05.04.2019, autor: M. Adamczuk

XVII Międzyszkolny Festiwal Twórczości Scenicznej w Językach Obcych

29 marca już po raz 17. odbył się w naszej szkole Festiwal Twórczości Scenicznej w Językach Obcych. Inicjatorką Festiwalu była Pani Barbara Kowalczyk, której marzeniem było stworzenie uczniom możliwości zaprezentowania swoich zdolności językowo–aktorskich na szerszym forum. Tak jak w latach ubiegłych młodzież z zapałem przystąpiła do udziału w tegorocznej edycji. Zaprezentowane sztuki odwoływały się do uniwersalnych wartości, takich jak: miłość, przyjaźń, odwaga, prawda, szacunek, bohaterstwo, a skecze wywoływały uśmiech na twarzach widowni. Zaproszenie do udziału w Festiwalu przyjęło III Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Zamościu oraz nauczyciele języków rosyjskiego, francuskiego, niemieckiego i angielskiego z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Zamoyskiego w Zamościu - organizatora konkursu. 

Jury w składzie: p. Steve Taylor – przewodniczący - lektor Szkoły Językowej Bacalarus oraz członkowie: p. Teresa Ziąbkowska – nauczyciel języka niemieckiego w III Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Zamościu, p. Agata Skoczylas–Kuczumow – przedstawiciel wydawnictwa Oxford University Press oraz p. Katarzyna Wyszyńska–Gwozda – nauczyciel języka francuskiego i hiszpańskiego w I Liceum Ogólnokształcącym przyznało nagrody i wyróżnienia. 

Wszystkie przedstawienia były przygotowane na bardzo wysokim poziomie artystyczno – językowym, dlatego też jury miało trudny wybór. Ostatecznie I miejsce zdobyło przedstawienie pod tytułem „Bad dream” przygotowane przez uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida pod kierunkiem p. Małgorzaty Kordyacznej.

II miejsce ex aequo zajęły dwa skecze: „The bus stop” przygotowany przez uczniów kl. III f oraz „Fire Practice” – przygotowany przez uczniów z kl. I g – obydwa skecze przygotowali uczniowie p. Urszuli Kusz.

III miejsce zajęło przedstawienie w języku niemieckim pt. „Der Kleine Prinz” przygotowane przez uczniów z kl. I a, I d i I g pod kierunkiem p. Agaty Tyszko – Dorn.

Jury przyznało także dwa wyróżnienia. Pierwsze wyróżnienie otrzymał skecz „Travel agency” przygotowany przez uczniów z kl. II c pod kierunkiem p. Małgorzaty Struk. 

Drugim wyróżnionym skeczem był skecz pt. „Check-in-desk” przygotowany pod kierunkiem p. Urszuli Kusz przez uczniów z kl. I g.

Nagroda Publiczności trafiła w ręce uczniów klasy I e, którzy zaprezentowali przedstawienie w języku rosyjskim pt. „Piękna i Bestia” przygotowane pod kierunkiem p. Magdaleny Nizioł. 

Jak co roku jury przyznało także szereg indywidualnych nagród. Nagrodę Dyrektora Szkoły p. Bożeny Krupy za kreacje artystyczne zaprezentowane w trakcie Festiwalu otrzymał Krystian Petz, który najpierw oczarował publiczność rolą poety w „L’histoire d’un Chevalier errant”, a następnie rozbawił publiczność do łez rolą Old Lady w skeczu „The bus stop".

Nagroda indywidualna za najlepszą kreację żeńską trafiła do rąk Kornelii Kozyry z kl. I g za rolę Fogginsa w skeczu „Fire practice”. Najlepszą rolę męską zaprezentował Bartek Tetlak z III Liceum Ogólnokształcącego jako Frankie w przedstawieniu „Bad dream”. W tym samym przedstawieniu zaprezentowała się także Karolina Suchodolska, która otrzymała nagrodę dla najlepszej piosenkarki tegorocznego Festiwalu oraz nagrodę za najlepszy duet wraz z Zuzanną Luciak.

Damian Pawelczyk – Rycerz - otrzymał nagrodę za walory języka francuskiego zaprezentowane w przedstawieniu pt. „L’histoire d’un Chevalier errant” przygotowanego pod kierunkiem p. Bernardy Paszko. Julia Iskierka – Róża – w przedstawieniu „Der Kleine Prinz” otrzymała nagrodę za zaprezentowane walory języka niemieckiego. Amanda Mojżesz otrzymała nagrodę jury za scenariusz do „Playing the key”. 

Paulina Czugała otrzymała wyróżnienie za recytację wiersza w języku francuskim „La mort des amants” Charles’a Baudelaire’a. Kinga Muzyczuk otrzymała nagrodę za przygotowanie scenografii Festiwalu. Stella Zając i Katarzyna Siemczyk otrzymały nagrody za prowadzenie tegorocznego Festiwalu. Po zmaganiach konkursowych uczestnicy Festiwalu mogli zregenerować siły w kawiarence przygotowanej przez uczniów kl. I a pod kierunkiem p. Małgorzaty Struk. 

Oprawa graficzna Festiwalu została przygotowana przez p. Zbigniewa Pałkę. Nad organizacją i przebiegiem Festiwalu czuwała p. Mieczysława Adamczuk wraz z klasą II b.

Jury miało możliwość przyznania tak wielu nagród dzięki hojności Sponsorów. Nagrody ufundowali:  Szkoła Języków Obcych BACALARUS w Zamościu, wydawnictwo Macmillan, wydawnictwo Pearson, wydawnictwo Oxford University Press, wydawnictwo Nowa Era, Księgarnia im. B. Leśmiana w Zamościu, Księgarnia Językowa „Book Club”, Księgarnia TAK CZYTAM na Solnym, Sklep „PALETA”, Sklep „KREDKA” oraz I Liceum im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Wszystkim Sponsorom składamy serdeczne podziękowania za ufundowane nagrody.

Mamy nadzieję, że przeżyte chwile wzruszeń i uśmiechu pozostaną na długo w pamięci uczestników i odbiorców Festiwalu. Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, życząc dalszych sukcesów i już dzisiaj zapraszamy do wzięcia udziału w XVIII edycji Festiwalu.