13.11.2018, autor: B. Hawrylak

Świętowaliśmy 100-lecie Niepodległej!

W piątek, 9 listopada włączyliśmy się w niezwykle uroczyste obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podczas spotkania w auli uczniowie klas pierwszych mogli wysłuchać przygotowanej na tę wyjątkową okazję prezentacji historycznej -100- lecie Niepodległości. Polska w latach 1918-2018.

Uroczystość została też uświetniona wspólnym odśpiewaniem pieśni legionowych. Jak co roku można było posilić się wojskową grochówką, której zapach roznosił się po szkolnych korytarzach. Nad całością czuwały panie Paulina Adamowicz, Anna Szyszka i p. Michał Pałczyński.

 

Następnym punktem uroczystych obchodów był happening patriotyczny na Rynku Solnym, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, wychowawcami i Dyrekcją. Przedsięwzięcie odbyło się pod hasłem - Śpiewaj z Pierwszym dla Niepodległej. W programie uroczystości znalazło się wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego o godz.11.11, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu szkolnego chóru, wizualizacja flagi. Happening został poprzedzony imprezami towarzyszącymi, przygotowaniem Kokard Narodowych, rozstrzygnięciem konkursu na plakat Polska Niepodległa. Nad przebiegiem i organizacją tej części uroczystości czuwali p. Agnieszka Niańko i ks. Jerzy Frankiewicz.

Główne uroczystości związane z obchodami tak wyjątkowego Święta Niepodległości odbyły się w niedzielę, 11 listopada. Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie klas drugich wraz z Dyrekcją oraz wychowawcami. Ok. godz.11. wszyscy uczestnicy wzięli udział w Zamojskim Marszu Niepodległości.

Kolejnym ważnym punktem uroczystości była Msza Św. w intencji ojczyzny odprawiona w Katedrze Zamojskiej.

Następnie na Rynku Wielkim rozpoczęła się manifestacja patriotyczna. W programie uroczystości znalazło się przemówienie prezydenta Zamościa, p. Andrzeja Wnuka, który przypomniał o testamencie marszałka J. Piłsudskiego i potrzebie budowania przez Polaków silnego i zintegrowanego społeczeństwa. W dalszej kolejności miał miejsce apel poległych, oddanie salwy honorowej, złożenie wieńców przed tablica upamiętniającą pobyt w Zamościu marszałka J. Piłsudskiego, a na końcu odbyła się defilada wojskowa z udziałem pocztów sztandarowych i służb mundurowych, biorących udział w upamiętnieniu tego Święta.