06.02.2020, autor: M. Podolak

X Miesiąc Opowiadań za nami

We wtorek rozstrzygnięty został konkurs literacki Miesiąc Opowiadań organizowany przez naszą bibliotekę szkolną.  W X, jubileuszowej edycji udział wzięło 19 młodych autorów, z siedmiu zamojskich szkół (Liceum Społeczne, III LO, Budowlanka, Ekonomik, Technikum Hotelarskie, SP nr2, najliczniejsza była reprezentacja naszego Liceum -11 osób).

 

Miło nam, że niemal wszyscy uczestnicy oraz ich opiekunowie mogli przybyć na podsumowanie konkursu do naszej czytelni. Pani Dyrektor Bożena Krupa pogratulowała uczniom talentu, podkreśliła, że słowo jest narzędziem ważnym, ale i niebezpiecznym, ma wielką moc, dlatego na tych, którzy się  nim posługują ciąży wielka odpowiedzialność.

Następnie zaprezentowano fragmenty nagrodzonych opowiadań oraz wręczone zostały wyróżnienia i nagrody.

 

Wyróżnienia za opowiadanie otrzymały: Agnieszka Pieczykolan/1BG/, Karolina Mierzwińska /2e/, Kamila Hereta /1AG/ i Joanna Brożek /1a/.

Dwie równorzędne nagrody za najlepsze opowiadanie otrzymały:

Nina Kowalczyk –1 klasa Liceum Społecznego za opowiadanie „Vesper irae”  oraz Wiktoria Szykulska /2e/ I LO za „29 grudnia, 1941, Z białego świata”.  Najlepsze opowiadania zostaną opublikowane w Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym. Przeczytacie je również na szkolnym blogu.

Wyróżniono cykl opowiadań Gabrieli Gancarz /2g/. 

W tym roku nagrodę główną  za najlepszy cykl opowiadań przyznano dwu autorkom: Ninie Kowalczyk oraz Wiktorii Szykulskiej. Jak powiedziała pani Małgorzata Twardziszewska ,laureatki zaproponowały zupełnie inne style pisania, ale jury nie miało wątpliwości, że zrobiły to po mistrzowsku.

 

Pan Piotr Linek ku przestrodze i doskonaleniu wygłosił do młodych autorów mini-wykład „Na marginesie dziesiątego, jubileuszowego Miesiąca opowiadań: o pisaniu z uwzględnieniem (w przypadkach zależnych bez wołacza) drugiego człowieka”. 

 

Jak przystało na jubileusz spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Za to, że zmierzyli się z niełatwym zadaniem napisania 4 kolejnych opowiadań na zadany temat, w określonym czasie. Za to, że nam zaufali i odważyli się poddać ocenie. Życzymy by rozwijali swój talent literacki i osiągali sukcesy. Do wszystkich piszących kierujemy słowa pana Piotra „Jeżeli piszesz, życzę ci, żeby twoje słowa były dobre bez pretensji do dobra, mądre bez pretensji do mądrości i piękne bez pretensji do piękna”.

Dziękujemy również Darii Pitak za przeczytanie fragmentów nagrodzonych opowiadań.

Za dziesięcioletnią współpracę- i z nadzieją na jej kontynuację , dziękujemy członkom jury, naszym polonistom: pani Małgorzacie Twardziszewskiej i panu Piotrowi Linkowi.