Wycieczka do Warszawy
Matejko, Gierymski, Malczewski, Iwaszkiewicz to patroni wycieczki klasy 2A do stolicy. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: M. Bikowska, M. Adamczuk i R. Czerwieniec.
Pierwszym przystankiem w planie wycieczki było Muzeum Narodowe, gdzie, oprócz zwiedzania wystaw stałych, młodzież wzięła udział w lekcji muzealnej nt. sztuki i literatury XIX wieku, która przypomniała im specyfikę i osiągnięcia polskiej kultury epoki romantyzmu oraz wprowadziła w klimat realizmu za pomocą najwybitniejszych dzieł malarstwa polskiego doby pozytywizmu takich, jak, niedawno odzyskana, „Żydówka z pomarańczami” czy „Święto trąbek” A. Gierymskiego. Duże wrażenie zrobiła również ekspozycja obrazów Jana Matejki ze w słynną „Bitwą pod Grunwaldem”.
Słynne dzieło odzyskane A. Gierymskiego
Obraz, który zawsze robi duże wrażenie na odbiorcach; i tym razem było tak samo.
Ostatnia część lekcji była poświęcona Jackowi Malczewskiemu – najwybitniejszemu polskiemu przedstawicielowi symbolizmu w malarstwie.
Obraz J. Malczewskiego będący kwintesencją jego stylu.
Zwieńczeniem dnia spędzonego w Warszawie był niezwykły i przejmujący spektakl w Teatrze Narodowym ‘’Matka Joanna od Aniołów’’ wg. opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Rzecz dotykała uniwersalnych problemów egzystencjalnych takich, jak uwikłanie człowieka w zło czy niezgoda na życie w różnego rodzaju ograniczeniach i ramach, uniemożliwiających mu być prawdziwym i spełnionym. Ponadto, uczniowie mieli niepowtarzalną okazję dotknąć magii teatru w postaci gry świateł, dymów, ruchomej sceny, która opadała i podnosiła się w kluczowych momentach przedstawienia.
To my po spektaklu w Teatrze Narodowym.
Wyjazd do Warszawy był kolejną udaną klasową wycieczką, która niezbicie dowiodła, że jej uczniowie to zgrana i lubiąca się grupa młodych ludzi.