21.05.2015, autor: Ewa Ziętek (kl. 1a)

Wymiana szkolna z Berthold-Gymnasium we Freiburgu

Już poraz drugi uczniowie naszego liceum i Szkoły Języków Obcych Bacalarus brali udział w wymianie szkolnej z Berthold-Gymnasium we Freiburgu (Niemcy). Młodzież wyjechała w ramach projektu dofinansowanego przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży. W drodze do Freiburga  odwiedziliśmy Wrocław, gdzie udało nam się nawet znaleźć na ulicach kilka krasnali.

Podczas pobytu w Niemczech uczniowie mieszkali u rodzin swoich wcześniej wybranych partnerów. W szkole czekały na nich specjalnie przygotowane wspólne zajęcia integracyjne, a także normalne lekcje - każdy więc mógł porównać polską i niemiecką szkołę. Ale nie system edukacyjny był najważniejszy. Wszyscy uczestniczyliśmy w bogatym programie turystyczno-krajoznawczym. Zachwyt wśród nas wzbudził Freiburg ze swoimi pięknymi uliczkami wraz z nieodłącznymi kanałami (jedyne takie miasto w Niemczech). Piękno Szwarzwaldu mogliśmy podziwiać z góry Schauinsland. Tutaj też zwiedziliśmy starą  kopalnię srebra. Będąc w Breisach dowiedzieliśmy się, że w tym mieście miała swoje początki Unia Europejska. Duże wrażenie wywarła na nas wycieczka nad Jezioro Bodeńskie oraz do Konstancji świętującej obecnie 600-lecie najdłuższego - trwającego 5 lat, Soboru Watykańskiego, pięknie streszczonego przez p. Reinharda Fernbacha, znakomitego przewodnika oraz nauczyciela historii, języka niemieckiego, WOS-u i etyki w Berthold-Gymnasium. Nie zapomnimy też wycieczki do Bazylei w Szwajcarii i nietypowej przeprawy przez Ren. W Szwarzwaldzie są też dwa piękne górskie miasteczka Hinterzarten - z piękną skocznią narciarską oraz Titisee, ciągle oblegane przez turystów z całego świata kupujących oryginalne zegarki z kukułką. Te miejsca mogliśmy również zobaczyć!

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Pradze. Udało nam się zwiedzić najważniejsze zabytki stolicy Czech i chociaż mieliśmy do przejścia 10 kilometrów, nikt z nas nie narzekał. Myślę, że nasz wyjazd pozostanie nam na długo w pamięci, a już teraz przygotowujemy się do przyjazdu naszych partnerów do Zamościa.