12.11.2022, autor: P. Adamowicz, A. Niańko

104 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 listopada 1918 roku to niezwykle ważna data w historii Polski. Po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał upragnioną wolność. W ramach obchodów Święta Niepodległości 11 listopada przedstawiciele naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym pod opieką p. Marcina Tomaszewskiego uczestniczyli w miejskich obchodach Święta Niepodległości na Rynku Wielkim, a 10 listopada 2022 r. społeczność całej szkoły również uczciła ten dzień w szczególny sposób.

O symbolicznej godzinie 11.11 w obecności pocztu sztandarowego, wszystkie klasy wspólnie z nauczycielami i wychowawcami wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” i odśpiewały przy pomniku Jana Zamoyskiego 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

Po wspólnym odśpiewaniu „Jeszcze Polska nie zginęła..”, młodzież zgromadziła się w Sali Kolumnowej, aby wysłuchać montażu słowno- muzycznego z okazji Święta Niepodległości, który przeniósł zgromadzonych w klimat zadumy i  patriotycznej refleksji. Akademię patriotyczną przygotowały Pani Anna Szyszka-Tomaszewska, Katarzyna Kowanek, Agnieszka Niańko i Paulina Adamowicz.

Akademię rozpoczął utwór: „Uwierz Polsko” w wykonaniu Oliwii Bieleckiej z klasy 3d. Następnie o trudnych czasach, kiedy Polska jako kraj nie istniała na mapie Europy przypomnieli Julia Niańko i Kacper Wodyk z klasy 3e, prowadzący część artystyczną. 

 

 

W wykonaniu Zuzanny Sołtys z klasy 3d usłyszeliśmy pieśń: „Rozkwitały pąki białych róż” oraz w wykonaniu chóru pieśń: „O mój Rozmarynie”. 

 

 

Po przypomnieniu wydarzeń przepełnionych bólem i cierpieniem nadszedł czas na radość i szczęście z posiadania własnego państwa polskiego wyrażona w utworze: „Niepodległa, niepokorna” zaśpiewanym przez Natalię Bełkot i Paulinę Szawracką z klasy 3e. 

 

Mamy dziś szczęście dorastać i żyć w wolnym kraju, a Ojczyzna- jak stwierdził Cyprian Kamil Norwid- to wielki zbiorowy obowiązek. Po tych słowach Katarzyna Wiśniewska z klasy 3d wykonała utwór: „Miejcie nadzieję”, następnie już wspólnie z chórem wszyscy odśpiewali pieśni patriotyczne: „Ułani”, „Maszerują strzelcy”, „Legiony”. Oddając hołd wszystkim, którzy walczyli za Ojczyznę odśpiewaliśmy „Rotę”. Na zakończenie części artystycznej Julia Michalewska odśpiewała „Mury” przy akompaniamencie Łukasza Marchwianego z klasy 3g.

 

 

Po części artystycznej odbyło się przekazanie władzy nowemu samorządowi szkolnemu. Paweł Mróz, przewodniczący ustępującego samorządu podziękował wszystkim uczniom, którzy przyczynili się do tak aktywnego działania szkolnego samorządu. Szczególnie podziękował tym, którzy od samego początku tworzyli szkolny samorząd. Najbardziej zasłużeni zostali nagrodzeni dyplomami, nagrodami i podziękowaniami, które wręczyła Pani Dyrektor Bożena Krupa. Paweł zwrócił się do nowo wybranego samorządu z życzeniami wytrwałej pracy. 

 

 

Nowy przewodniczący Jakub Piluś podziękował całej społeczności uczniowskiej za zaufanie i tak licznie oddane głosy podczas wyborów. Zapewnił, że poczyni wszelkich starań, aby samorząd szkolny dalej działał prężnie na rzecz szkoły i wszystkich uczniów. Następnie przedstawił skład nowego samorządu szkolnego i jego sekcje.

Zastępca - Jakub Hałasa 3F

Zastępca - Natalia Michaluk 3G

Sekretarz - Oliwia Winiarska 3F

Charytatywna - Hania Mazurek 2E

Organizacyjno-rozrywkowa - Julia Mazurek 3A, Izabela Kołodziej 2B

Parlamentarna - Julia Niańko 3E

muzyczna - Oliwia Bielecka 3D i Julia Michalewska 3G

Edukacyjna - Karol Komajda 3F

Techniczna - Maksymilian Majchrowski

Gamingowa (gier) - Miłosz Stadnik 2D

Dziennikarska - Zuzanna Ignaciuk 2B

Dekoratorska - Julia Kwapisz 3D

 

Po uroczystej akademii i przekazaniu władzy przyszedł czas na gorący posiłek czyli grochówkę. Można było również spróbować ciast w narodowych barwach w kawiarence patriotycznej przygotowanej przez samorząd uczniowski. Przygotowaniami i organizacją poczęstunku oraz dekoracją sali, kotylionami zajęła się klasa 1i.