18.02.2020, autor: K. Bałuka

Z medycyną za pan brat – szkolne warsztaty biologiczne

W dniu 18 lutego w naszej szkole odbyły się lekcje biologii w formie laboratoryjnej. W ramach współpracy z uczelniami wyższymi o kierunkach przyrodniczych uczniowie klasy II H i II I pod czujnym okiem Szymona Chrześcijana absolwenta szkoły oraz studenta 5 roku medycyny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego mieli możliwość zapoznać się i przeprowadzić sekcję anatomiczną serca świni jako najbardziej zbliżonego budową do serca ludzkiego. Uczniowie mieli możliwość obserwować lokalizację zastawek przedsionkowo-komorowych, zastawek półksiężycowatych oraz lokalizację głównych naczyń krwionośnych. Sekcje zostały przeprowadzone z wykorzystaniem podstawowego sprzętu medycznego i odzieży ochronnej stosowanej przy tego typu zabiegach.

Uczniowie mieli możliwość obserwować podstawowe techniki preparacyjne przy eksponowaniu poszczególnych struktur anatomicznych serca i porównywać wyizolowane elementy z rysunkami zawartymi w literaturze medycznej. Praktyczne zajęcia z anatomii miały zachęcić uczniów do wybierania kierunków studiów o charakterze medycznym, wzbudzić stosunek emocjonalny do przedmiotu jakim jest biologia i zachęcić przez to do większego zainteresowania naukami przyrodniczymi.

Dbając o środowisko, zużyte preparaty sercowe zostały przekazane do lokalnego schroniska zwierząt jako świeża karma.

Lekcje warsztatowe dały uczniom solidne podstawy do poznania złożoności funkcjonowania układu krążenia człowieka a szczególnie serca jako pompy ssąco – tłoczącej.