wolontariat

Wolontariat - prezentacja multimedialna (autor: dr Bożena Krupa)

Wolontariat - prezentacja multimedialna II

Wolontariat I LO – koordynator – pedagog dr Bożena Krupa

„Podziel się z bliźnim tym co masz”- motto pracy woluntarystycznej w naszej szkole na szczęście jest wciąż aktualne. Każdy z nas ma coś cennego i to niekoniecznie w sensie materialnym, to może być czas poświęcony dla drugiej osoby, dobre słowo, pomoc w wykonywaniu codziennych czynności, pomoc w lekcjach, opieka albo wspólna zabawa. Dobro przybiera różne formy, kwestia jest tylko taka czy chcemy i czy potrafimy się nim podzielić.
Nie wszyscy dostrzegają potrzeby innych, nie wszyscy w równym stopniu są wrażliwi na to co dzieje się w otaczającej rzeczywistości i nie wszyscy są skłonni pomagać całkiem obcej osobie. To wydaje się zrozumiałe, zważywszy iż dzisiejszy świat zmierza w stronę całkowitej indywidualizacji i izolacji jednostki. Coraz częściej zamykamy się w swoim „małym” świecie i zasłaniając się brakiem czasu, nadmiarem obowiązków i różnych niezbędnych zajęć do wykonania „zagłuszamy siebie” i tłumaczymy się przed samym mówiąc - „nie mogę”, tylko czy tak jest?
Pokrzepiające jest to, że mimo niesprzyjających okoliczności do pracy woluntarystycznej (np. brak podstawowych świadczeń typu zwrot kosztów dojazdu, które powinien otrzymywać każdy wolontariusz, a ustawa o wolontariacie zredukowała świadczenia jedynie dla osób pełnoletnich) wolontariuszy w naszej szkole raczej nie brakuje. Każdego roku pojawia się nowa grupa, która wychodzi z własną inicjatywą. Od ubiegłego roku funkcjonują inicjatywy realizowane przez całe zespoły klasowe. Czasem można nawet dostrzec pewnego rodzaju rywalizację między klasami, ale oczywiście w pozytywnym znaczeniu.