21.05.2018, autor: M. Podolak

Noc Akademii

Zamość już po raz dziesiąty dołączył do miast, w których organizowana jest Noc Muzeów. Wieczorem 19 maja swoje podwoje dla zwiedzających otworzyły: Muzeum Zamojskie, Arsenał, Galeria Rzeźby prof. M. Koniecznego, Synagoga oraz nasze Liceum mieszczące się w budynku Akademii Zamojskiej. Obecna edycja Nocy Muzeów zatytułowana została „O wolność i niepodległość”, organizatorzy nawiązując do 100 rocznicy odzyskania niepodległości, postanowili przybliżyć sylwetki twórców odrodzonej Polski w Zamościu. Wielu z nich było profesorami Liceum im. J. Zamoyskiego.

O godzinie 21 wszystkich zwiedzających gmach Akademii przywitała Pani Dyrektor Bożena Krupa, następnie uczniowie zaprezentowali  Raport z oblężonego miasta Zbigniewa Herberta, który nawiązywał do walki Polaków o wolność i niepodległość . Autorem koncepcji scenicznej i reżyserem był Pan Profesor Piotr Linek. 

 

Publiczność ze wzruszeniem przyjęła spektakl  i podziękowała młodzieży wielkimi brawami.

Później odbył się krótki występ Chóru Reprezentacyjnego pod kierownictwem Ks. Jerzego Frankiewicza. Zaprezentowano utwory patriotyczne i religijne, a także Dni, których nie znamy Marka Grechuty – absolwenta naszego Liceum. Ten utwór śpiewano z towarzyszeniem… publiczności.

 

Po części artystycznej rozpoczęło się zwiedzanie budynku szkoły. Niektórzy uczestnicy z sentymentem wspominali swoje lata nauki W I Liceum, a byli wśród nich absolwenci  nawet sprzed lat pięćdziesięciu.

Przewodnicy z Koła Przewodników PTTK im. M. Pieszki: Pani Agnieszka Linek i Pan Krzysztof Hałon – także nasi absolwenci, opowiadali o wybitnych profesorach z czasów początków II Rzeczpospolitej: Kazimierzu Lewickim, Michale Pieszce, Stefanie Milerze czy Macieju Rataju. Byli to nie tylko doskonali pedagodzy, ale również znaczący twórcy życia kulturalnego i umysłowego Zamościa.

Zwiedzający mieli również okazję obejrzeć wystawę, przygotowaną przez bibliotekę szkolną, druków zamojskich, pochodzących z oficyny wydawniczej braci Pomarańskich zwanej Księgarnią Polską, działającej w latach 1917-1933.

Była to bardzo śmiała inicjatywa braci : Zygmunta, Stefana i Jerzego Pomarańskich – legionistów i wielkich patriotów, którzy wnieśli wielki wkład w rozbudzenie życia kulturalnego miasta.

Na koniec zwiedzający mogli podziwiać freski odkryte podczas prac remontowych oraz reprezentacyjną klatkę schodową od ulicy Akademickiej.

Dziękujemy za wspólne zwiedzanie oraz  zgłębianie tajników naszej historii!

 

Zdjęcia: p. M. Cios ze strony http://zyciezamoscia.pl/reportaze/x-zamojska-noc-muzeow/