22.06.2013, autor: Ż. Humenna

Żaneta i Marcin w poselskich ławach

Żaneta Humenna (IIF) i Marcin Rybak (IIH) to uczniowie naszej szkoły, którzy jako jedyni z Zamojszczyzny  31 maja i 1 czerwca zasiedli w ławach poselskich. Marcin miał także okazję wygłosić swoją interpelację z mównicy sejmowej. Jego wystąpienie było potem emitowane na antenie jednej ze stacji telewizyjnych. 

Droga do Sejmu nie była łatwa. Zapewne niektórzy pamiętają, „Eko-Debatę”, którą 27 marca zorganizowali nasi „parlamentarzyści”. Okazało się, że była jedną z najlepszych w województwie. Realizacja tego projektu otworzyła Żanecie i Marcinowi drogę do Sejmu i udziału w XIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. SDiM to projekt Kancelarii Sejmu RP, który realizowany był przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 Sejm Dzieci i Młodzieży składa się tak jak Sejm RP z 460 posłów z 16 województw, którzy otrzymuję proporcjonalną ilość mandatów. Sesja odbywa się raz w roku, 1 czerwca w sali plenarnej, poprzedzają ją obrady komisji sejmowej, opracowującej projekt uchwały, konsultacje projektu oraz organizowane przez organizacje pozarządowe seminaria tematyczne dla posłanek i posłów. W tym roku uczniowie głosowali nad ustawą dotyczącą ekologii.

W obradach młodzieży towarzyszyli ministrowie rządu, m.in. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas, Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak – Kamysz.

Seminarium i XIX Sesja okazała się niesamowitym doświadczeniem, możliwością przeżycia fascynującej przygody, podczas której można było poznać wielu ludzi, z różnymi poglądami zarówno politycznymi, jak i życiowymi.

VIDEO OBRADA