11.04.2013, autor: J. Kusz

XI Konkurs Piosenki Angielskiej

XI Konkurs Piosenki Angielskiej odbył się 5 kwietnia 2013 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Celem imprezy, zorganizowanej przez nauczycieli naszego liceum Jerzego Kusza i Urszulę Kusz było doskonalenie języka angielskiego oraz propagowanie kultury krajów angielskiego obszaru językowego poprzez zastosowanie niekonwencjonalnych metod nauczania.

Tegoroczny konkurs był pod wieloma względami wyjątkowy. Po pierwsze, do konkursu zgłoszono rekordową liczbę utworów - 22, z których po próbach i przesłuchaniach kwalifikacyjnych pozostało 18. Dla porównania, w ubiegłych latach mieliśmy od 12 do 15 utworów. Po drugie, poziom artystyczny zaprezentowanych utworów był, zdaniem jurorów i zaproszonych gości, niezwykle wysoki. Wszystkie utwory były bardzo wysoko ocenione, a różnice punktowe między nagrodzonymi utworami, a tymi, które nie otrzymały nagrody były minimalne. Często o przyznaniu nagrody decydowały niuanse, dlatego można powiedzieć, że wszyscy uczestnicy mają prawo czuć się zwycięzcami tego konkursu.

Popisy uzdolnionej muzycznie młodzieży z I LO oceniało jury w składzie: przewodniczący - p. Tomasz Ziąbkowski – muzyk, instruktor Zamojskiego Domu Kultury;   p. Piotr Wójcik – przedstawiciel Wydawnictwa Pearson; oraz p. Urszula Kusz – nauczyciel języka angielskiego z naszego liceum. Niestety nie dotarł czwarty juror pan Piotr Szymański. Każdy utwór oceniany był w trzech kategoriach: walory muzyczne, ogólne wrażenie artystyczne oraz poprawność językowa.

Najwyższe konkursowe laury przypadły Tomaszowi Denysowi z kl.3i, uczniowi p. Moniki Borowskiej, za niezwykle interesujące wykonanie utworu the Beatles zatytułowanego „You’re Gonna Lose That Girl”. Zespół towarzyszący składał się z Krzysztofa Ćwieki, Cezarego Budzaja oraz Rafała Kozyry. Wykonawcy tego utworu oczarowali też publiczność, która przyznała im  swoją nagrodę.  Drugie miejsce zdobyła piosenka „What the Water Gave Me” w wykonaniu Joanny Kulaszy z towarzyszeniem zespołu w składzie: Tomasz Gil i Jakub Piotrowski. Solistka Joanna Kulasza z kl. 3b jest uczennicą p. Małgorzaty Struk.  Na trzecim miejscu uplasował się utwór „Chasing Pavements” wykonany przez Dagmarę Kowalczyk z kl. 1c (uczennica p. Mieczysławy Adamczuk), która wystąpiła w towarzystwie Anety Puławskiej, Olafa Smoląga i Kamila Mielniczuka. Nagrodę Dyrektora otrzymała Aleksandra Wojczuk z kl. 3a (uczennica p. Jerzego Kusza), która z towarzyszeniem zespołu w składzie: Joanna Kulasza, Piotr Pasek, Szymon Hałasa, Jakub Czerski, Dawid Kuryło, Krzysztof Krasoń i Żaneta Magryta wykonała utwór „Nantes”. Jury przyznało także cztery wyróżnienia: Konradowi Kuczyńskiemu z kl. 2b (uczniowi p. Mieczysławy Adamczuk) za piosenkę „With or Without You” , Aleksandrze Koperze z kl. 2a (uczennicy p. Moniki Borowskiej), która wykonała utwór „Killing Me Softly” ,  Dominice Ogorzałek z kl. 1f (uczennicy p. Urszuli Kusz) za piosenkę „TNT” oraz Hannie Pawluk z kl.1e (uczennicy p. Mieczysławy Adamczuk) za wykonanie utworu „Little Talks”.

Konkurs w języku angielskim prowadzili Weronika Hempel i Krzysztof Suszek z kl. 3b. Konferansjerzy przygotowywali się pod kierunkiem p. Urszuli Kusz.

]W przerwie konkursu, podczas obrad jury, odbyły się prezentacje pozakonkursowe. Publiczność miała okazję podziwiać uczestników konkursu piosenki angielskiej z Zespołu Szkół nr 4, którzy przygotowali swój występ pod kierunkiem pana Roberta Krukowskiego.

Konkurs nie odbyłby się bez udziału sponsorów. Nagrody dla wykonawców ufundowali: Wydawnictwo Pearson, Wydawnictwo Express Publishing, Wydawnictwo Oxford University Press, Księgarnia im. B. Leśmiana w Zamościu oraz Dyrektor Szkoły. Przedstawiciele wydawnictw byli naszymi gośćmi. Wydawnictwo Pearson reprezentował p. Piotr Wójcik, Wydawnictwo Express Publishing - p. Krzysztof Baiński, a Wydawnictwo Oxford University Press - p. Agata Skoczylas.

Do sukcesu organizacyjnego konkursu w znacznej mierze przyczynili się uczniowie klasy 2b, którzy przygotowali dekoracje, asystowali organizatorom, jurorom i wykonawcom, a także dbali o porządek i bezpieczeństwo w czasie tej imprezy. Za obsługę techniczną odpowiadali Jakub Król, Piotr Kudyk  i Wiktor Brzuś, którzy znakomicie wywiązali się z tego zadania. Piękne dyplomy dla uczestników konkursu przygotował p. Zbigniew Pałka, który zapewnił obsługę informatyczną konkursu.

Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu miała kolejną okazję, aby połączyć obcowanie z kulturą europejską z dobrą zabawą. Mamy nadzieję spotkać się po raz dwunasty w przyszłym roku.