26.03.2013, autor: BK

Festiwal w klimacie Kraju Kwitnącej Wiśni

 

Po raz jedenasty w auli I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościu  w dn. 22 marca br uczniowie liceów z Biłgoraja, Chełma i Zamościa rywalizowali w konkursie na najlepszą inscenizację teatralną w językach obcych.
W tegorocznej edycji dominował akcent wielokulturowy. W programie XI Międzyszkolnego Festiwalu Twórczości Scenicznej  widzowie otrzymali atrakcyjną ofertę przedstawień w językach: angielskim, francuskim, łacińskim, hiszpańskim, włoskim, rosyjskim  i po raz pierwszy w języku japońskim przybliżającym kulturę Dalekiego Wschodu.Taki też charakter przybrała scenografia Festiwalu, której projekt przygotował uczeń kl. Ic Klaudiusz Pupiec a swoim  pomysłem  zainspirował uczniów klas: Ig, Ic, IIg, IIb, IIh, którzy stali się współtwórcami oryginalnych dekoracji. W dn. 22 marca br w auli szkoły i kawiarence zagościła atmosfera  Kraju Kwitnącej Wiśni.
Zgłoszenia do udziału w festiwalu przesłali nauczyciele przygotowujący młodzież do konkursu z  Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ z Biłgoraja, II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Orlicz-Dreszera z Chełma,  III Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida z Zamościa oraz organizator imprezy – I LO im. J. Zamoyskiego w Zamościu.
Do udziału w pracach Jury zostali zaproszeni  p. Dyrektor Bożena Krupa przewodnicząca, p. Steve Taylor- nauczyciel jęz. ang. w Szkole Języków Obcych Bacalarus, p. Janusz Kamiński – przedstawiciel Wydawnictwa Macmillan oraz p. Magdalena Cholewińska – nauczyciel Zespołu Szkół Mechanicznych w Zamościu.
Udział p. Steve’a Taylora w pracach Jury był istotnym walorem tegorocznego konkursu.  Wykonawcy sztuk w języku angielskim mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności przed angielskim nauczycielem. 
Jury wyłoniło dwóch zwycięzców w kategorii najlepsze przedstawienie przyznając pierwsze miejsce ex aequo  przedstawieniu „Kaguahime” w języku japońskim (z narracją w języku angielskim) w wykonaniu uczniów kl. IIa  z ILO im. J. Zamoyskiego w Zamościu pod kierunkiem p. Moniki Borowskiej oraz  adaptacji ”Romeo and Juliet” w języku angielskim w wykonaniu uczniów III LO im. C. K. Norwida w Zamościu pod kierunkiem p. Małgorzaty Kordyacznej.
II miejsce  otrzymało przedstawienie w języku hiszpańskim „Kosmoneopluralogonia” w wykonaniu uczniów LO im. ONZ  z Biłgoraja pod kierunkiem p. Mariki Piech i p. Katarzyny Palonki  za wrażenia artystyczne i świetną, pełną energii grę aktorską głównych postaci.
Podobnie jak w latach ubiegłych obok nagród zespołowych Jury przyznało szereg wyróżnień  indywidualnych w kilku kategoriach.
W kategorii najlepsze kreacje aktorskie zostali wyróżnieni Piotr Pilip za rolę Shinji w sztuce „Kaguahime”, Dominika Ogorzałek za rolę Róży w przedstawieniu „Mały Książę”, Monika Kustra za rolę Świnki nr 2 oraz Krzysztof Ćwieka za rolę Wilka w bajce „Trzy świnki”, Michał Pabjaniak za kreację Zeusa w przedstawieniu „Cena In Olympo”, Sylwia Chełmińska za rolę Kobiety  Rozbitka w skeczu „Naufraga”, Piotr Dudko i Michał Rasiński za ekspresję sceniczną  w przedstawieniu „Kosmoneopluralogonia”, Karol Bubiłek za rolę pacjenta nr 1 w skeczu „The Dentist” oraz Aleksandra Czapla za rolę starszej Pani w skeczu ”The Bus Stop”, Adriana Poterucha i Jerzy Leśniak za świetne kreacje sceniczne w oryginalnej adaptacji ”Romeo and Juliet”, oraz Ewa Garbuz, Angelika Grzesik, Aleksandra Pękala i Ewa Matwiejczuk za ekspresję sceniczną w komedii del’arte „Le Maschere”.
W kategorii najlepszego narratora nagrodzono Martę Grosman za narrację w  przedstawieniu „Naufraga”, Karolinę Ćwik za narrację w bajce „Trzy świnki”, Paulę Opoczyńską za rolę lektora w przedstawieniu  „Kaguahime” oraz Michała Dzięgielewskiego w przedstawieniu ”Romeo and Juliet”.
 Za walory muzyczne Jury wyróżniło Karolinę Sobczuk, która wykonała piosenkę w języku francuskim „Parole” w przedstawieniu „Mały Ksiażę”.
 Tegoroczna „Nagroda publiczności” trafiła do rąk uczestników skeczu ”The Bus Stop” przygotowanego przez uczniów kl.IIIe I LO w Zamościu pod kierunkiem p. Luizy Karwan,  zdobywając najwyższe uznanie widowni.
W licznej grupie wyróżnionych uczniów przygotowujących dekoracje obok twórcy scenografii Klaudiusza Pupca znaleźli się: Kamila Ćwik i Wioletta Sarzyńska kl.Ig, Magdalena Miszczuk, Magdalena Żuk, Kinga Winiarczyk, Klaudia Obydź, Kamil Orzechowski i Olga Budzyńska  z kl. IIg, Maria Świrgoń i Mateusz Pelc z kl. I c,  Alicja Jędrzejewska  i Alicja Zygmunt z kl. II h i wielu innych.
Wyróżnieni artyści otrzymali interesujące nagrody książkowe i rzeczowe ufundowane przez tegorocznych sponsorów: Szkołę Języków Obcych „Bacalarus”, Wydawnictwo Pearson, Wydawnictwo Macmillan, Wydawnictwo Oxford  University Press , Wydawnictwo Nowa Era, Wydawnictwo Express Publishing, Księgarnię Językowo-Edukacyjną w Zamościu, Księgarnię  im. B. Leśmiana w Zamościu oraz p. Zygmunta Kamińskiego - Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu.
Uczennice kl. IIIa Małgorzata Radaj i Karolina Klimek  wcieliły się w role prezenterek, które  w barwnych japońskich kimonach zapowiadały występy poszczególnych wykonawców w języku angielskim i polskim.
W czasie obrad Jury swoje umiejętności wokalne zaprezentowali Dagmara Kowalczyk z kl. Ic, Cezary Budzaj z kl. Ia i Jakub Zimon z kl.Ih
Oprawę graficzną Festiwalu przygotował p. Paweł Biedula oraz ucz. kl. 3b Aleksandra Szajnoga, kawiarenkę zorganizowała młodzież z kl. IIb pod kierunkiem p. Mieczysławy Adamczuk, organizację Festiwalu koordynowała p. Barbara Kowalczyk
W imieniu organizatorów gratuluję wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym uczestnikom konkursu, a wszystkim nauczycielom inspirującym i przygotowującym młodzież do udziału w XI Festiwalu serdecznie dziękuję za zaangażowanie. 
Gorąco zapraszam wszystkich chętnych uczniów i nauczycieli do udziału w XII edycji Międzyszkolnego Festiwalu Twórczości Scenicznej w Językach Obcych w 2014 roku.
                                                                                                                 Oprac. Barbara Kowalczyk