03.03.2014, autor: B. Krupa

Szkoła Odkrywców Talentów

28 lutego 2014r. po raz kolejny  odkrywaliśmy talenty matematyczne, fizyczne, społeczne i  lingwistyczne oraz artystyczne.

Dzień rozpoczęły potyczki matematyczne. Na scenę wyszli ochoczo najlepsi matematycy. Długo trwały ich zmagania bo nikt tak łatwo nie chciał oddać ani koła ratunkowego ani szansy na szóstkę z matematyki.

Ostatecznie w szrankach pozostało 3 zawodników: Karolina Galant (2c), Wojciech Kopeć (kl. 1a) i Wojciech Trześniowski  z kl. 2a, który w wywiadzie telewizyjnym określił zadania jako dość łatwe ale podchwytliwe, z haczykiem.  Pani  Maria Bubiłek (organizator potyczek matematycznych i lider zdolności matematycznych ) musi o zwycięstwie zdecydować poza kulisami, bo jak stwierdził prowadzący potyczki matematyczne  – Andrzej Cybulski Pani Profesor zawsze stawia poprzeczkę najwyżej, więc na ostateczny werdykt i wyłonienie najlepszego matematyka publiczność musiałaby długo czekać. W dalszej części mogliśmy wysłuchać wykładu, a właściwie wziąć udział w rozwiązywaniu zadań ze statystyki, specjalnie przygotowanych przez zaproszonego gościa  - dra Wojciecha Rabiegę.

 

Druga część poświęcona była zdolnościom fizycznym. Pod okiem lidera zdolności fizycznych – Pana  Andrzeja Mazurkiewicza czterech uczestników przygotowało prezentacje swoich prac. 

Jan Piaskowski z klasy 3i (uczestnik konkursu naukowego  e(X)plory – Warszawa 2014,  dzięki któremu szkoła otrzymała certyfikat Szkoły E(x)plory) zaprezentował swój autorski projekt „Ekologiczna klimatyzacja”.

Urszula Lis z klasy 3a wprowadziła uczniów w ciekawy świat fizyki kolejki górskiej. Tomasz Czerwieniec i Marcin Dandlowski zaprezentowali temat dotyczący półprzewodników we współczesnej nauce i technice. Marcin Jarosz i Krzysztof Bezrąk z klasy 3b zaprosili nas do obejrzenia prezentacji pt. „Fizyka telefonu”. Wszyscy „Młodzi naukowcy” otrzymali gromkie brawa.

W ostatniej części odbyła się prezentacja zdolności społecznych i lingwistycznych. Dokonania Wolontariatu I LO, który koordynują Panie: Wioletta Piotrowicz i Agnieszka Niańko, zaprezentowali wolontariusze roku - Wiktor Brzuś i Karolina Flak. Potem mogliśmy przenieść się w świat łaciny. Wykład o łacinie od czasów antycznych do facebooka wygłosiła dr hab. Agnieszka Dziuba - profesor KUL, która po raz drugi z radością przyjęła nasze zaproszenie do Szkoły Odkrywców Talentów. W dalszej części aktorzy z kl. 2g, 2h i 2j  przenieśli publiczność na scenę teatralną. Mogliśmy obejrzeć „Wesołe kumoszki z Windsoru” Szekspira. IV scena  II aktu bardzo podobała się czego dowodem były  głośne brawa. Liderem zdolności lingwistycznych jest Pani Mirosława Podhajny, która czuwała nad przebiegiem tej części.   Za każdym razem kiedy kierowaliśmy się w stronę auli mogliśmy podziwiać wystawę prac przygotowanych przez uczniów klasy architektonicznej (2c) oczywiście pod okiem nauczyciela rysunku – Pani  Doroty Jasek.  

Po południu odbył się przygotowany przez Samorząd Uczniowski konkurs „Mam Talent” , którego bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się uczeń klasy 2a – Przemek Kruczek, który dał popis układania  kostki Rubika. (Więcej o konkursie Mam Talent opowie SU). Wszystkie działania koordynowała Bożena Krupa - szkolny lider zdolności.