20.04.2015, autor: J. Kusz

XIII Konkurs Piosenki Angielskiej

XIII Konkurs Piosenki Angielskiej odbył się 9 kwietnia 2015 roku w I Liceum  Ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Celem imprezy, zorganizowanej przez nauczycieli naszego liceum Jerzego Kusza i Urszulę Kusz było doskonalenie języka angielskiego oraz propagowanie kultury krajów angielskiego obszaru językowego poprzez zastosowanie niekonwencjonalnych metod nauczania.

Popisy uzdolnionej muzycznie młodzieży z I LO oceniało jury w składzie: przewodnicząca - pani Magdalena Stopa - muzyk, kompozytor, Wydział Artystyczny UMCS-Jazz i Muzyka Estradowa; pan Tomasz Ziąbkowski – muzyk, kompozytor, autor tekstów, instruktor Zamojskiego Domu Kultury; pani Urszula Karwańska – przedstawiciel Wydawnictwa Oxford University Press; oraz pani Urszula Kusz – nauczyciel języka angielskiego z naszego liceum. Każdy utwór oceniany był w trzech kategoriach: walory muzyczne, ogólne wrażenie artystyczne oraz poprawność językowa.

Poziom artystyczny zaprezentowanych utworów był, zdaniem jurorów niezwykle wysoki. Jurorzy zwrócili szczególną uwagę na fakt, że coraz więcej wykonawców prezentuje swoje utwory z towarzyszeniem muzyków, a coraz mniej korzysta z podkładu, co uznali za bardzo pozytywny trend. Wszystkie utwory były bardzo wysoko ocenione, a różnice punktowe między nagrodzonymi utworami, a tymi, które nie otrzymały nagrody były minimalne. Często o przyznaniu nagrody decydowały niuanse, dlatego można powiedzieć, że wszyscy uczestnicy mają prawo czuć się zwycięzcami tego konkursu.

Najwyższe konkursowe laury przypadły duetowi Bartłomiej Góra i Karolina Antoszek z klasy 2a (uczniowie pani Barbary Gruszki oraz pani Moniki Borowskiej), za ogromnie emocjonalne wykonanie utworu  pod tytułem „SAY SOMETHING” . Artystom towarzyszyła pianistka Katarzyna Juszczak. Drugie miejsce wywalczyła Natalia Turczyn z klasy 1k, (uczennica pani Mieczysławy Adamczuk), poruszającym wykonaniem piosenki Sama Browna pod tytułem „STOP”. Natalii towarzyszył zespół w składzie: Wojciech Kopeć - gitara, Paulina Nieć - gitara basowa, Michał Greszta - perkusja oraz Jakub Zimon - bębny. Ten sam utwór otrzymał też Nagrodę Publiczności. Na trzecim miejscu uplasował się utwór Kelly Clarkson „BECAUSE OF YOU”,  z którym doskonale poradziła sobie Hanna Pawluk z klasy 3e (uczennica pani Mieczysławy Adamczuk). Hanię wspomagał na pianinie Arkadiusz Rozmus. Nagrodę Dyrektora otrzymała Marianna Dudzińska (uczennica pani Barbary Kowalczyk), która z towarzyszeniem zespołu w składzie: Andrzej Cybulski, Michał Brzuś, Paweł Krzysiak, Cezary Budzaj i Rafał Kozyra wykonała utwór „Last Nite”. Oprócz świetnego występu wokalistki, duże wrażenie na jurorach oraz publiczności zrobił zespół towarzyszący artystce. Jury przyznało także trzy wyróżnienia: Justynie Zdybel z kl. 2i (uczennicy p. Urszuli Kusz) za utwór „THANK YOU FOR THE MUSIC”, Aleksandrze Gawron z kl. 1i (uczennicy p. Barbary Gruszki) za „THE CLIMB” oraz Aleksandrze Palonce z kl. 1k (uczennica pani Mieczysławy Adamczuk) za utwór „TAKE ME TO CHURCH”. 

Konkurs w języku angielskim prowadzili Agata Lupa z kl.2i oraz Bartosz Szczerbik z kl. 2j . Konferansjerzy przygotowywali się pod  kierunkiem  p. Urszuli Kusz.

W przerwie konkursu, podczas obrad jury, odbyły się prezentacje pozakonkursowe. 

Konkurs nie odbyłby się bez udziału sponsorów. Nagrody dla wykonawców ufundowali: Wydawnictwo Oxford University Press, Wydawnictwo Pearson oraz Dyrektor Szkoły.

Do sukcesu organizacyjnego konkursu w znacznej mierze przyczynili się uczniowie klas 1h i 2i, którzy przygotowali dekoracje, asystowali organizatorom, jurorom i wykonawcom, a także dbali o porządek i bezpieczeństwo w czasie tej imprezy. Za obsługę techniczną odpowiadał Piotr Mikulski, który znakomicie wywiązał się z tego zadania. Piękne dyplomy dla uczestników konkursu przygotował pan Zbigniew Pałka, który zapewnił obsługę informatyczną konkursu.

Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu miała kolejną okazję, aby połączyć obcowanie z kulturą europejską z dobrą zabawą. Chociaż była to trzynasta edycja konkursu i na liście finalistów znajdowało się 13 utworów, to wbrew obawom przesądnych wszystko wypadło znakomicie. Mamy nadzieję spotkać się po raz czternasty w przyszłym roku.