29.03.2011, autor: P. Lepianka (kl. 1h)

Dzień Patrona i Dzień Otwarty Szkoły

Dnia 25 marca 2011r., po raz kolejny w naszym liceum, odbył się Dzień Otwarty Szkoły i Dzień Patrona. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 09:00 w auli szkolnej apelem przygotowanym przez klasę II g pod opieką p. prof. Jadwigi Rogali. Była to inscenizacja na temat Kanclerza i Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego. Dzięki tej sztuce wiadomości licealistów na temat życia i działalności politycznej i prywatnej naszego patrona – Jana Zamoyskiego zostały wzbogacone. Ponadto doskonale przygotowana oprawa: stroje, scenografia, muzyka sprawiły, że mogliśmy jeszcze bardziej wyobrazić sobie jak wyglądało życie naszego Patrona.
Następnie zostały wręczone dyplomy finalistom Testu Wiedzy o Patronie. Pierwsze miejsce zajęła klasa I b, drugie – I d, trzecie – I i. W konkursie gazetek o Patronie największym talentem plastycznym wykazała się klasa I h, która zajęła I miejsce, niewiele gorsza była klasa I d, która odebrała dyplom za zajęcie drugiego miejsca. Kolejny konkurs to piosenka o Patronie. Honor klas pierwszych uratowali uczniowie klasy I i, którzy jako jedyni ułożyli piosenkę o Janie Zamoyskim, tym samym zajmując najwyższe miejsce na podium oraz sympatię pani dyrektor Lucyny Mielniczuk i całej widowni.
Następną atrakcją tego dnia były finały pokazów tanecznych. Uczestniczyło w nich szesnaście zespołów wcześniej wybranych przez nauczycieli WF. Najlepszym układem tanecznym oraz wspaniałym jego wykonaniem mogą pochwalić się uczennice z klasy II d, które zajęły pierwsze miejsce. Dyplom za zdobycie drugiego miejsca powędrował do tancerek z klasy I h, natomiast dziewczęta z klas II g i I g zajęły ex aequo trzecie miejsce. Zwieńczeniem występów w auli był przegląd talentów licealistów. Prezentowane były różne piosenki, skecze kabaretowe, a nawet porywający taniec brzucha. Atrakcyjne pokazy dawnej sztuki wojennej zaprezentowało Bractwo Rycerskie kończąc tym samym przegląd twórczości artystycznej licealistów.
W tym samym czasie, w sali nr 5, gimnazjaliści mogli zobaczyć interesujące pokazy chemiczne przygotowane przez uczniów klas pierwszych i drugich pod opieką p. prof. Marty Dynowskiej. Odnaleźliśmy tam m. in.: "czarnego smoka", "żółtego słonia", "niewidzialną gaśnicę", "chemiczny wulkan" i wiele innych interesujących doświadczeń. Natomiast miłośnicy fizyki mogli podpatrzeć doświadczenia w wykonaniu uczniów klasy matematyczno – fizycznej, którzy pokazywali jak uzyskać prąd z ogórka czy ziemniaków, na czym polega magnetyzm oraz co to jest dyfrakcja bądź interferencja. Na parterze, w sali gimnastycznej szkoły zwiedzający mogli dowiedzieć się wiele na temat profilów klas tj.: lingwistyczny,
matematyczno – fizyczny lub ekonomiczny, prawniczy, biologiczno – chemiczny oraz humanistyczno – dziennikarski. Podczas zwiedzania szkoły, zarówno gimnazjaliści jak i licealiści, bardzo często gościli w "Karczmie Staropolskiej" .” Karczma” to prawdziwy hit zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, wszyscy jedzą ze smakiem "staropolskie" wędliny, "staropolski" chleb ze smalcem, jajka w majonezie, ogórki kiszone i konserwowe, paprykę i grzybki w occie oraz różnego rodzaju ”staropolskie” ciasta. Wystrój sali przenosił nas w dawne czasy, renesansowego Zamościa, a pobyt w karczmie umilała nastrojowa muzyka w wykonaniu staropolskiej kapeli. Przygotowanie sali oraz rolę gospodarzy pełnili uczniowie klasy Ia pod kierunkiem i opieką p. prof. Barbary Jędruszczak i p. prof. Haliny Pilszczek. Kawę, herbatę i bardzo dobre ciasta można było też wypić i zjeść w sali nr 3, którą przygotowali uczniowie z klasy 2i. I tak minął kolejny Dzień Otwarty i Dzień Patrona, było ciekawie, interesująco i zabawnie dzięki zaangażowaniu naszych nauczycieli i kolegów.