Mistrzowie słowa!
Co prawda popełnianie błędów językowych nie jest karalne, ale posługiwanie się poprawną polszczyzną świadczy o naszej kulturze osobistej, wyczuciu językowym i erudycji. Mogliśmy się o tym przekonać podczas finałowej części konkursu polonistycznego „Mistrzowie słowa”, który odbył się w naszej szkole 5 marca. Do tej części konkursu zakwalifikowało się czternaścioro uczniów, siedmioro ze szkół podstawowych i siedmioro z naszego liceum. Zadaniem każdego z uczestników było wygłoszenie mowy na wybrany temat: Realny czy wirtualny? Czy świat bez mediów społecznościowych byłby lepszy? Jakie jest, Twoim zdaniem, największe wyzwanie XXI wieku, z którym będzie musiało zmierzyć się młode pokolenie? Pieska, kocia, końska… frazeologia. Przeanalizuj na wybranych przykładach zwierzęcą frazeologię w języku polskim.
Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom, dlatego komisja konkursowa, w składzie: pani Krystyna Kamińska, wieloletnia nauczycielka języka polskiego w naszym liceum i inicjatorka konkursów polonistycznych, pani Beata Hawrylak, nauczycielka I Liceum, pani Agata Korcz-Rozłowska, menedżerka Zamojskiej Akademii Kultury, stanęła przed trudnym zadaniem wyłonienia zwycięzcy.
Wśród uczniów szkół podstawowych I miejsce zajął Leon Myszczyński, II miejsce Zofia Dobrowolska – obydwoje ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tomaszowie Lubelskim, III miejsce otrzymała Zuzanna Szklarz ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu, a wyróżnienie Paulina Wysocka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tomaszowie Lubelskim.
Uczniowie I Liceum: I miejsce zdobyła Urszula Molas (3c), II miejsce Weronika Bochenko (1c), która zdobyła także Nagrodę Publiczności, III miejsce Jakub Sołodziński (2d), wyróżnienie przypadło Joannie Łęckiej (1d).
Konkurs jest objęty honorowym patronatem rektora Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, dlatego jego ważną częścią był wykład przygotowany przez panią profesor Małgorzatę Rzeszutko pod tytułem „Cudzoziemcy mistrzami mowy polskiej” Pani profesor już po raz kolejny zaszczyciła nas swoją obecnością i przedstawiła ciekawe zagadnienie językowe.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i nauczycielom przygotowującym uczniów do obydwu części konkursu za udział w finałowych zmaganiach. Każda z występujących osób wykazała się dużą wiedzą, pomysłowością i odwagą. Gratulujemy każdemu, kto pojawił się na scenie i zaprezentował swoje poglądy.
Podziękowania kierujemy także w stronę pani Agaty Korcz – Rozłowskiej, gdyż dzięki jej uprzejmości mogliśmy się spotkać w sali kinowej i korzystać z pomieszczeń ZAK-u, panu Pawłowi Bieduli, który zadbał o oprawę techniczną, panu Zbigniewowi Pałce za wydrukowanie dyplomów i podziękowań, a także prowadzącym spotkanie – Igorowi Wadze i Mariannie Sachajko z klasy 3f Aleksandrowi Butrynowi z klasy 3f za wykonane zdjęcia.
Za organizację konkursu odpowiadają pani Magdalena Lis i pani Małgorzata Twardziszewska.