29.04.2019, autor: B. Soboń

„STRES JEST DOBRY, KIEDY TY NAD NIM PANUJESZ, STRES JEST ZŁY, KIEDY ON PANUJE NAD TOBĄ”

Przeczytaj - oto kilka wskazówek jak zredukować stres przedegzaminacyjny i prawidłowo zorganizować naukę własną.

Gdybyś miał uratować z pożaru kota albo obraz Rembrandta, to co byś wybrał? – pyta bohaterka filmowej „ Prostej historii o miłości”. Niewielu bez cienia wątpliwości brałoby pod pachę miauczącego dachowca lub obraz holenderskiego „ malarza duszy”. Jednak większość pytanych stwierdza : Boże, o co Ty mnie pytasz? Co to za durny wybór?. I tak powstaje stres ,trzeba zdecydować, wybrać jedną drogę na rzecz innej, bez powrotu do punktu wyjścia. Z takich wyborów składa się nasze życie. Wierzymy, że gdyby nie stres, żyłoby się nam lepiej. Czy na pewno? Zapominamy, że jakkolwiek byśmy się starali, on i tak zawsze będzie nam towarzyszyć. Zapominamy też , że stres nie zawsze jest zły. Nieraz to właśnie on dodaje nam skrzydeł. Zatem zamiast walczyć z nim zawzięcie, zmień myślenie o stresie i uczyń go swoim sprzymierzeńcem. Pobudzenie emocjonalne, czyli to wszystko co przeżywamy podczas egzaminów, ważnych , decydujących rozmów jest potrzebne, by odpowiednio się zmobilizować do wykonania wielu złożonych zadań. Trzeba jednak pamiętać, że dla jednego egzamin może być sytuacją tylko podwyższonej mobilizacji, dla drugiego sytuacją silnego wyczerpującego stresu.

Oto kilka wskazówek jak zredukować stres przedegzaminacyjny i prawidłowo zorganizować naukę własną:

Pierwsza najważniejsza:

• ŻEBY ZDAĆ EGZAMIN , NIE WYSTARCZY OPANOWAĆ STRES- TRZEBA TEŻ COŚ UMIEĆ, ODPOWIEDNIO SIĘ PRZYGOTOWAĆ.

• Uczenie się w łóżku nie jest skuteczne, bo kojarzy się ono ze spaniem. Zdecydowanie lepsze jest biurko – to tam powinno się gromadzić potrzebne materiały, żeby nie tracić czasu na poszukiwania i żeby nie było pretekstu do wychodzenia z pokoju.

• Warto opowiadać na głos to, co się umie.

• Ucząc się, lepiej nie słuchać piosenek ze słowami. Natomiast sama muzyka, bez słów – nie przeszkadza.

• Warto się wysypiać (również dla urody). Zasnąć pomagają wieczorne spacery, wietrzenie pokoju, relaksujące kąpiele. Jeśli mimo to się nie uda, włącz muzykę, poczytaj książkę.

• Przy nauce nie należy przesadzać z mocną herbatą czy kawą. Lepsza będzie woda –niegazowana mineralna lub zwykła przegotowana. Woda pomaga w przemianach biochemicznych w mózgu, które sprzyjają efektywnemu uczeniu się. Zdecydowanie nie wolno sięgać po środki pobudzające, bo działają na krótką metę.

• Warto pamiętać o prostych ćwiczeniach relaksacyjnych: odprężających, rozluźniających, przede wszystkim oddechowych.

W dniu egzaminu:

• Wstań o takiej porze, żeby mieć czas na spokojne przygotowanie się i dotarcie do szkoły bez nerwów, ale nie za wcześnie, żeby nie zasnąć podczas testów.

• Koniecznie zjedz śniadanie. Nawet jeśli stres sprawia, że nie czujesz głodu, zmuś się do zjedzenia grzanki lub musli. Możesz zabrać ze sobą jakiś napój do wypicia przed egzaminem (na salę nie wolno nic wnosić) ale nie przesadzaj z ilością płynów, bo wychodzenie do toalety w trakcie egzaminu jest możliwe tylko w szczególnych przypadkach.

• Nie bierz niczego na uspokojenie ani żadnych środków, które mają wspomagać koncentrację.

• Ubierz się elegancko, ale wygodnie i odpowiednio do pogody. Dla dziewczyn - jeżeli zakładasz szpilki po raz pierwszy, miej na zmianę drugą parę butów, po egzaminie spokojnie możesz je założyć, pamiętaj też o długości spódnicy, w spódnicy mini siedząc na egzaminie nie będziesz czuła się komfortowo.

• Zostaw w domu maskotki, telefon komórkowy, podręczniki – niczego się nie nauczysz w autobusie czy na korytarzu przed salą.

• Myśl pozytywnie. Zaufaj sobie i swoim umiejętnościom. Przypomnij sobie swoje sukcesy, unikaj ludzi, którzy wszędzie widzą niepowodzenia. To naprawdę pomaga.

 

BĄDŹMY OPTYMISTAMI. UDA SIĘ NA PEWNO!!!