22.05.2017, autor: M. Podolak

Ach, co to była za noc!

Miłośnicy nocnego zwiedzania w piękną sobotnią noc spotkali się w murach Akademii Zamojskiej.  O 21 zgromadzonych na dziedzińcu powitał dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Zamoyskiego Pan Zygmunt Kamiński.

Przypomniał osobę fundatora uczelni i założenia, którymi kierował się tworząc w Zamościu trzecią w Rzeczpospolitej wyższą uczelnię, a którym staramy się być wierni do dzisiaj. Miłą niespodzianką było uhonorowanie trójki absolwentów I LO medalem „Zasłużony dla szkoły”. Otrzymali go: Pani Agnieszka Linek i Pan Krzysztof Hałon – inicjatorzy Nocy Akademii, oraz Pan Piotr Johaniuk – reżyser i aktor inscenizacji „Sielanek” Szymona Szymonowica.

 

Spektakl w wykonaniu młodzieży naszego Liceum, w niepowtarzalnej nocnej scenerii, bardzo podobał się widzom.

 

Następnie wspaniale zaprezentowali się chórzyści pod dyrekcją ks. Jerzego Frankiewicza. 

 

I rozpoczęło się zwiedzanie. Przewodnicy opowiadali o losach  Akademii i jej wykładowcach, a także o odrodzeniu szkolnictwa w 1916 roku, kiedy utworzono Gimnazjum, a następnie nasze Liceum. Przywoływano wybitnych profesorów okresu międzywojennego -  dyrektora Kazimierza Lewickiego, profesorów:  Stefana Milera, Michała Pieszkę, Stanisława Młodożeńca – nie tylko specjalistów w swojej dziedzinie, ale także społeczników i ludzi z pasją. 

 

Wspominano długoletnich dyrektorów: Michała Bojarczuka i Bolesława Hassa oraz profesorów pozostających w naszej pamięci: Teofila Lawgmina, Stanisława Kasztelana i wielu wielu innych.

 

Tablica pamiątkowa przypomniała nam o słynnym absolwencie Liceum - Marku Grechucie, wybitnym kompozytorze i poecie, którego twórczość ważna jest dla wielu z nas.

W  tradycję Szkoły pięknie wpisują się najnowsze osiągnięcia Liceum – sukcesy olimpijskie naszych uczniów pracujących pod opieką  zaangażowanych nauczycieli.

Podziwialiśmy architekturę budynku: pięknie sklepione korytarze, fragmenty odkrytych polichromii i klatkę schodową od ul. Akademickiej. Przygotowano również prezentację gmachu Akademii po planowanej rewitalizacji.

 

Zwiedzanie zakończyło się w czytelni, gdzie przygotowano wystawę poświęconą Zdzisławowi Stroińskiemu – absolwentowi Szkoły, poecie pokolenia Kolumbów, który zginął w Powstaniu warszawskim. Wykład o twórczości Z. Stroińskiego przygotował Pan Krzysztof Hałon.

 

Biblioteka naszego Liceum pokazała także swoje najcenniejsze zbiory, głównie XIX-wieczne, oraz kolekcję Zamościanów.

Wszyscy chętni mogli wpisać się do Księgi Pamiątkowej. Zwiedzaniu towarzyszyły miłe spotkania, w tym absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego sprzed lat, który opowiadali własne anegdotki związane z latami nauki. Strudzeni zwiedzaniem goście mogli przysiąść w kawiarence przygotowanej przez uczniów klas: II b i I e.

O północy najwytrwalsi uczestnicy zwiedzania udali się na ul. Kościuszki, aby zapalić znicz  pod tablicą poświęconą Zdzisławowi Stroińskiemu.

Serdecznie dziękujemy za wspólne zwiedzanie. Szkoda, że nie możemy zaprosić za rok.

Więcej zdjęć na http://zyciezamoscia.pl/reportaze/zamosc-noc-muzeow-2017/