23.06.2014, autor: M. Podolak

Zajęcia w plenerze

Uczniowie klasy 2j i 2c, z inicjatywy pani Profesor Barbary Jędruszczak, w dniu 23 czerwca zwiedzali wystawę plenerową Muzeum Zamojskiego na Rynku Solnym. Pierwsza część wystawy poświęcona jest profesorowi Marianowi Koniecznemu, rzeźbiarzowi, twórcy min. spiżowego pomnika Jana Zamoyskiego. Niedawno została odsłonięta tablica poświęcona temu wybitnemu artyście w Zamojskiej Alei Sław, galeria rzeźb profesora znajduje się na ulicy Łukasińskiego.

Druga część wystawy została przygotowana przez Państwowe Archiwum w Zamościu. Przedstawia działalność tej instytucji oraz obrazuje 2 ważne wydarzenia: setną rocznicę wybuchu I wojny światowej i 25 rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 roku z punktu widzenia naszego regionu. Zachęca też do tworzenia archiwów domowych w ramach akcji „Zostań rodzinnym archiwistą”.

 

Wystawy czynne będą do końca miesiąca. Zachęcamy do ich obejrzenia. Osoby zainteresowane historią powinny koniecznie wybrać się jutro do CKF „Stylowy”. O godzinie 16.30 zaprezentowany zostanie premierowy pokaz filmu „Tryptyk zamojski” – dokument poświęcony Dzieciom Zamojszczyzny  (wstęp wolny). Polecamy