ROBOMATICON 2018. Konstruktorzy rywalizowali w dziewięciu konkurencjach: xSumo, Deathrace, Freestyle, Humanoidsprint, Linefollower, Linefollower Enhanced, Humanoidsumo, Micromouse i Puckcollect. Drużyna złożona z uczniów klasy 2b w składzie: Damian Cyper, Piotr Kardasz, Kacper Osuch, Karol Stepanienko, występująca pod nazwą Team Zamoyski, przystąpiła do rywalizacji w konkurencji sumo z robotami o nazwach: Pusher i Volta.

Gratulujemy zaprezentowania się w pierwszym turnieju naszym konstruktorom. Turniej był wyśmienitą okazją do sprawdzenia nowych rozwiązań w robotach, a zdobyte doświadczenia drużyna wykorzysta na następnych turniejach, które już niebawem.

Walczące Roboty

12 września 2015 r. uczniowie z klasy 3c Michał Panas, Dominika Kukis i Marcin Łyś reprezentowali naszą szkołę w konkursie Walczące Roboty, który odbył się na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie. Do konkursu przystąpiło 16 drużyn.

Konkurs składał się z dwóch konkurencji: Walki Sumo Robotów i Line Follower.

Pierwszy konkurs został przeprowadzony systemem pucharowym. Walki zaprojektowanych i zaprogramowanych wcześniej robotów z zestawu Lego Mindstorms EV3 toczyły się na ringu o średnicy 149 cm. Wygrywał robot, który wypchnął poza obszar ringu przeciwnika. 

Robot drużyny ANNON w pierwszej walce pokonał na ringu przeciwnika  I Liceum Ogólnokształcącego z Legnicy i zakwalifikowaliśmy się do drugiej rundy. 

Niestety w drugiej rundzie po zaciętej walce robotów zostaliśmy pokonani przez drużynę Zespołu Szkół z Polkowic, która w finale zdobyła drugie miejsce ulegając drużynie 1 Liceum z Krakowa.

Drugi konkurs Line Follower (był to wyścig maszyn po torze wyznaczonym przez czarną linię) okazał się trudny. Wyznaczony przez organizatorów tor przebyło tylko dwie maszyny. Jak się okazało padający cień robota okazał się "zabójczy” dla czujnika koloru. Ponownie bezkonkurencyjny okazał się robot 1 LO z Krakowa.

Był to pierwszy tego rodzaju konkurs, w którym uczniowie naszej szkoły brali udział. Dziękujemy uczniom za poświęcony czas przy projektowaniu i programowaniu robota oraz życzymy sukcesów w przyszłych konkursach.