12.11.2023, autor: P. Adamowicz, A. Niańko

„Jest takie miejsce… taki kraj”

105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości została uczczona naszej szkole akademią patriotyczną, która odbyła się 9 listopada. 

Przed częścią artystyczną miało miejsce przekazanie władzy nowemu samorządowi szkolnemu. 

Jakub Piluś, ustępując z funkcji przewodniczącego, podziękował wszystkim uczniom, którzy przyczynili się do aktywnego działania samorządu szkolnego. W sposób szczególny podziękował Jakubowi Hałasie, swojemu zastępcy, z którym współpracował od samego początku. Przewodniczący poszczególnych sekcji otrzymali nagrody i podziękowania, które wręczyła Pani Dyrektor Agnieszka Kowal. Jakub Piluś zwrócił się do nowo wybranego samorządu z życzeniami wytrwałej pracy. 

 

Nowy przewodniczący, Wojciech Wilczyński podziękował całej społeczności uczniowskiej za zaufanie i tak licznie oddane głosy podczas wyborów. Zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby samorząd szkolny dalej działał prężnie na rzecz szkoły i wszystkich uczniów. 

Następnie przedstawił skład nowego samorządu i jego sekcje:

Zastępca - Miłosz Stadnik 3D

Zastępca – Agata Kamys 3D       

Sekretarz – Zuzanna Ignaciuk 3B 

Sekcje:

Charytatywna -   Aleksandra Kozłowska 3D

Organizacyjno-rozrywkowa – Klaudia Kuczeruk 3D, Natalia Cisło 3D

Parlamentarna -  Maria Jakubczak 2F

Muzyczna – Agata Kamys 3D, Amelia Pankiewicz 2F 

Techniczna – Bartłomiej Szuwarski 2B

Medialna – Zuzanna Ignaciuk 3B

Dekoratorska – Magdalena Zych 3B 

Radiowo- dziennikarska- Wojtek Wilczyński 3D, Julia Bubiło 2F

Plastyczna- Julia Bubiło 2F

Teatralno- recytatorska- Łucja Cichosz 3B

Szkolna redakcja-Monika Kur 3D

Po przekazaniu władzy nowemu samorządowi przyszedł czas na część artystyczną, którą rozpoczął Igor Waga (2f) zapraszając wszystkich zgromadzonych do wysłuchania utworu  „Jest takie miejsce” w wykonaniu Julii Mudy i Amelii Pankiewicz (2f). 

Następnie o trudnych czasach, kiedy Polska jako kraj nie istniała na mapie Europy, przypomnieli Wiktoria Gał (2i)  oraz Igor Waga (2f),  którzy poprowadzili pierwszą część akademii.

 

W wykonaniu Natalii Bełkot (4e) i Katarzyny Wiśniewskiej (4d) usłyszeliśmy pieśń: „Uwierz Polsko” oraz „Rozkwitały pąki białych róż”, a wspólnie z chórem cała społeczność klas pierwszych zgromadzona w auli szkoły odśpiewała pieśni: „Legiony”, „Ułani” oraz „Wojenko, wojenko”.

 

Po przypomnieniu wydarzeń przepełnionych bólem i cierpieniem, nadszedł czas na radość i szczęście z posiadania własnego państwa wyrażoną w utworze: „Wolność” zaśpiewanym przez Lenę Kulczyńską (2b). 

 

Istnienie państwa polskiego na arenie międzynarodowej stało się faktem. Rozpoczął się proces integracji i odbudowy Rzeczpospolitej, o czym przypomnieli Łucja Cichosz (3b) i Patryk Drogoszewski (2f) prowadzący drugą część akademii, którzy zaprosili do wspólnego odśpiewanie „Roty”, oddając w ten sposób hołd tym, którzy walczyli za Ojczyznę. 

Akademię patriotyczną przygotowały panie Paulina Adamowicz oraz Agnieszka Niańko, źródła historyczne udostępniła pani Anna Szyszka-Tomaszewska.

Oprawę muzyczną zapewnił chór pod opieką pani Katarzyny Kowanek, akompaniował mu Paweł Kusaj (2b). Obsługę techniczną zapewnił Bartłomiej Szuwarski (2b). 

10 listopada o symbolicznej godzinie 11.11 wszystkie klasy wspólnie z nauczycielami odśpiewały cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu przyszedł czas na gorący posiłek, czyli grochówkę. Przygotowaniem i organizacją poczęstunku zajęły się uczennice z klasy 2i (Weronika Czugała, Wiktoria Dudek, Julia Zych, Oliwia Janulewicz, Hanna Grosman, Róża Gardżała).  

W tym dniu można było również spróbować ciast o narodowych barwach w kawiarence patriotycznej przygotowanej przez samorząd uczniowski.