2014/2015

AKTUALNOŚCI

"Pomoc psiakom”

26 lutego jako przedstawicielka Sekcji Charytatywnej SU odwiedziłam zamojskie schronisko dla psów. Przekazałam wtedy dyrektorowi dary, które uczniowie naszej szkoły ofiarowali na rzecz zwierząt. Zbiórka w szkole trwała przez cały luty, a udało nam się zebrać 9 kg suchej karmy; 4,5 kg karmy mokrej; 4 kg ryżu, kasz oraz makaronów; przysmaki dla psów, a także obroże i smycz. Pracownicy schroniska przyjęli nas niezwykle miło i okazali dużo radości z ofiarowanej pomocy. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy włączyli się w akcję.

 

Magdalena Osuch

 

"Dary Serca"

W zeszłym tygodniu w naszej szkole prowadziliśmy dwie zbiórki. Pierwszą - zniczy, które 11 listopada zapłonęły na polskich grobach we Lwowie. Drugą - kartek urodzinowych dla 6-letniego Mateusza, który cierpi na chorobę Recklinghousena czyli nerwiakowłókniakowatość.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli sie do akcji i mamy nadzieję, że w przyszłości odzew uczniów będzie jeszcze większy.

 

"Dzień bez futra"

"Dzień bez futra" to ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest uwrażliwienie nas na cierpienie zwierząt, które są "surowcem" na futra naturalne.

25 listopada 2014 w naszej szkole będą miały miejsce różne wydarzenia mające na celu uświadomienie uczniom jak działa przemysł futrzarski w Polsce. W auli będzie można obejrzeć filmy ukazuujący warunki życia zwierząt na farmach. Będzie można podpisać także petycję na rzecz zakazania hodowli zwierząt futerkowych.

 

Już dziś zapraszamy do zapoznania się z materiałami na ten temat. 

http://antyfutro.pl/

http://antyfutro.pl/petycje/

 

Wycieczka szkoleniowa

25 i 26 października 2014r. wraz z Olą Kołodziejczyk z klasy 2F miałam okazję uczestniczyć w wycieczce do Lublina i Nałęczowa organizowanej przez Zamojskie Centrum Wolontariatu oraz Fundację “Renesans”.

Sobota poświęcona była szkoleniom i rozmowom o pracy wolontariuszy z osobami niepełnosprawnymi. Pierwszym punktem programu było zwiedzenie  dawnego obozu koncentracyjnego na Majdanku.  Wiadomo, iż jest to miejsce skłaniające do refleksji nad wartością każdego ludzkiego życia. Aby wyrwać się jednak z przygnębienia udaliśmy się na obiad i prelekcję do “Santiago Cafe” (ul. Głuska 145, Lublin)- niezwykłej restauracji w przepięknej zabytkowej plebanii. Niezwykłej, ponieważ prowadzonej przez Stowarzyszenie “Misericordia”, które zatrudnia wiele osób niepełnosprawnych. Jest to Zakład Aktywności Zawodowej, a jego kierownik przybliżył nam, nieco to pojęcie. Przyznam, że jest to pewna inspiracja do założenia w przyszłości własnej firmy, w której pracownikami będą także osoby niepełnosprawne. 

Następnie udaliśmy się do Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, gdzie dowiedzieliśmy się o ważnej roli wolontariuszy, którzy współpracują z Hospicjum. 

Po tym pojechaliśmy już do Nałęczowa. Wieczorem wszyscy dzielili się wrażeniami, a na pamiątkę powstały kolaże w tematyce wolontariatu.

Niedziela była dniem odpoczynku, zwiedzaliśmy Nałęczów i okolice (m.in. Wąwolnicę). Spacerowaliśmy po słynnym parku oraz zapoznaliśmy się z historią znanych osobistości, które bywały w tamtejszym uzdrowisku. Kuracjuszami byli tu m.in. Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz, Ewa Szelburg-Zarembina.

Pełni wrażeń wróciliśmy do Zamościa. 

 

Magdalena Osuch 2A


Zbiórka żywności

 

Płatki śniadaniowe, kasza, ryż, olej, - to produkty, na które czekali wolontariusze I Liceum podczas tegorocznej zbiórki żywności, która odbyła się 4 października 2014 r. Młodzież zbierała żywność w wyznaczonych sklepach PSS, Biedronka oraz Stokrotka. Wszystkim wolontariuszom, którzy poświęcili swój wolny czas, aby wesprzeć tych, którzy są w trudnej sytuacji, bardzo dziękujemy. Produkty dostaną m.in.: domy dziecka, towarzystwa przyjaciół dzieci oraz stowarzyszenia pomagające najuboższym dzieciom i młodzieży.

 

Szkoło pomóż i ty

 

Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty” z Gdyni po raz kolejny zorganizowała akcję „Szkoło Pomóż i Ty”. Tegoroczna akcja stawia za cel pomoc 17- letniemu Kamilowi Dominikowi, który od urodzenia choruje na Mózgowe Porażenie Dziecięce. Kamil  każdego dnia stawia czoło nowym wyzwaniom, oprócz systematycznej rehabilitacji potrzebuje zakupu sprzętu do edukacji i obsługi komputera za pomocą ruchów gałek ocznych.  

 

Zachęcamy do wzięcia udziału w tegorocznej akcji. Zakup cegiełek pomoże Kamilowi zrealizować swój cel.


Kartki i stroiki świąteczne

 

Święta Wielkanocne to bardzo radosny dla nas okres. Wielkanoc pełna jest symboli, które znalazły się na kartkach wykonanych prze wolontariuszy I Liceum. Na kartkach królowały zajączki, króliczki,  pisanki. Autorzy kartek wielkanocnych wykazali się pomysłowością przy ich wykonaniu. Oprócz kartek pojawiły się pisanki-stroiki, wykonane różnymi metodami. Kartki z życzeniami powędrowały do instytucji i urzędów. Ozdoby wielkanocne otrzymali również chorzy z oddziału opieki paliatywnej i oddziału opieki opiekuńczo-leczniczej. Ozdoby zaniosły wolontariuszki (Małgorzata Ostasz, Aleksandra Kołodziejczyk, Karolina Bajak), które na codzień pomagają i wspierają chorych, sprawiając im swoją obecnością wiele radości. 

 

Wolontariusze podczas Świątecznej Zbiórki Żywności 

 

Zbiórce dodatkową wartość nadaje fakt, że cała akcja oparta jest w dużej mierze na pracy wolontariuszy. Każdego roku wolontariusze I Liceum zachęcają klientów sklepów do wzięcia udziału w akcji zbierania żywności, odpowiadają na ich pytania, a po skończonej zbiórce przygotowują żywność do transportu.

Wszystkim wolontariuszom, którzy poświęcili swój czas, aby wesprzeć tych, którzy są w trudnej sytuacji, bardzo dziękujemy. 

 

Konferencja Wolontariatu „Otwarte serce kluczem do serca innych ”

 

16 stycznia 2014 r. odbyła sie konferencja „Otwarte serce kluczem do serc innych” zorganizowana przez Wydział Pedagogiki i Psychologii Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji oraz Wolontariat WSEI w Lublinie. Konferencja miała na celu propagowanie działalności prospołecznych wśród młodzieży szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego. W konferencji wzięli udział również wolontariusze naszej szkoły: Maksymilian Chwiejczak i Przemysław Mazurek wraz z opiekunem Panią Agnieszką Niańko.

Honorowy patronat Konferencji objęli Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman, Wojewoda Lubelski prof. Jolanta Szołno-Koguc oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie.

 

 

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY 

 

12 stycznia 2014 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra po raz 22. Przez kolejne lata niesie pomoc potrzebującym.  Wolontariusze I Liceum w Zamościu wielką grupą i w tym roku włączyli się w tę inicjatywę. W mroźną zimową niedzielę zbierali pieniądze do puszek. Tegoroczna zbiórka przeznaczona będzie na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej dla seniorów. Organizacją i opieką grupy wolontariuszy wspierającej WOŚP zajęła się dyr. Bożena Krupa i nauczyciele: Wioletta Piotrowicz, Agnieszka Niańko.

 

 

Konferencja Wolontariatu „Otwarte serce kluczem do serca innych ”

16 stycznia 2014 r. odbyła sie konferencja „Otwarte serce kluczem do serc innych” zorganizowana przez Wydział Pedagogiki i Psychologii Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji oraz Wolontariat WSEI w Lublinie. Konferencja miała na celu propagowanie działalności prospołecznych wśród młodzieży szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego. W konferencji wzięli udział również wolontariusze naszej szkoły: Maksymilian Chwiejczak i Przemysław Mazurek wraz z opiekunem Panią Agnieszką Niańko. 

 

Honorowy patronat Konferencji objęli Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman, Wojewoda Lubelski prof. Jolanta Szołno-Koguc oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie.

 

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA DLA PACJENTÓW SZPITALA

Samodzielnie przygotowane kartki są zawsze milszym podarunkiem niż maszynowo wykonane widokówki. Dlatego, wolontariusze naszej szkoły wykonali około 50 kartek bożonarodzeniowych. Młodzież włożyła dużo energii i zaangażowania w ich wykonanie. Niektóre były malowane ręcznie, inne przy użyciu różnego rodzaju materiałów. Kartki z życzeniami powędrowały do zamojskiego szpitala na Oddział Opieki Paliatywnej, gdzie nasi uczniowie pracują jako wolontariusze oraz  instytucji i urzędów.

 

ZAKRĘTKI DLA SZYMONA

8 lutego 2013 roku w Zamościu urodził się chłopiec, który niestety nie miał prawego przedramienia. Dużym problemem dla Szymonka jest nauka wszystkich czynności. Zamojskie szkoły, w tym I Liceum włączyły się w akcję mającą pomóc zebrać pieniądze na protezę. Zbierane były plastikowe zakrętki, dzięki którym można było gromadzić potrzebne fundusze. Nasi uczniowie, jak zawsze, pamiętali o tych, którzy potrzebują pomocy. Worki z zakrętkami zostały przekazane rodzinie chłopca.

 

ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

Dnia 30 listopada 2013r.  na terenie Zamościa przeprowadzona została ogólnopolska zbiórka żywności, której organizatorem był Lubelski Bank Żywności. Na prośbę Chrześcijańskiego Centrum Pomocy Rodzinie do akcji przyłączyli się wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu. W sobotę w sklepach „Biedronka” pomagali zbierać żywność na święta dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. 

 

Zadaniem uczniów było informowanie klientów sklepów o przeprowadzanej akcji oraz zachęcanie do zakupu produktów dla potrzebujących, jak również zbieranie żywności do specjalnych koszy i przekazanie jej organizatorom.

 

POMÓŻ OLI Z ZAMOŚCIA – ODDAJ SZPIK

Wśród osób oczekujących na dawcę szpiku jest Ola, mama 14 miesięcznego synka, która choruje na białaczkę od porodu, czyli ponad rok. Dwaj bracia zostali wykluczeni z bycia dawcą dla swojej siostry. Dotychczas nie znalazł się również dawca, wśród około 20 milionów osób zarejestrowanych w światowym banku dawców szpiku. Dlatego tak ważna jest rejestracja nowych dawców do czego zachęcali uczniowie naszej szkoły. Młodzież z dużym zaangażowaniem zajęła się akcją informacyjną. Znalezienie odpowiedniego dawcy jest bardzo trudne i często jest to wyścig z czasem. Będzie to tym bardziej możliwe, im więcej potencjalnych dawców zostanie zarejestrowanych.

 

PROTEZA PALCÓW DLA JUSTYNY

Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty” z Gdyni po raz kolejny zorganizowała akcję „Szkoło Pomóż i Ty”. Tegoroczna akcja stawia za cel pomoc 22-letniej Justynie Niedziałek, która w wyniku nieszczęśliwego wypadku w 2009r. straciła 4 palce w prawej dłoni. Justyna aktualne studiuje, aby móc w przyszłości realizować swoje marzenia. Prawidłowe funkcjonowanie wśród rówieśników i w życiu dorosłym ułatwią jej specjalistyczne protezy palców. Od ofiarności i dobroci ludzi o otwartym sercu zależy powrót do sprawności i możliwości bycia aktywnym zawodowo. Młodzież naszej szkoły wykazała się życzliwością, a przede wszystkim z dobrocią i wzięła udział w sprzedaży cegiełek z nadzieją, że pomogą Justynie osiągnąć swój cel.

 

„Żadne branie – nakręca nas działanie”

W czwartek, 5 grudnia w Osiedlowym Domu Kultury "Okrąglak" w Zamościu odbyła się kolejna edycja Zamojskiej Gali Wolontariatu. Tym razem gala, odbyła się pod hasłem „Żadne branie – nakręca nas działanie” i była skierowana do młodzieży.

Gala to okazja do podziękowania wszystkim zaangażowanym w Zamojski wolontariat, również wolontariuszom z naszej szkoły. Podziękowania były dla Dyrekcji szkoły oraz wyróżnionych wolontariuszy: Małgorzaty Ostasz, Wiktora Brzusia, Karoliny Flak, Urszuli Lis, Anety Lejnweber.

W Gali udział wzięli wolontariusze nie tylko z zamojskich szkół ale także z Rumunii, Węgier Litwy, Turcji i Bułgarii. Galę zakończyło przedstawienie promujące profilaktykę uzależnień w myśl hasła przewodniego gali - "Żadne branie, nakręca nas działanie".

Kampania Hospicyjna "Pola Nadziei"

Dnia 9 października 2013r. przed Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach  po raz kolejny odbyło się uroczyste sadzenie żonkili z okazji rozpoczęcia Kampanii Hospicyjnej „Pola Nadziei”. W tym przedsięwzięciu uczestniczyli również wolontariusze z I liceum Ogólnokształcącego w Zamościu z klasy II i.

Spotkanie zaowocuje dalszą współpracą z Hospicjum i pomocą osobom chorym i potrzebującym.

Piknik w Hospicjum Santa Galla

Dnia 5 czerwca 2013 roku Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych zorganizowało piknik dla uczniów z okazji Dnia Dziecka . Zaproszeni zostali m.in. uczniowie I Liceum w Zamościu. W tym dniu spotkały się dzieci i młodzież wszystkich szkół, które angażowały się w różne akcje mające na celu wsparcie Hospicjum. Szczególnie podziękowano za zbiórkę zakrętek, pieniądze zebrane dzięki tej akcji zostały przeznaczone na remont jednego z budynków Hospicjum. 

 

 

Karma dla schroniska psów w Zamościu

W maju 2013r uczniowie klasy IJ zorganizowali zbiórkę pieniędzy, które przeznaczone zostały na zakup karmy dla schroniska bezdomnych psów w Zamościu.

 

Wsparcie dla Hospicjum Małego Księcia w Zamościu

W czerwcu 2013 r uczniowie klasy IJ zakończyli zbiórkę pieniędzy dla Hospicjum małego Księcia w Lublinie. Szczególnie wrażliwi na los chorych dzieci systematycznie w ciągu roku szkolnego 2012/2013 organizowali kawiarenki w szkole aby zebrać jak najwięcej pieniędzy i w ten sposób wesprzeć Hospicjum. Dzięki zaangażowaniu młodzieży i nauczycieli naszej szkoły cel ten udało się osiągnąć. 

 

Pomoc dla Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych

W styczniu i w lutym 2013 r. odbyła się zbiórka pieniędzy w formie opasek odblaskowych i zakreślaczy przeprowadzona przez Samorząd Uczniowski. Środki finansowe uzyskane ze zbiórki zostały przekazane Hospicjum i  przeznaczone będą na jego funkcjonowanie.

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

W tym roku po raz 21 gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Przez te lata uratowała ona wiele istnień ludzkich. Nie udałoby się to bez wolontariuszy, którzy każdego roku wspierają to przedsięwzięcie. 13 stycznia 2013 roku wolontariusze I LO w Zamościu po raz kolejny wyruszyli z puszkami aby zebrać jak największą kwotę pieniędzy. W tym roku przeznaczone będą one nie tylko dla dzieci ale również po raz pierwszy dla seniorów. 

Wolontariusze naszej szkoły: Brzuś Wiktor, Miszczuk Patrycja IB, Ordyniec Sławomir ID, Wojda Mateusz IF, Mańkowska Marta, Siudak Klaudia, Ulanicka Alicja, Makowska Kinga, Chmiel Julita, Ćwik Kamila IG, Stepuch Angelika, Mazur Katarzyna, Łazar Aleksandra, Szram Melania, Oleszczuk Magdalena Ii, Lis Urszula IIA, Kawka Agnieszka, Bogusz Katarzyna IIE, Żukowska Karina, Ostasz Małgorzata, Kowalska Natalia, Humenny Żaneta IIF, Nogas Patrycja IIIC, Baj Patrycja IIID, Justyna Otłowska IIIE.

Jubileuszowa Gala Wolontariatu

Dnia 5 grudnia 2012r w Osiedlowym Domu Kultury „Okrąglak” w Zamościu odbyła się Jubileuszowa Gala Wolontariatu na której zostały wręczone podziękowania i wyróżnienia dla wolontariuszy. 

I Liceum w Zamościu, jak zaznaczono na uroczystości, było jedną z pierwszych szkół, które utworzyło Klub Wolontariusza i aktywnie wspierało przedsięwzięcia  Zamojskiego Centrum Wolontariatu. Podziękowania otrzymał pan dyrektor Zygmunt Kamiński i pani dyrektor Bożena Krupa oraz wolontariusze naszej szkoły: Małgorzata Ostasz, Żaneta Humenny, Ewa Borys, Ewelina Żywot i Karolina Flak.

Stowarzyszenie Zamojskie Centrum Wolontariatu, które obchodzi swoje 10-lecie, na początku swojej działalności zajmowało się pomocą dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych oraz osobom starszym i niepełnosprawnym angażując w to wolontariuszy. Odpowiednie szkolenia pozwalały tym młodym ludziom na podjęcie pracy z dziećmi czy osobami starszymi. W takich akcjach uczestniczyli również i uczestniczą do tej pory uczniowie 1 LO w Zamościu. Ponadto należy pamiętać o stałym wolontariacie i poświęcaniu 2 lub 3 godzin tygodniowo dzieciom w specjalnych ośrodkach, ludziom chorym w szpitalu na oddziale opieki długoterminowej i paliatywnej. Jest też wolontariat akcyjny: zbieranie pieniędzy, żywności, nakrętek, współuczestniczenie w akcjach charytatywnych, aukcjach na rzecz potrzebujących ludzi i zwierząt. Na pomoc wolontariuszy naszej szkoły zawsze może liczyć też Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Ze strony Zamojskiego Centrum Wolontariatu wolontariusze zawsze otrzymują podziękowania, które każdego roku padają pod ich adresem 5 grudnia podczas Gali organizowanej z okazji Światowego Dnia Wolontariusza.

Szkolenie "Formy i metody pracy z osobami starszymi"

Dnia 20 i 27  października 2012r. wolontariuszki I LO (Flak Karolina Ij, Brzozowska Paulina Ij, Magdalena Kuczyńska Ij) wzięły udział w szkoleniu "Formy i metody pracy z osobami starszymi", które odbyło się z inicjatywy Zamojskiego Centrum Wolontariatu. Warsztaty dotyczyły postępowania z osobami w podeszłym wieku, jak również zasad udzielania pomocy medycznej.

 

Kawiarenka w I LO

Dnia 10 i 23 października 2012r. w naszej szkole odbyła się kawiarenka, której pomysłodawcami i organizatorami byli wolontariusze ze szkoły. Celem akcji było zebranie pieniędzy dla Hospicjum Małego Księcia w Lublinie.

1. Lejnweber Aneta (I j)

2. Flak Karolina (I j)

3. Wiśniewska Michalina (I j)

4. Piłat Dominik (I j)

5. Brzozowska Paulina (I j)

6. Łapa Klaudia (I j)

7. Kuczyńska Magda (I j)

8. Grodzki Tomasz (I j)

9. Kozak Patryk (I j)

10.Komisarczuk Dawid (I d)

 

"Podziel się posiłkiem"

Dnia 29 września 2012r.  na terenie miasta Zamość po raz kolejny odbyła się ogólnopolska zbiórka żywności „Podziel się posiłkiem”, której głównym organizatorem był Lubelski Bank Żywności. Na prośbę Chrześcijańskiego Centrum Pomocy Rodzinie do akcji przyłączyli się wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu.

1. Lejnweber Aneta (Ij)

2. Flak Karolina (Ij)

3. Wiśniewska Michalina (Ij)

4. Komisarczuk Natalia (IId)

5. Laura Wróbel (IId)

6. Piasecka Patrycja (IId)

7. Denys Barbara (IId)

8. Trojak Karolina (IId)

9. Panek Iwona (IId)

10. Górski Bartłomiej (IId)

11. Kozyra Patryk (IId)

12. Chyrchała Dominika (IIa)

13. Borys Ewa (IIIa)

 

 

Kampania hospicyjna
Dnia 15 października 2012r wolontariusze z I LO wzięli udział w uroczystym sadzeniu żonkili przed Hospoicjum Santa Galla w Łabuńkach z okazji rozpoczęcia Kampanii Hospicyjnej "Pola Nadziei".

Czas podsumowań
Dobiega końca I półrocze roku szkolnego 2011/2012. Nauczyciele wystawiają oceny semestralne, każdy z uczniów wylicza średnią tych ocen albo niekoniecznie średnią… W każdym razie, kończące się półrocze jest także okazją do podsumowania pracy szkolnego Wolontariatu. Oto najważniejsze inicjatywy, przeprowadzone pod czujnym okiem Pani Pedagog Bożeny Krupy:
1) Na przełomie października i listopada 2011 r. w specjalnym, dwuetapowym szkoleniu zorganizowanym przez Zamojskie Centrum Wolontariatu uczestniczyło 9 osób z naszej szkoły. Szkolenie miało miejsce w Osiedlowym Domu Kultury „Okrąglak” w Zamościu, jego celem było przekazanie podstawowej wiedzy na temat formy i metod pracy wolontariusza
2) W dniach od 7 do 9 listopada 2011 r. w szkoleniu „Aktywni z natury – inkubator wolontariatu” brało udział 10 uczniów. Celem kursu był wzrost wiedzy uczniów zamojskich szkół ponadgimnazjalnych na temat funkcjonowania organizacji pozarządowych, aktywności obywatelskiej i wolontariatu.
3) Przez całe półrocze kilkanaście osób z I Liceum aktywnie wspierało wszystkich chorych, znajdujących się na Oddziale Paliatywnym oraz Opiekuńczo – Leczniczym Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Praca wolontariuszy polegała na wspólnym spędzaniu czasu z chorymi, rozmowie, pomaganiu w codziennych czynnościach oraz wspieraniu modlitwą.
4) Uczniowie naszej szkoły brali udział w dwóch wielkich akcjach zbierania żywności w zamojskich supermarketach: „Podziel się posiłkiem” (23-24 września 2011 r.) oraz Świątecznej Zbiórce Żywności (2-4 grudnia 2011 r.). Zebraną żywność przekazano do Banku Żywności. W obu akcjach wzięło udział ok. 30 uczniów.
5) 6 grudnia 2011 r. szkolny wolontariat przeprowadził Mikołajki w zamojskim Domu Dziecka i Pogotowiu Opiekuńczym. Przy współpracy Samorządu Uczniowskiego przygotowano łącznie 36 imiennych paczek dla dzieci.
6) 22 grudnia 2011 r. wolontariusze, pracujący w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej przygotowali wystrój świąteczny dla wszystkich przebywających tam pacjentów. Dla każdego pacjenta wykonano świąteczny stroik.
7) 23 grudnia 2011 r. wolontariusze naszej szkoły zorganizowali wigilię dla wszystkich pacjentów przebywających w NZOZ na Oddziale Opieki Długoterminowej. W ten sposób sprawili, że żaden z chorych nie czuł się samotny w te wyjątkowe świąteczne dni.
8) Cała szkoła włączyła się w akcję zbierania plastikowych nakrętek na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuniach. Udało się nam zebrać cztery 35-litrowe worki!

Szkolny wolontariat wyraża nadzieję, że przy wsparciu i zainteresowaniu wszystkich uczniów kolejne półrocze zaowocuje w jeszcze więcej inicjatyw.

MÓJ PIERWSZY KROK W WOLONTARIAT
Uczniowie z klasy II e w składzie: Agnieszka Koza, Zuzanna Sawicka i Mateusz Rebejko zakwalifikowali się do finału ogólnopolskiego konkursu „Mój pierwszy krok w wolontariat". W nagrodę otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Konkurs był przeznaczony zarówno dla osób działających na rzecz społeczności jak i tych, którzy dopiero zamierzają zrobić pierwszy krok na ścieżce prowadzącej do wolontariatu. Prace można było złożyć w formie fotoreportażu, wideoreportażu, prezentacji multimedialnej lub pracy pisemnej. Uczniowie klasy II e przygotowali fotoreportaż przedstawiający działalność fundacji Dr. Clown. Organizacja jest jedyną taką na świecie. Jej praca nie polega na organizowaniu wielkich akcji i zbiórce pieniędzy. Wolontariusze wiedzą, że do szczęścia pieniądze nie wystarczą, dlatego wedle możliwości organizują wyjścia do szpitali dziecięcych. Podczas takiego wyjścia przebierają się w zabawne, wielobarwne stroje, nakładają czerwone nosy i pod postacią clownów wyruszają nieść radość. Gdy wychodzą na oddział szpitalny natychmiast zbiegają się do nich dzieci. Wolontariusze z nimi rozmawiają, rozdają im balonowe zwierzątka, zabawki i czerwone nosy. Maluchy nabywają nowe umiejętności takich jak: kręcenie talerzykiem na patyku, czy nauka magicznych sztuczek. Clowni nie zapominają o zmęczonych czuwaniem nad swoimi pociechami rodzicach. Oni także mogą liczyć na odrobinę rozrywki i czerwony nosek. Więcej o fundacji znajdziecie na stronie : http://www.drclown.pl/

A. Koza

Docenili ich pracę
23 i 24 Każdy uczeń I Liceum, w mniejszym lub większym stopniu, zdaje sobie sprawę z nieprzeciętnej aktywności szkolnego wolontariatu, kierowanego przez Panią Pedagog Bożenę Krupę. Jak więc przystało, ciężka i dobrowolna praca naszych wolontariuszy została zauważona i nagrodzona. Stało się to możliwe dzięki specjalnej gali, zorganizowanej przez Zamojskie Centrum Wolontariatu i Zamojskie Forum Inicjatyw Społecznych, na której spotkali się wszyscy wolontariusze, działający na Zamojszczyźnie. Uroczystość odbyła się 7 grudnia 2011 r. w Zamojskim Domu Kultury.
Dla wszystkich uczestników spotkania zaplanowano bardzo ciekawy program. Znalazły się w nim m.in. wystąpienia wielu gości oraz rozstrzygnięcia konkursów, związanych z pracą na rzecz społeczności. Najważniejszym jednak punktem gali było podsumowanie Europejskiego Roku Wolontariatu 2011 na Zamojszczyźnie, w czasie którego nagrodzono wiele osób, w tym także uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Agnieszkę Różańską z III c, Patrycję Kierepkę z III h oraz Dorotę Stankiewicz z III i uznano za najbardziej aktywne i nagrodzono książkami. Oprócz wspomnianych maturzystek wyróżnienia dostali: Ewelina Nizioł, Justyna Ostasz i Agata Pilip z III b, Anna Czeczko z III j, Ewa Borys z II a, Krzysztof Ożóg z II j, Kinga Czochra i Patrycja Bogucka z II h oraz Magda Pomian, Aleksandra Szczerbińska i Magdalena Zielińska z II i.

Akcja
23 i 24 września nasi wolontariusze uczestniczyli w pierwszej w tym roku szkolnym akcji charytatywnej. Akcja „Podziel się posiłkiem” odbyła się w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Światowy Bank Żywności. Udział wzięli: Jakub Gruszecki (IIIa), Agnieszka Kułaj (IIIa), Justyna Ostasz (IIIb), Kinga Kostrubiec (IIIf), Małgorzata Socha (IIIf), Patrycja Kierepka (IIIh), Paulina Górnik (IIIi), Monika Charkot (IIIi), Dorota Stankiewicz (IIIi), Ewa Borys (IIa), Małgorzata Ostasz (If), Katarzyna Dźwigaj (If), Natalia Kowalska (If), Katarzyna Jaworska – If.

Uwaga trwa ogólnopolski konkurs "Mój pierwszy krok w wolontariat" (do 17 października)-wszelkie szczegóły konkursu umieszczone są na tablicy informacyjnej przy pokoju pedagoga.

Działania wolontariatu
W dniu kobiet wszystkie Panie przebywające na Oddziale Opieki Paliatywnej i Długoterminowej zostały obdarowane przez naszych wolontariuszy kwiatami. Zakup kwiatów był możliwy dzięki kawiarence zorganizowanej w naszej szkole. 

Jak co roku przed świętami Wielkiej Nocy z kartkami świątecznymi idziemy składać życzenia na Odział Opieki Paliatywnej.
Już po raz kolejny możemy oprócz kartek świątecznych (zakupionych z funduszy zgromadzonych po kawiarence) podarować każdemu choremu z Oddziału świąteczny stroik.
Stroiki zostały przygotowane dzięki zaangażowaniu młodzieży i współpracy z prof. Małgorzatą Dybiec

16 kwietnia i 07 maja 2011r w Osiedlowym Domu Kultury „Okrąglak” odbędzie się szkolenie pt. „Formy i metody pracy z osobami niepełnosprawnymi i starszymi” organizowane przez Zamojskie Centrum Wolontariatu
15-godzinne szkolenie jest przeznaczone dla wolontariuszy i kandydatów do pracy w wolontariacie.
Z naszej szkoły w szkoleniu uczestniczą:
Patrycja Kierepka – kl. II h
Agnieszka Różańska – kl. IIc
Martyna Wilk – kl. II d
Dorota Stankiewicz – kl. II i
Patrycja Bogucka – kl. I h
Kinga Czochra – kl. I h
Aleksandra Ziemińska – kl. I g
Monika Pańczyk – kl. I a
Ewa Borys – kl. I a
Agata Pilip – kl. II b
Ewelina Nizioł – kl. II b
Anna Czeczko – kl. II j


Działania wolontariatu
14 lutego, czyli na walentynki nasi wolontariusze gościli w Domu Dziecka w Zamościu. Wszyscy wychowankowie Domu Dziecka (29 osób) zostali obdarowani prezentami - starsi otrzymali pamięć USB w postaci bransoletki, młodsi maskotki i słodycze. Zakup prezentów był możliwy dzięki zbiórce funduszy w klasach.
15 lutego przekazaliśmy do zamojskiego schroniska na ręce dyrektora - pana Piotra Łachno zebraną żywność dla zwierząt. Udało nam się zgromadzić 22,5 kg karmy suchej i w puszkach oraz koce.
23 lutego zebrane plastikowe nakrętki zostały przekazane koordynatorowi zbiórki w Zamościu - panu Arturowi Smotrysiowi. Korki zostaną wymienione na sprzęt rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych osób z naszego terenu. Zebraliśmy 44,5 kg korków czyli około 20 tysięcy sztuk - i to chyba zamojski dotychczasowy rekord. Ale akcja trwa do maja więc my także kontynuujemy zbiórkę. (sala nr 9)

Z potrzeby serca
11 grudnia 2010 po raz kolejny kwestowaliśmy na rzecz hospicjum Santa Galla w Łabuńkach.
W akcji uczestniczyli: Patrycja Kierepka, Karolina Godziszewska, Kinga Korstrubiec, Małgorzata Socha, Paula Muszyńska, Kinga Czochra, Dawid Juszczak, Ewa Borys.
Serdeczne podziękowania.

W dniu 13 grudnia 2010 odbył się kiermasz ozdób, stroików świątecznych oraz rękodzieła przygotowanego przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Zamościa. Cały dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Zamościu.
Podziękowania dla wszystkich klas, które włączyły się w akcję przygotowania stroików świątecznych, ozdób choinkowych i kartek świątecznych, które zostaną przekazane chorym z oddziału opieki długoterminowej Niepublicznego Szpitala w Zamościu. Tam też odbędzie się wigilia przygotowana przez uczniów naszej szkoły.

Podziękowania
Organizatorzy oraz partnerzy zbiórki: Bank Żywności, Polsat Dzieciom oraz Danon Polska i Kraje Bałtyckie przesłali wolontariuszom imienne podziękowania za pomoc przy przygotowaniu i przeprowadzeniu Zbiórki Żywności. Dzięki nieocenionej pomocy ludzi dobrej woli w 2010r. Zebrano 1651 kg żywności. Żywność trafi do organizacji zajmujących się dożywianiem dzieci.


Następna akcja – 4 grudnia (sobota)
i.... 11 grudnia – na rzecz Hospicjum Santa Galla


Kiermasz świąteczny
13 grudnia od godz 9.00 odbędzie się w naszej szkole (obok pokoju pedagoga) kiermasz świąteczny. Można będzie obejrzeć i oczywiście nabyć ozdoby na świąteczny stół i choinkę a także wyroby z ceramiki i wyroby tkane. Wszystkie wyroby zostały przygotowane przez uczestników i pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowe przy ulicy Orlicz-Dreszera w Zamościu. 
Cały dochód z kiermaszu trafi do Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Zamościu prowadzącym warsztaty terapii zajęciowej.

W dniu 25.09.2010 wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Zbiórka żywności dla potrzebujących”. Akcja , której patronuje Światowy Bank Żywności, prowadzona jest pod od kilku lat, a każdego roku Wolontariat I LO bierze w niej czynny udział. W tym roku w dużych sklepach spożywczych żywność zbierali:
Agnieszka Kułaj – kl IIa
Magdalena Kwiatkowska - kl IIa
Paula Muszyńska - kl. IIc
Patrycja Kierepka – kl IIc
Dawid Juszczak – kl IIc
Maciej Bielecki – kl IIc
Justyna Ostasz – kl Iib
Maciej Świstowski – kl IIb
Kinga Czochra – kl Ih
Karolina Godziszewska – kl Ii

Kolejna akcja tym razem na rzecz hospicjum Santa Galla w Łabuniach odbędzie się 31 października 2010r. oraz 11 i 12 grudnia 2010r. Od godz 10.30 -13.30 (I zmiana ) i od 13.30 – 16.30 (II zmiana) w sklepie Carrefour przy ul. Lwowskiej. Chętnych do udziału w akcji zaprasza pani pedagog i koordynatorka Wolontariatu I LO – Patrycja Kierepka z kl IIc.

 

Szkolenia wolontariuszek
Sześć wolontariuszek ukończyło 20-godzinne szkolenie na Oddziale Medycyny Paliatywnej. Były to: Ewelina Nizioł, Paulina Górnik, Anna Czeczko, Agata Pilip, Monika Charkot i Marta Zwolan.Wolontariuszki otrzymały zaświadczenia o wykonywaniu czynności woluntarystycznych na rzecz Zamojskiego Szpitala Niepublicznego na Oddziale Opiekuńczo-Leczniczym.


Nasze wolontariuszki nagrodzone !!!
6 grudnia w Dniu Wolontariusza podczas Gali Wolontariatu i Gali Konkursu "Inicjatywa Roku 2009" , który odbył się w osiedlowym domu kultury "Okrąglak" nagrodę książkową odebrała Agnieszka Różańska z kl IIc, a dyplomy: Patrycja Kierepka z kl. II h, Dorota Stankiewicz z kl IIi, Paulina Górnik z kl. IIi, Monika Charkot z kl. IIi, Martyna Wilczek z kl II d, Ewelina Nizioł z kl. II b , Agata Pilip - z kl. II b oraz opiekunka wolontariatu - dr Bożena Krupa - szkolna pedagog.
Wszyscy wolontariusze otrzymali podziękowania od Prezydenta Miasta Zamościa - Pana Marcina Zamoyskiego, Przewodniczącej Zamojskiego Centrum Wolontariatu - Pani Ewy Szczepańskiej oraz Przewodniczącego Rady Miasta - Pana Jana Matwiejczuka. Wyrazem podziękowania był dyplom uznania dla wolontariatu I LO.

W grudniu minie rok od rozpoczęcia wolontariatu stałego w szpitalu przy ulicy Peowiaków na oddziałach: paliatywnym i opieki długoterminowej. Nasze wolontariuszki z kl II i: koordynatorka – Dorota Stankiewicz oraz Joanna Jóźwiak, Sylwia Martyniuk, Monika Charkot, Paulina Górnik od roku przynajmniej raz w tygodniu znajdują czas by zająć się pacjentami. Ich praca polega na opiece i wsparciu: rozmawiają z pacjentami, przynoszą i czytają im książki, wychodzą na spacery, pomagają w czynnościach samoobsługowych, robią drobne zakupy oraz wykonują typowe prace pielęgnacyjne. W tym roku dołączyły kolejne 3 wolontariuszki, którym życzymy cierpliwości i wytrwałości.