15.02.2017, autor: M. Podolak

Walentynki z książką

Tegoroczne Walentynki stały się okazją do promocji książek o miłości. A przecież miłość jest tematem niemal każdej wielkiej powieści. Projekt rozpoczął się od zajęć z wychowawcami, podczas których przedstawiano ranking najsłynniejszych klasycznych powieści o miłości, który stawał się punktem wyjścia do osobistych wrażeń z lektur. Rozmawiano o tym dlaczego lubimy, bądź nie lubimy czytać romanse.

Ważna była "międzypokoleniowa wymiana  informacji" o tym, co warto przeczytać. Następnie w dniach 7-13 lutego odbywało się głosowanie na romans wszech czasów.

 

Po podliczeniu głosów powstał następujący ranking:

Niekwestionowany zwycięzca to  Romeo i Julia, książka otrzymała 56 głosów, następne pozycje zajęły:

Duma i uprzedzenie – 29, 50 twarzy Grey’a – 23, Gwiazd naszych wina – 21, Pamiętnik – 20, Zanim się pojawiłeś – 17, Przeminęło z wiatrem – 13, Wichrowe wzgórza – 12, Zostań, jeśli kochasz – 12, Love story – 10, Romans wszech czasów – 10 /chyba ze względu na nośny tytuł!/, Hopeless  - 10. 

Pełny zestaw tytułów można poznać TUTAJ. Zwraca uwagę fakt, że na liście znalazło się kilka książek N. Sparksa , na które głosowało w sumie 40 osób. Czyżby mężczyźni piękniej pisali o miłości? Uwag na temat 50 twarzy Grey’a  oszczędzę . Zachęcamy do zapoznania się z listą i przeczytania książek rekomendowanych przez Waszych rówieśników. Książki polecamy też uwadze wychowawców, jako że wspólne lektury mogą stanowić kod kulturowy i płaszczyznę porozumienia.

Jednocześnie został ogłoszony konkurs na recenzję ulubionej książki o miłości. Konkurs wygrała Weronika Zosiuk z I B rekomendując książkę Nicholasa Sparksa „Najdłuższa podróż”. Recenzję możecie przeczytać TUTAJ. Weronika otrzymała w nagrodę książkę Jojo Moyes „Razem będzie lepiej”. Mamy nadzieję, że się spodoba.

W Walentynki  w bibliotece zorganizowana została  „Randka w ciemno z książką” polegająca na możliwości wypożyczenia książki  o nieznanym tytule. Tego dnia wypożyczono w bibliotece 139 książek. Mamy  nadzieję, że zapewnią  Wam kilka miłych wieczorów.

Bardzo dziękujemy za wspólną zabawę, zwłaszcza Profesorom, którzy zostali „ambasadorami” akcji.