2015/2016

POMOC DLA PIOTRKA

Emilia Serecka i Milena Makowska- wolontariuszki naszej szkoły włączyły się w akcje zoorganizowaną przez Zamojskie Centrum Wolontariatu, Dawcy Uśmiechu – Smile Donors, Caritas Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej, Zamojska Liga Szóstek, SS Cyrkulatka, STS Gryf.  Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Gmina Zamość.

Środki zebrane podczas rozgrywek zostały przekazane na operacje i rehabilitację piłkarza Piotra Bargieła, który  podczas meczu piłki nożnej doznał groźnego urazu kolana. Aby wrócić do sprawności oraz dalszego czynnego uprawiania sportu potrzebuje bardzo kosztownej operacji i rehabilitacji, a sytuacja finansowa Piotrka nie pozwala mu na podjęcie operacji i rehabilitacji. Podczas turnieju udało si ę zebrać się ponad 1600 zł. 

 

Zaangażowanym wolontariuszkom bardzo dziękujemy.

 

Dobro niesione w kilometrach …

Złotówka do złotówki, a wszystko po to, by dobro niesione potrzebującym zmierzyć w kilometrach. Jak zawsze wolontariusze naszej szkoły włączyli się w akcję pomocy osobom potrzebującym. Dzięki ich zaangażowaniu udało się zebrać 357 zł. Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy. 

Wśród wolontariuszy, którzy szczególnie zaangażowali się w zbiórkę były: Wiktoria Kozicka oraz Katarzyna Szafran. Finał  akcji Kilometry Dobra Caritas odbył się 5 czerwca na Rynku Wielkim w Zamościu. Ambasadorami tegorocznej zamojskiej kampanii zostali  Beata Ścibakówna, Waldemar Barwiński i Witold Paszt. Honorowy patronat nad kampanią objął Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk.

 

TURNIEJ CHARYTATYWNY

Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, grupa wolontariuszy z „Dawcy Uśmiechu - Smile Donors”, Zamojska Liga Szóstek oraz wolontariusze I LO- Katarzyna Szafran, Wiktoria Kozicka oraz Aleksandra Kołodziejczyk uczestniczyły w  Wielkanocnym Turnieju Charytatywnym na rzecz rodziny Kapiców. Turniej odbył się na hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu 28 marca. Głównym celem była pomoc finansowa na rzecz rodziny Kapiców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się zebrać około 9 tys. złotych.  

Wszystkim którzy włączyli się w akcje bardzo dziękujemy.

 

TAK, POMAGAM!

Już po raz dziesiąty zorganizowana została przedświąteczna zbiórka żywności Caritas. Wolontariusze w całym kraju zbierali artykuły codziennej potrzeby takie jak: mleko, mąka, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, herbata, słodycze oraz konserwy mięsne i rybne, a także środki czystości, które trafią do najuboższych rodzin w Polsce.

 

W zbiórkę włączyli się również wolontariusze naszej szkoły: Monika Sarzyńska kl III i, Paulina Soboń kl III i, Alicja Binduga kl I f, Magda Augustynek kl If, Katarzyna Szafran kl II f, Wiktoria Kozicka kl IIe, Agnieszka Palonka kl I f, Jarosz Joanna kl If,  Patryk Bielawski kl If, Jakub Głuch kl I f, Kamil Pikor kl I g, Katarzyna Mędziak Ig, Dominik Bober Ig, Paulina Szwed Ig, Kamila Typiak Ig, Iwona Makara I g, Monika Żołyniak Ig, Hubert Moś Ig.

Wszystkim wolontariuszom bardzo dziękujemy!

 

POMOC DLA JAKUBA

W piątek 22.01.2016 r. w naszej szkole odbyła się kawiarenka charytatywna dla Jakuba, który przebywa od 11 lat w śpiączce w wyniku ciężkiego wypadku komunikacyjnego. Inicjatywa została organizowana wspólnie z sekcją charytatywną oraz wolontariuszami naszej szkoły, którzy na co dzień pracują w szpitalu. Dzięki kawiarence udało się zebrać  651 zł 20 gr.

Za zarobione pieniądze zakupione zostały: pampersy, dwa komplety pościeli, dwa prześcieradła, ręczniki, koce, balsamy przeciwodleżynowe, chusteczki nawilżające, a także przygotowaliśmy dla młodszego brata paczkę, w której znalazł się niezwykle ciekawy sprzęt sportowy. Wszystkim osobom, które wsparły  inicjatywę dziękujemy całym sercem!

WOLONTARIAT W SZPITALU

Spotkania odbywają się w piątki co tydzień od godz. 14.30 na oddziale medycyny paliatywnej w „starym szpitalu". Więcej informacji u Pani Dyrektor B. Krupy lub Pani Profesor A. Niańko.

Pragnę zachęcić wszystkich, którzy wahają się jeszcze do zaangażowania się w wolontariat. Życie jest zbyt krótkie by wybiegać daleko w przyszłość, ale możemy je odmienić teraz poprzez ciepło, dobro jakie wypływa z głębi naszego serca, a dobre uczynki są tego odbiciem. 

Zarówno Personel szpitala jak i Pacjenci przyjmują nas życzliwie i otwarcie. Wolontariusze pomagają pacjentom w drobnych czynnościach pielęgnacyjnych, zakupach, czytają książki, wychodzą na spacery, dają wszystko co mają – siebie. Są jak ciche anioły. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego ile nasza obecność daje drugiemu człowiekowi. Czasami wszystko czego potrzeba innym to serce, które ich wysłucha i zrozumie, gdy brakuje nadziei na lepsze jutro. 

Wolontariat sprawia, że zaczynamy inaczej patrzeć na świat. Naprawdę jedno życie może przyczynić się do zmian. Każdy ma w sobie coś, co może podarować. Bądźmy tymi „jedynymi”. Bądźmy Aniołami… 

Zapraszam także do polubienia i śledzenia na bieżąco naszych akcji na fanpage’u Dawcy Uśmiechu na Facebook’u. 

https://www.facebook.com/DawcyUsmiechu.SmileDonors/?fref=ts

Koordynator Wolontariatu

Małgorzata Ostasz - absolwentka I LO

XXIV FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

W niedzielę 10 stycznia odbył się 24 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.

W  tym dniu w naszym regionie na ulice wyszło prawie 650 wolontariuszy – wśród nich znaleźli się również uczniowie naszej szkoły (55 wolontariuszy), którzy kwestowali pomimo zimowej aury. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli WOŚP!

NAPISALIŚMI 338 LISTÓW!

Od 4 grudnia w 675 miejscach w całej Polsce pisane były listy w obronie osób, których prawa zostały złamane. Młodzież naszej szkoły 10 grudnia 2015 r. również uczestniczyła w Maratonie Amnesty International - mówiąc "NIE" łamaniu praw człowieka! 

Napisaliśmy 338 listów, a KAŻDY Z NICH ma ogromne znaczenie, bo może stać się kluczem do wolności dla więźniów sumienia czy realną pomocą walczących z niesprawiedliwością. Wspólnie ratujemy ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy.

W całej Polsce napisanych zostało 270 235 listów! Dziękujemy!

Kartki z życzeniami

Święta to czas składania życzeń. Młodzież jak co roku odwiedziła pacjentów Oddziału Paliatywnego, Opiekuńczo-Leczniczego oraz Pediatrycznego. Uczniowie wykonali ok. 60 kartek świątecznych, które zostały przekazane osobom chorym. Kartki przekazały uczennice, które pracują w szpitalu jako wolontariuszki. Chorzy nie kryli wzruszenia, chociaż na chwile zapomnieli o troskach dnia codziennego. Były życzenia, wspólne kolędowanie oraz możliwość wspólnego radowania się Dobrą Nowiną.

DZIEŃ WOLONTARIATU

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku.

 

To własnie wolontariusze zatrzymują się i spoglądają na innych. Egocentryzm zastępują empatią, pomagają, wspierają i rozświetlają zwykły dzień tym, którzy nie mają zbyt wielu powodów do radości. Tacy właśnie są wolontariusze, bohaterowie codzienności.

W obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza włączyli sie również wolontariusze naszej szkoły. Zorganizowali szkolną kawiarenkę, ciasta kusiły wszystkich apetycznym wyglądem. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony dla osób potrzebujących. 

W szkole pojawili się wolonatriusze z ogromnymi misiami, które można było przytulić a w ten sposób przyłączyć się do akcji „Pokochaj wolontariat”.

Wszystkim Wolontariuszom dziękujemy za bezinteresowną pomoc i wytrwałość.

Dzięki Wam świat staje się lepszy.

 

GALA WOLONTARIATU

We wtorek 08.12.2015 r.  w Osiedlowym Domu Kultury "Okrąglak" odbyła się wyjątkowa gala. “Wolontariat niejedno ma imię” - pod takim hasłem zaprezentowano działalność zamojskiego wolontariatu: młodzieżowego i dorosłych. Wręczone zostały nagrody i podziękowania. 

 

Podziękowania były dla Dyrekcji szkoły oraz wyróżnionych wolontariuszy: Magdaleny Osuch- wyróżnienie Prezydenta Miasta Zamość, podziękowania dostały: Beata Karskia, Wiktoria Kozicka, Karolina Paszt, Dominika Kwaśniewska. 

Oprócz tego podziękowania dostały wolontariuszki Wolontaritu Stałego przy szpitalu, tj. Oddział Paliatywny i Opiekuńczo-Leczniczy. Nagrodzone zostały: Aleksandra Kołodziejczyk-wyróżnienie Prezydenta Miasta Zamość, Milena Makowska, Karolina Młynarczyk, Magdalena Szady, Ewelina Romaszko.

Drugą część imprezy poświęcono podsumowaniu konkursu “Inicjatywa Roku 2014”.

Zgłoszeń było sporo, wolontariuszy przybywa, są więc powody do zadowolenia.

WOLONTARIUSZKI UCZESTNICZYŁY W KONFERENCJI

Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego Milena Makowska, Wiktoria Huk, Magdalena Szady z klasy III E, oraz Aleksandra Kołodziejczyk z klasy III F, które są wolontariuszkami na Oddziale  Opiekuńczo- Leczniczym i Oddziale Opieki Palatywnej Starego Szpitala uczestniczyły w konferencji pt. "Romowie na Lubelszczyźnie- wczoraj, dziś i jutro", zorganizowanej przez Zamojskie Centrum Wolontariatu w ramach polsko-rumuńsko-słowacko-węgierskiego projektu.

Wolontariuszki uczestniczyły również w wymianie młodzieży do Rumuni, Słowacji i na Węgry w ramach w/w projektu. W wymianie udział brały uczennice: Karolina Paszt, Aleksandra Kołodziejczyk, Milena Makowska z klasy III F, Magda Szady i Karolina Młynarczyk z klasy III E. 

 

"SZKOŁO POMÓŻ I TY"

POMÓŻMY JAKUBOWI ZOBACZYĆ ŚWIAT

Dzięki zaangażowaniu naszej szkoły w poprzednich akcjach Fundacji Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, pomogliśmy uwierzyć wielu osobom, że życie jest piękne, a ludzie dobrzy. W świetle tych pięknych aspektów, pragniemy po raz kolejny zachęcić do udziału w akcji charytatywnej. 

Tegoroczna zbiórka na na celu pomoc 21-letniemu Jakubowi Nowakowskiemu, który choruje na retinopatię wcześniaczą i autyzm. Codzienne życie stawia przed nim ogromne wyzwania,a nieuleczalna wada wzroku i zaburzone postrzeganie świata skazują na zamknięcie w czterech ścianach domu. Specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, tj. rowerowózek ułatwi Jakubowi podróżowanie i pozwoli na kontakt z naturą. 

Zachęcamy do wzięcia udziału w tegorocznej akcji. Zakup cegiełek pomoże Jakubowi  zrealizować swój cel. 

 

Sprzedażą cegiełek zajmuje się Magda Osuch z klasy IIIa oraz sekcja charytatywna.

 

ODDAJ ZUŻYTY TELEFON KOMÓRKOWY

 

Ruszyła V edycja międzynarodowej akcji "Sprzątanie Świata - Clean Up the World 2015", do której włączyli się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego. W ramach akcji zbieramy zużyte, uszkodzone telefony komórkowe bez baterii, które zostaną przekazane do profesjonalnego recyklingu. Honorowy patronat nad akcją objął profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Pan Zbigniew Nęcki.

 

"Pomoc dla Mateusz"

W środę 16 września w naszej szkole odbyła sie kawiarenka.  Pieniądze przeznaczone zostały na szczytny cel dla 22 -letniego Mateusza, który w listopadzie 2013 r. uległ wypadkowi w wyniku którego zapadł w śpiączkę. Obecnie przebywa w domu rodzinnym jednak potrzebuje intensywnej 

i kosztownej rehabilitacji. Mateusz ma szansę na wybudzenie ze śpączki. Przed wypadkiem był pełnym energii chłopakiem, jego pasją była piłka nożna. Walczymy aby Mateusz wyzdrowiał. Mamy nadzieję ze pieniądze z kawiarenki przyczynią się do poprawy zdrowia Mateusza.

 

Podziękowania należą się uczniom i rodzicom, bo to przecież oni byli sponsorami. Pomysłodawczyniami szkolnej kawiarenki były wolontariuszki które systematycznie odwiedzają Oddział Paliatywny i Opiekuńczo-Leczniczy w Zamościu.

 

MŁODZIEŻ  CZYTA DZIECIOM

W bieżącym roku szkolnym wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego podjęli nową formę aktywności.  Wszyscy pragniemy, żeby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. 

I jest na to prosty sposób - Czytajmy Dzieciom! Pod takim hasłem młodzież I LO w piątek wybrała się do Ziarnka Grochu aby poczytać małym pociechom ich ulubione książeczki. W każdym tygodniu odbywać się będą spotkania z literaturą poświęconą wybranej tematyce. Dzieci różne wiekowo, były zachwycone, że to starsi koledzy i koleżanki a nie pani z przedszkola: bawią się z nimi, czytają i rozmawiają. Maluchy uczestniczące w spotkaniu żywo reagowały okazując swoją radość i zainteresowanie. 

 

Uczniowie I LO zadeklarowali chęć spotkań w miejscu przyjaznym dzieciom i rodzicom jakim jest Ziarnko Grochu.