02.06.2019, autor: M. Nizioł

Wycieczka Malbork – Szwecja – Trójmiasto

W dniach 27.05 – 29.05 uczniowie kl. Ie, IIf , Ia i Ih wraz ze swoimi opiekunami: p. Grażyną Mandziuk, p. Magdaleną Nizioł, p. Beatą Wasilewską-Wnuk i p. Agnieszką Szalą udali się w podróż, by odkrywać nieprzetarte szlaki.

Organizatorem wycieczki było biuro turystyczne „Ela Travel”, którego pilot – p. Elżbieta Wszoła opracowała atrakcyjny program.

Swoją przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania z przewodnikiem zamku w Malborku. Następnie udaliśmy się na terminal promowy do Gdyni, gdzie czekał na nas kolejny środek transportu – prom „Stena Vision”, na którym zostaliśmy zakwaterowani w kabinach i spędziliśmy noc. Czekało tu na nas wiele atrakcji: sklep z pamiątkami, sale gier i zabaw, bary, restauracje i dyskoteka.

Kolejny dzień przywitał nas słoneczkiem i pysznym śniadaniem w formie bufetu szwedzkiego w Restauracji Taste. W godzinach porannych dopłynęliśmy do Karlskrony, czyli miasta portowego Karola. Tam czekał już przewodnik, który zabrał nas w całodzienną podróż po pięknych zakątkach Szwecji. Pierwszym punktem programu była wyspa Olandia i miasto Kalmar, gdzie udaliśmy się jednym z najdłuższych mostów w Europie (6 km), łączącym stały ląd z wyspą. Malownicze widoki zapierały dech w piersiach. Olandia (Motyla Wyspa) to wyspa wiatru i słońca, malowniczych starych wiatraków, gdzie panuje harmonia z naturą i można cieszyć oko pięknymi krajobrazami.  Piękne plaże, drobne wysepki, stare grodziska oraz charakterystyczna architektura – to właśnie magia Olandii. W Olandii czuć oddech historii niemal na każdym kroku. Dawno temu mieszkali tu wikingowie, dlatego spotkać można grobowce i kamienie runiczne oraz kamienne płyty z pismem runicznym.

W Kalmarze zachowało się malownicze stare miasto, które otaczają pozostałości średniowiecznych murów obronnych. Jednym z najcenniejszych zabytków jest usytuowany nad brzegiem morza zamek, który w swojej historii przetrwał kilkanaście wielkich oblężeń. Nasze kroki skierowaliśmy również do barokowej katedry, w której wysłuchaliśmy koncertu Gospel.

Nasz kolejny przystanek to Karlskrona – miasto, port wojenny, leżące na 33 wyspach. ze swoją bajeczną dzielnicą domków drewnianych oraz targiem rybnym i szeregiem małych, dzikich wysp. Naszą uwagę przyciągnął drewniany kościół Admiralicji i pomnik Pana Rosenbone oraz nabrzeże królewskie i bastion Aurora.

Nasza wędrówka po Szwecji dobiegła końca i czas wracać było na pokład promu. Po odprawie pasażerskiej zostaliśmy zakwaterowani na promie „Stena Spirit” i udaliśmy się na kolację w Kafeteri Food City a następnie młodzież miło spędziła czas w dyskotece.

Noc minęła bardzo szybko i czas było zejść na ląd.

Gdynia przywitała nas słońcem. Zwartą grupą wraz z przewodnikiem ruszyliśmy na zwiedzanie portu. Czekały tu na nas polskie „perełki”: ORP Błyskawica, Dar Pomorza oraz Dar Młodzieży.

Kolejnym punktem było Westerplatte. To tutaj 1 września 1939r o godz. 4.48 rozpoczęła się II wojna światowa. Pomnik Obrońców Wybrzeża, Cmentarzyk Poległych Obrońców Westerplatte, zachowane Wartownie, Koszary to miejsca symbole wpisane na listę Pomników Historii. Z Westerplatte udaliśmy się na gdańską starówkę i Długie Nabrzeże, gdzie wędrowaliśmy podziwiając zabytki: gdański Trakt Królewski, zamknięty Złotą Bramą z jednej strony i Zieloną Bramą z drugiej, osadę rybacką, Bazylikę Mariacką Wniebowzięcia, Długi Targ ze słynnymi kamienicami należącymi niegdyś do bogatych mieszczan, Fontannę Neptuna.

W ten oto sposób nasz wycieczka dobiegła końca. Cali i zdrowi dotarliśmy do Zamościa. Dziękujemy za to naszym dzielnym Panom Kierowcom z firmy transportowej „Zbyszko”, dzięki którym bezpiecznie powróciliśmy do naszych domów.

Do zobaczenia za rok na kolejnym spotkaniu z PRZYGODĄ.