05.04.2016, autor: J. Kusz

XIV Konkurs Piosenki Angielskiej

XIV Konkurs Piosenki Angielskiej odbył się 31 marca 2016 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Celem imprezy, zorganizowanej przez nauczycieli naszego liceum Jerzego Kusza i Urszulę Kusz było doskonalenie języka angielskiego oraz propagowanie kultury krajów angielskiego obszaru językowego poprzez zastosowanie niekonwencjonalnych metod nauczania.

Popisy uzdolnionej muzycznie młodzieży z I LO oceniało jury w składzie: 

przewodnicząca - Pani Irena Dużyńska - znakomita wokalistka, solistka Orkiestry Włościańskiej im. K. Namysłowskiego, kierowniczka zespołów wokalnych; Pan Tomasz Ziąbkowski – muzyk, kompozytor, autor tekstów, instruktor Zamojskiego Domu Kultury;  Pani Agata Skoczylas-Kuczumow – przedstawiciel Wydawnictwa Oxford University Press; Pan Grzegorz Gębala - przedstawiciel wydawnictwa Macmillan oraz Pani Urszula Kusz – nauczyciel języka angielskiego z naszego liceum. Każdy utwór oceniany był w trzech kategoriach: walory muzyczne, ogólne wrażenie artystyczne oraz poprawność językowa.

Poziom artystyczny zaprezentowanych utworów był, zdaniem jurorów niezwykle wysoki. Jurorzy zwrócili szczególną uwagę na fakt, że coraz więcej wykonawców prezentuje swoje utwory z towarzyszeniem muzyków, a coraz mniej korzysta z podkładu, co uznali za bardzo pozytywny trend. Wszystkie utwory były bardzo wysoko ocenione, a różnice punktowe między nagrodzonymi utworami, a tymi, które nie otrzymały nagrody były minimalne. Często o przyznaniu nagrody decydowały niuanse, dlatego można powiedzieć, że wszyscy uczestnicy mają prawo czuć się zwycięzcami tego konkursu.

Do finału konkursu zostało zakwalifikowanych 10 utworów. Najwyższe konkursowe laury przypadły Bartłomiejowi Dawidowi z klasy 1f (uczniowi Pani Urszuli Kusz), za nastrojowe wykonanie utworu  pod tytułem „THAT’S AMORE” . Artyście towarzyszył akordeonista Radosław Górski. Drugie miejsce wywalczyła Kinga Wójtowicz z klasy 3g, (uczennica Pana Rafała Gramatyki), poruszającym wykonaniem piosenki pod tytułem „HALLELUJAH”. Kindze towarzyszyła pianistka Aleksandra Pastuszak. Na trzecim miejscu uplasował się utwór „I LOVE ROCK’N’ROLL”,  z którym doskonale poradziła sobie Joanna Siwiło  z klasy 2g (uczennica Pani Barbary Kowalczyk). Asię wspomagał zespół w składzie: Rafał Król (gitara basowa), Dawid Bondyra (gitara elektryczna), Adrian Poznański (gitara elektryczna) 

i Grzegorz Poznański (perkusja). Nagrodę Dyrektora otrzymała Natalia Turczyn z klasy 2k (uczennica Pani Mieczysławy Adamczuk), która z towarzyszeniem zespołu w składzie: Wojciech Kopeć, Marcin Solski, Wojciech Wszoła i Krystian Paszt wspaniale wykonała utwór „STEAL YOUR HEART AWAY”. Swoją nagrodę przyznała też publiczność. Najwięcej głosów uzyskał wzruszający utwór „LET IT GO”, który wykonała Julia Źwiernik z klasy 1c (uczennica Pana Jerzego Kusza), której akompaniowała na pianinie Katarzyna Kurylak.

Konkurs w języku angielskim prowadziły uczennice z klasy 3i Justyna Zdybel oraz Agata Lupa. Konferansjerki przygotowywały się pod  kierunkiem  Pani Urszuli Kusz.

W przerwie konkursu, podczas obrad jury, odbyły się prezentacje pozakonkursowe. 

Konkurs nie odbyłby się bez udziału sponsorów. Nagrody dla wykonawców ufundowali: Wydawnictwo Oxford University Press, Wydawnictwo Pearson, Wydawnictwo Macmillan, Księgarnia Book Club oraz Dyrektor Szkoły.

Do sukcesu organizacyjnego konkursu w znacznej mierze przyczynili się uczniowie klas 2h i 3i, którzy przygotowali dekoracje, asystowali organizatorom, jurorom i wykonawcom, a także dbali o porządek i bezpieczeństwo w czasie tej imprezy. Za obsługę techniczną odpowiadał Maciej Pukaluk, który znakomicie wywiązał się z tego zadania. Piękne dyplomy dla uczestników konkursu przygotował pan Zbigniew Pałka, który zapewnił obsługę informatyczną konkursu.

Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu miała kolejną okazję, aby połączyć obcowanie z kulturą europejską z dobrą zabawą. Mamy nadzieję spotkać się po raz piętnasty w przyszłym roku.