19.10.2015, autor: A. Niańko

WYBORY NA PRZEWODNICZĄCEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Dużymi krokami zbliża się termin wyborów na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. W tym roku o tę funkcję zawalczą: Hubert Kukułowicz, Mariusz Leśniak oraz Michał Wójtowicz. Jak co roku przed wyborami odbyła się debata, podczas której kandydaci rywalizowali między sobą i z ogromną cierpliwością odpowiadali na zadawane im pytania.

Debata składała się z 3 części. W pierwszej kandydaci dokonali autoprezentacji i przedstawili swój program wyborczy. W drugiej odpowiadali na pytania wybrane spośród propozycji zgłoszonych przez wyborców. 

W trzeciej części doszło do polemiki między kandydatami na temat zagadnień i rozwiązań przedstawionych w programach wyborczych.

Trzeba wspomnieć, że ogromny stres, który zapewne towarzyszył kandydatom został przezwyciężony! Każdemu z nich serdecznie gratulujemy odwagi! Wszystkim życzymy sukcesu. Wybory już 21.10.2015 r. dlatego jeszcze raz przedstawiamy programy wyborcze kandydatów na tę funkcję.

 

Kandydat na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego HUBERT KUKUŁOWICZ

 

PROGRAM WYBORCZY:

 

 • Umieszczenie planu lekcji w drugim skrzydle szkoły
 • "Skrzynia" sugestii i problemów
 • Poprawienie akustyki szkolnego Radio węzła poprzez wymianę, bądź zakup dodatkowych głośników
 • Wyposażenie dziedzińca w ławki, parasole, stojaki na rowery
 • Dofinansowanie dla biblioteki szkolnej - poszerzenie zakresu tytułów, które można wypożyczyć
 • Złożenie wniosku do Prezydenta Miasta o dodatkowe wsparcie stypendialne
 • Realizacja projektów naukowych umożliwiających uzyskanie stypendium, indeksu itp.
 • Wdrożenie łańcuszka pomocy koleżeńskiej 
 • Współpraca z m.in. z Kurierem Zamojskim (jednocześnie promowanie artykułów uczniów z naszego Liceum) 
 • Zaangażowanie sekcji w promowanie dobrego wizerunku szkoły (stworzenie filmu z okazji 100lecia szkoły, zgłaszanie prac osób z sekcji fotograficznych, filmowych, teatralnych na konkursy)
 • Ogranizowanie festiwali poswięconych rozmaitym uroczystościom, bądź akcjom społecznym (koncerty charytatywne, imprezy tematyczne (Dzień Kobiet,Dzień Dziecka etc.), wieczory poetyckie na schodach lub w auli organizowane we współpracy z sekcją teatralną, Noce Filmowe z ankietowanym repertuarem filmowym)
 • Dni tematyczne raz na miesiąc (Dzień Ręcznika, Dzień Piżamy, Dzień Disco, Rocka, Punk Rocka (kwestia do ustalenia poprzez ankietę)
 • Międzyklasowa rekreacja - turnieje w szachy/warcaby/planszówki
 • Debaty tematyczne - oxfordzka

Kandydat na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego MARIUSZ LEŚNIAK

 

Mój plan wyborczy odnośnie zmian i planów jako ewentualny przewodniczący I LO jest następujący:

 

1. Dopilnowanie aby obchody 100 lecia szkoły były jak najlepiej zorganizowane, poprzez zaangażowanie jak największej ilości osób, dobrą współpracę między klasami (a więc częste spotkania samorządów klasowych, w celu rozporządzenia obowiązków), docenienie pomysłów uczniów. Do tego zadbanie o to by kapsuła czasu na 100% wypaliła i była gotowa na 100 lecie, opcjonalnie konkurs na to co można w niej umieścić.

 

2. Usprawnienie pracy radiowęzła poprzez: 

Zwiększenie świadomości uczniów, głównie I klas gdzie on się znajduje (umieszczenie tabliczki na drzwiach).

Umieszczenie skrzynki, do której wrzuca się propozycje piosenek w bardziej widocznym miejscu, oraz zwiększenie świadomości uczniów o jej istnieniu i możliwości wpłynięcia na playlistę.

Wprowadzenie dni upamiętniających wybitnych muzyków. Tj. w dniu szczególnym dla twórczości danego muzyka, będą znacznie częściej grane właśnie jego piosenki, lecz nie koniecznie wyłącznie jego, by nie nudzić uczniów.

Opcjonalnie, jeśli znajdą się środki, zakupienie Spotify Premium. Jest to prośba od sekcji radiowej, osobiście się pod nią podpisuję, gdyż szanuję ich pracę i to że poświęcają dla innych swoje przerwy, więc jeśli można ułatwić ich zadanie, to czemu nie.

 

3. Stworzenie poradnika/księgi początkującego dyżurnego. Ma to ułatwić dyżurowanie szczególnie pierwszym klasom. Taki pomysł pojawił się już rok temu, lecz z niewiadomych mi przyczyn nie doszedł do skutku. W takim poradniku znalazł by się zbiór porad, jak należy się zachować, ubrać, jakie są zadania dyżurnego, gdzie powinien udać się w razie problemów oraz lista nauczycieli wraz z ich zdjęciami. Byłoby to olbrzymim ułatwieniem dla pierwszaków, które nie znają większości nauczycieli.

 

4. Utworzenie systemu łączącego uczniów o podobnych zainteresowaniach, więcej kółek tematycznych. Ów system miałby działać na zasadzie zgłaszania poprzez uczniów drogą mejlową lub papierową do samorządu szkolnego swoich zainteresowań czy pomysłów na kółka. W razie gdy znalazło by się kilka osób o podobnych zainteresowaniach, zostałyby one sobie przedstawione, co w efekcie być może doprowadziłoby do powstania nowego koła zainteresowań, czy po prostu integracji między uczniami.

 

 

Kandydat na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego MICHAŁ WÓJTOWICZ

 

Mój plan wyborczy:

 

 • akcje charytatywne (zbiórki żywności dla zwierząt ze schroniska, zbiórki odzieży, czy zabawek dla dzieci z domu dziecka, akcje typu góra grosza itp)
 • poprawa atrakcyjności dyskotek szkolnych (lepsza muzyka trafiająca w gusty 
 • bawiących się)
 • rozbudowa sekcji artystycznej, ozdabianie szkoły w różnych porach roku (zima-
 • śnieżynki itp)
 • wprowadzenie dni tematycznych (w danym dniu ubiór uczniów na dany kolor, zachętą mają być dni bez pytania)
 • organizacja konkursów okolicznościowych różnego rodzaju
 • organizacja większej ilości tak zwanych ewentów (takich jak na przykład noce filmowe)
 • prowadzenie ankiet pod tytułem "co byś zmienił w naszej szkole"
 • wprowadzenie tematycznych tygodni muzycznych w radiowęźle, aby każdy czasami posłuchał muzyki jakiej lubi
 • pomoc uczniom w rozwiązywaniu ich codziennych problemów szkolnych