20.11.2013, autor: A. Tyszko-Dorn

Wymiana szkolna z Freiburgiem (Niemcy)

Od obecnego roku szkolnego Szkoła Języków Obcych „Bacalarus” we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu organizuje  wymianę  szkolną z Berthold-Gymnasium we Freiburgu, renomowaną szkołą będącą jedną z najstarszych  w Europie (www.berthold-gymnasium.de).

Przed ośmiu laty Berthold-Gymnasium obchodziło 750 rocznicę swojego istnienia. Do czasów obecnych pozostaje to szkoła łacińska, w której dalej nauczana jest łacina i greka. Jest szkołą znaną nie tylko w Niemczech, ale i na całym świecie, czego dowodem są uczący się tutaj uczniowie z Chin i USA. Freiburg natomiast jest przepięknym i zabytkowym miastem liczącym ok. 200 tys. mieszkańców położonym w południowo-zachodniej części Niemiec (www.freiburg.de). Jego usytuowanie w górach Schwarzwaldu oraz w niedalekiej odległości od granic ze Szwajcarią i Francją sprawia, że jest to bardzo atrakcyjna miejscowość pod względem turystycznym. 

Wymiana nasza polegać będzie na corocznych wyjazdach grupy polskich uczniów ze szkół średnich do Freiburga, a następnie przyjazdu grupy niemieckiej  do Zamościa. Jej głównym celem jest integracja młodzieży z Polski i Niemiec oraz poznanie kultury i obyczajów naszych sąsiadów.

Założeniem wymiany jest pobyt uczniów u swoich partnerów. Podczas pobytu w Niemczech realizowany jest specjalnie opracowany program, w którym uczestniczą razem uczniowie polscy i niemieccy. Składają się na niego: zwiedzanie najbliższego regionu oraz wycieczki górskie i turystyczne do Szwajcarii i Francji. Jeden dzień przeznaczony jest na wspólne zajęcia szkolne. Po ich zakończeniu odbywają się bardzo emocjonujące zawody sportowe. Jeden dzień  zarezerwowany jest też do dyspozycji rodzin celem bliższego poznania się. 

Podczas pobytu grupy niemieckich uczniów w Polsce planowane są m.in. całodzienne wycieczki do Lublina, Kazimierza i Nałęczowa z rejsem statkiem po Wiśle oraz 2-dniowa wyprawa po Roztoczu z noclegiem w Krasnobrodzie i spływem kajakowym  po Wieprzu. Odbędą się również wspólne zajęcia szkolne.

Uczniowie polscy sami wybierają sobie partnerów na podstawie nadesłanych przez Niemców charakterystyk. 

Koszt uczestnictwa w tej bardzo atrakcyjnej wymianie jest stosunkowo niewielki dzięki dofinansowaniu z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Szacujemy, że będzie on wynosił około 600 zł (pobyt we Freiburgu oraz realizacja programu w Polsce).

Terminy wymiany:

6.05 - 13.05.2014 - pobyt grupy polskiej we Freiburgu

29.05 - 5.06.2014 – pobyt grupy niemieckiej w Zamościu

Uczniów zainteresowanych uczestnictwem prosimy o kontakt z Panią Agatą Tyszko-Dorn

Uwaga: do pobytu grupy polskiej we Freiburgu należy dodać jeszcze dwa dni podróży, a zatem czas wymiany będzie dla nich trwał od 5.05. do 14.05.2013.