09.11.2010, autor: H. Pilszczek

Licealiści z Izraela

Już po raz trzeci młodzież z Izraela odwiedziła gościnne progi Akademii Zamojskiej. Spotkanie odbyło się 4 listopada 2010 r. w ramach projektu „Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów.” Autorami projektu „Bliżej siebie” jest polski MEN i Ośrodek Rozwoju Edukacji a ze strony izraelskiej Instytut Yad Vashem, MEN Izraela oraz Instytut Polski w Tel Avivie.Młodzież z Gymnasia Realit  z Rishon Le Zion w liczbie 66 uczniów plus nauczyciele, opiekunowie i rodzice przybyli do I LO w Zamościu o godz.9.30. Chwilę później w auli szkolnej rozpoczęło się uroczyste powitanie gości przez panią wicedyrektor szkoły mgr Lucynę Mielniczuk oraz panią dyrektor szkoły z Gymnasia Realit mgr Shoche Winter.

Warsztaty integracyjne odbyły się w czterech grupach polsko – izraelskich. Tytuł warsztatu brzmiał : „Przełamywanie stereotypów drogą do zrozumienia i tolerancji”. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim przez nauczycielki tego przedmiotu w I LO : p. Mieczysławę Adamczuk,  p. Monikę Borowską, p. Luizę Karwan i p. Małgorzatę Struk. W czasie warsztatów młodzież bardzo szybko przełamała początkową nieśmiałość i w koleżeńskiej atmosferze, pełnej śmiechu i żartów, obalała kolejne stereotypy dotyczące obydwu narodów.

W czasie spaceru po Zamojskiej Starówce goście podziwiali jej piękną architekturę, a ich opiekunowie, którzy przyjeżdżają tu co roku, postęp prac renowacyjnych.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Bełżcu w Muzeum – Miejscu Pamięci, który był ośrodkiem eksterminacji ludności żydowskiej, od marca do grudnia 1942 r. wymordowano tu około 500 tys. osób, przede wszystkim Żydów z Polski, ale także obywateli żydowskich z innych państw. I właśnie tym ofiarom młodzież polsko – izraelska złożyła hołd w czasie wspólnej uroczystości. Na twarzach wszystkich uczestników ceremonii widać było wielkie wzruszenie i ogromne emocje,wielu jej uczestników nie ukrywa spływających łez.

Podniosła uroczystość skończyła się odśpiewaniem hymnu polskiego i hymnu Izraela Hatikva oraz złożeniem wieńców w barwach narodowych obu państw i zapaleniem zniczy.

Wracamy do Zamościa, do szkoły, gdzie czeka na młodzież obfity i smaczny poczęstunek. Polska specjalność pierogi, z różnym farszem, czerwony barszcz, słodkości, kawa i herbata szybko zaspokoiły pierwszy głód młodzieży. Odgłosy muzyki dochodzące z auli skłoniły młodzież do wspólnej zabawy. Jak się później okazało był to najlepszy punkt programu, wspólne tańce, swobodne rozmowy tego oczekiwała młodzież zarówno polska jak i izraelska.

„Izraelczycy to bardzo weseli i otwarci ludzie, obaliłem wiele stereotypów związanych z nimi, teraz wiem, że młodzież jest taka sama jak my;” spotkanie z nimi to był jeden z najprzyjemniejszych dni w moim życiu”;” bardzo polubiłam młodzież, która przyjechała do naszej szkoły ,jestem pod wielkim wrażeniem ich otwartości i umiejętności nawiązywania więzi koleżeńskich, my, Polacy jesteśmy bardziej skryci i wyważeni w okazywaniu swoich emocji”- takie i podobne wypowiedzi znalazły się w ankiecie ewaluacyjnej po spotkaniu.

Wizyta dobiegła końca, wszyscy żałowali, że muszą się rozstać, obiecywali sobie wzajemnie  kontakty meilowe i spotkanie..... w Izraelu, zostaliśmy tam oficjalnie zaproszeni przez panią Dyrektor Shoche Winter.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w spotkaniu, chciałabym szczególnie podziękować Żydowskiemu Muzeum Galicja w Krakowie za hojne wsparcie finansowe całego spotkania oraz mojej koleżance p. Barbarze Jędruszczak

Koordynator wymiany – Halina Pilszczek