02.04.2014, autor: J. Kusz

XII Konkurs Piosenki Angielskiej

XII Konkurs Piosenki Angielskiej odbył się 2 kwietnia 2014 roku w I Liceum  Ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Celem imprezy, zorganizowanej przez nauczycieli naszego liceum Jerzego Kusza i Urszulę Kusz było doskonalenie języka angielskiego oraz propagowanie kultury krajów angielskiego obszaru językowego poprzez zastosowanie niekonwencjonalnych metod nauczania.

Konkurs zaszczycili swoją obecnością: pan Tomasz Kossowski, wiceprezydent Zamościa oraz pan Jerzy Michalski, dyrektor Wydziału Edukacji w Zamościu.

Popisy uzdolnionej muzycznie młodzieży z I LO oceniało jury w składzie: przewodnicząca - pani Magdalena Stopa - muzyk, kompozytor, Wydział Artystyczny UMCS-Jazz i Muzyka Estradowa; pan Tomasz Ziąbkowski – muzyk, kompozytor, autor tekstów, instruktor Zamojskiego Domu Kultury; pan Krzysztof Baiński – przedstawiciel Wydawnictwa Express Publishing; oraz pani Urszula Kusz – nauczyciel języka angielskiego z naszego liceum. Każdy utwór oceniany był w trzech kategoriach: walory muzyczne, ogólne wrażenie artystyczne oraz poprawność językowa.

Poziom artystyczny zaprezentowanych utworów był, zdaniem jurorów i zaproszonych gości, niezwykle wysoki. Wszystkie utwory były bardzo wysoko ocenione, a różnice punktowe między nagrodzonymi utworami, a tymi, które nie otrzymały nagrody były minimalne. Często o przyznaniu nagrody decydowały niuanse, dlatego można powiedzieć, że wszyscy uczestnicy mają prawo czuć się zwycięzcami tego konkursu.

Jury przyznało dwa równorzędne pierwsze miejsca. Najwyższe konkursowe laury przypadły Hannie Pawluk z kl. 2E, (uczennica pani Mieczysławy Adamczuk) , za perfekcyjne wykonanie utworu Beyonce pod tytułem „HALO” oraz Konradowi Kuczyńskiemu z kl. 3B (uczeń pani Mieczysławy Adamczuk) za niezwykle interesujące wykonanie utworu Josh’a Grobana „YOU RAISE ME UP”.  Hani Pawluk towarzyszył pianista Arkadiusz Rozmus, natomiast Konrad Kuczyński wystąpił w towarzystwie Aleksandry Pastuszak - pianino oraz Magdaleny Urban - skrzypce. Drugie miejsce wywalczyła Dagmara Kowalczyk z kl. 2C, (uczennica pani Mieczysławy Adamczuk), poruszającym wykonaniem piosenki Sama Browna pod tytułem „STOP”. Dagmarze towarzyszył zespół w składzie: Aneta Puławska - pianino, Cezary Budzaj - saksofon i gitara oraz Rafał Kozyra - perkusja. Na trzecim miejscu uplasował się bardzo wymagający utwór Eda Sheeron’a „I SEE FIRE”,  z którym doskonale poradziła sobie Karolina Sobczuk 

z kl. 2G (uczennica p. Magdaleny Hrynkiewicz). Karolinę wspomagała Aneta Puławska - pianino oraz Wojciech Kopeć - gitara. Nagrodę Dyrektora otrzymał Cezary Budzaj z kl. 2A (uczeń pana Jerzego Kusza), który z towarzyszeniem zespołu w składzie: Tomasz Gil - gitara, chórek, Krzysztof Ćwieka - gitara, chórek oraz Jakub Zimon - perkusja wykonał utwór „DO YOU WANNA KNOW?” zespołu Arctic Monkeys.  Uzupełnieniem świetnego występu wokalisty były chórki, które zrobiły duże wrażenie na jurorach. Publiczność przyznała swoją nagrodę Mariannie Dudzińskiej z kl. 2A (uczennica pani Barbary Kowalczyk), która wraz z siostrą Karoliną Dudzińską (gitara) wykonała utwór „YOUR SONG”.  Jury przyznało także dwa wyróżnienia: Mikołajowi Szali z kl. 3I (uczniowi p. Agnieszki Turzynieckiej) za piosenkę „NO DIGGITY” oraz Aleksandrze Koperze z kl. 3A (uczennicy p. Moniki Borowskiej), która wykonała utwór „PIECE BY PIECE” . 

Konkurs w języku angielskim prowadziły Patrycja Ejsmont z kl. 2H oraz Agata Lupa 

z kl. 1I. Konferansjerzy przygotowywali się pod  kierunkiem  p. Urszuli Kusz.

W przerwie konkursu, podczas obrad jury, odbyły się prezentacje pozakonkursowe. 

Konkurs nie odbyłby się bez udziału sponsorów. Nagrody dla wykonawców ufundowali: Wydawnictwo Pearson, Wydawnictwo Express Publishing, Wydawnictwo Oxford University Press, Księgarnia Językowa Polanglo w Zamościu oraz Dyrektor Szkoły. Przedstawiciele wydawnictw byli naszymi gośćmi. Wydawnictwo Express Publishing reprezentował 

pan Krzysztof Baiński, a Wydawnictwo Oxford University Press - p. Urszula Karwańska.

Do sukcesu organizacyjnego konkursu w znacznej mierze przyczynili się uczniowie klasy 2C, którzy przygotowali dekoracje, asystowali organizatorom, jurorom i wykonawcom, a także dbali o porządek i bezpieczeństwo w czasie tej imprezy. Za obsługę techniczną odpowiadali Wiktor Brzuś, Jakub Nadra i Jakub Tront, którzy znakomicie wywiązali się z tego zadania. Piękne dyplomy dla uczestników konkursu przygotował pan Zbigniew Pałka, który zapewnił obsługę informatyczną konkursu.

Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu miała kolejną okazję, aby połączyć obcowanie z kulturą europejską z dobrą zabawą. Mamy nadzieję spotkać się po raz trzynasty w przyszłym roku.