13.02.2013, autor: M. Twardziszewska

Dni Zdolności i Talentów

W ramach projektu Szkoła Odkrywców Talentów realizowanego we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w  naszym Liceum odbyły się Dni Zdolności i Talentów. Przez trzy kolejne dni, od 6 - 8 lutego odkrywaliśmy talenty matematyczne, fizyczne i lingwistyczne.

We środę młodzież wzięła udział w „potyczkach matematycznych". Przy zgromadzonej w auli publiczności, która pełniła także rolę „koła ratunkowego”, rywalizowało ze sobą 14 trzyosobowych drużyn. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Pani dyrektor B. Krupa, student AGH Jacek Kania, uczniowie II a – D. Chyrchała, K. Osuch. W potyczkach zwyciężył uczeń klasy IIIb - B. Komendacki, II miejsce zajęła I. Traczykiewicz z klasy IIa, na trzeciej pozycji uplasował się uczeń klasy III b – B. Kołodziejczuk. Organizatorem imprezy była Pani Maria Bubiłek. 

We czwartek zgromadzonych w szkolnej auli uczniów przywitała dyrektor B. Krupa (lider zdolności projektu ORE ”Uczeń zdolny”). Tego dnia przyszedł czas, by pokazać, jak fascynująca może być fizyka. Gościem specjalnym naszej imprezy był dr Waldemar Berej z Instytutu Fizyki UMCS, który wygłosił wykład pt. „Skok z krawędzi kosmosu – fizyczne aspekty wyczynu Felixa Baumgartnera”. Następnie uczniowie klas matematyczno-fizycznych zaprezentowali swoje zainteresowania, przedstawiając (w formie prezentacji bądź wykładu) następujące zagadnienia: silniki cieplne, fotografia, awaria w Czarnobylu, promieniotwórczość w medycynie i źródła energii w przyszłości. Organizacją tego dnia zajął się Pan Andrzej Mazurkiewicz. 

„Dlaczego warto uczyć się łaciny” i „Rola kobiety w republikańskim Rzymie” to tematy wykładów, które dla uczniów naszej szkoły wygłosiła dr hab. prof. KUL Agnieszka Dziuba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tym samym rozpoczął się ostatni już Dzień Zdolności i Talentów. Swoje umiejętności mogli zaprezentować uczniowie klasy II d, II e, 1f i 1 c, którzy przygotowali montaż słowno-muzyczny z wykorzystaniem tekstów poetów starożytnych i bardziej współczesnych, dla których inspirację stanowiła kultura antyczna. Nie zabrakło wierszy J. Tuwima i piosenek J. Kaczmarskiego. Piątkowe spotkanie kończyło niezwykle zabawne przedstawienie pt. „Uczta na Olimpie”. Łacinę mogliśmy sobie przyswoić dzięki Pani Mirosławie Podhajny, która zajęła się przygotowaniem całego przedsięwzięcia.