19.10.2015, autor: M. Borowska

Wymiana szkolna z Freiburgiem [Niemcy]

W bieżącym roku szkolnym Szkoła Języków Obcych „Bacalarus” we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu organizuje  już trzecią wymianę  szkolną z Berthold Gymnasium we Freiburgu [www.berthold-gymnasium.de], szkołą będącą jedną z najstarszych  w Europie.

Przed 10 laty Gymnasium Bertholda obchodziło swoje 750 lecie. Do czasów obecnych pozostaje to szkoła łacińska, w której dalej uczy się łaciny i greki. Jest to szkoła znana nie tylko w Niemczech, ale i na całym świecie, czego dowodem są uczący się tutaj uczniowie z Chin, USA i całej Europy. Freiburg natomiast jest miastem położonym w południowo-zachodniej części Niemiec [www.freiburg.de] i liczy ok 200 tyś. Mieszkańców.  Usytuowanie go w górach Schwarzwaldu sprawia, że jest to bardzo atrakcyjna miejscowość turystyczna. 

Wymiana nasza opiera się  na corocznych wyjazdach grupy polskiej do Freiburga, a następnie przyjazdu grupy niemieckiej do Zamościa. Głównym założeniem wymiany jest  zamieszkanie uczniów u swoich partnerów. Podczas pobytu w Niemczech realizowany jest specjalnie przygotowany program, w którym uczestniczą razem grupa polska i niemiecka. W ramach programu odbywają się: wycieczki górskie, zwiedzanie całego regionu, wycieczki turystyczne do Szwajcarii i Francji. Jeden dzień natomiast przeznaczony jest na wspólne  zajęcia szkolne. Wtedy to nasi uczniowie uczestniczą razem ze swoimi partnerami w zajęciach lekcyjnych zgodnie ze szkolnym planem. Po zakończeniu zajęć tradycyjnie odbywają się zawody sportowe. Dodatkowo, jeden dzień programu zarezerwowany jest do dyspozycji rodzin, co daje doskonałą okazję do bliższego poznania się. 

Program pobytu w Zamościu jest bardzo podobny. Proponowane są całodzienne wycieczki do Kazimierza i Nałęczowa z rejsem statkiem po Wiśle, Sandomierza z trasą podziemną, Lublina, oraz 2-dniowa wycieczka na Roztocze, z noclegiem w Krasnobrodzie i spływem kajakowym po Wieprzu. Są też wspólne zajęcia szkolne, w których uczestniczy grupa polska i niemiecka.

Uczniowie dobierani są parami na podstawie charakterystyk grupy niemieckiej wysłanych  e-mailem. Stwarza to lepsze warunki do trafnego dobrania partnerów.

Do całkowitych kosztów wymiany dostajemy dofinansowanie z DPJW. Przy założeniu, że będzie ono na poziomie zeszłorocznym, koszt wymiany będzie wynosił ok. 250 – 480 zł. [w zależności od ustaleń dotyczących transportu i noclegów w drodze]. Natomiast koszt pobytu w Zamościu to ok. 300 - 350 zł.

Znane są już terminy wymiany w 2016 r.

23.04 - 30.04.2016 - pobyt we Freiburgu

28.05 - 04.06.2016 - pobyt w Zamościu

Liczba miejsc jest ograniczona i o zakwalifikowaniu do udziału w wymianie decyduje kolejność zgłoszeń. Informacje szczegółowe i zapisy – pani Monika Borowska.