27.10.2016, autor: s. Mirosława Kozioł

XXV Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

„Przyzwyczaili się Polacy - mówił Jan Paweł II 4 czerwca 1979 roku  na Jasnej Górze - wszystkie, niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, chwile odpowiedzialne, jak wybór drogi życiowej czy powołania... jak matura, czyli egzamin dojrzałości, jak tyle innych... wiązać z tym Miejscem, z tym Sanktuarium”.

Nawiązując do wypowiedzi Jana Pawła II,  jak co roku, w ostatnią sobotę października, maturzyści z naszej diecezji, a wśród nich  około 200 uczniów naszego Liceum, uczestniczyli w  Diecezjalnej Pielgrzymce Maturzystów do Jasnogórskiego Sanktuarium. Większość wyjechała z Zamościa już we wczesnych godzinach porannych w piątek - 21 października.

W programie zwiedzania znalazła się Katedra Wawelska, Kościół Mariacki, Łagiewniki, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice i Oświęcim. Najważniejszym wydarzeniem tego pierwszego dnia była Msza święta wszystkich grup pielgrzymkowych naszej Szkoły w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, gdzie specjalnym aktem oddaliśmy nasze młode życie Miłosierdziu Bożemu.

 Głównym celem pielgrzymki była oczywiście Jasna Góra. W sobotę o godzinie 15 bp. Marian Rojek odprawił Mszę Św. w intencji maturzystów. Następnie na wałach klasztornych odbyła się Droga Krzyżowa ze świecami. Uroczystości zakończył Apel Jasnogórski.

Już stało się tradycją, że maturzyści naszej szkoły aktywnie włączają się w przygotowaniu uroczystości pielgrzymkowych. W tym roku nasz szkolny chór reprezentacyjny pod kierunkiem ks. Jerzego Frankiewicza prowadził śpiewy zarówno podczas Mszy Świętej jak i Drogi Krzyżowej.

Niewielu naszych kolegów – maturzystów może się pochwalić obecnością razem z nimi dyrekcji. Natomiast my mamy tę radość że przedstawiciele Dyrekcji I LO w Zamościu towarzyszą swoim wychowankom wszędzie –  na pielgrzymce także. DZIĘKUJEMY!