24.11.2019, autor: K. Sikorska

Wycieczka do Krakowa

22 listopada uczniowie klasy 2F z wychowawcą M. Bikowską i panią A. Kamińską wyruszyła na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym celem zwiedzania była fabryka Schindlera, głównego bohatera filmu S. Spielberga "Lista Schindlera". Po obejrzeniu i zapoznaniu się z historią tego miejsca, uczniowie udali się na Plac Bohaterów Getta, na którym umieszczone są słynne puste krzesła, będące symbolem nazistowskich zbrodni, które doprowadziły do eksterminacji społeczności żydowskiej w Polsce. Obok placu znajduje się dom pod numerem 18, w którym działała jedyna w getcie "Apteka pod Orłem" prowadzona przez Tadeusza Pankiewicza ratującego Żydów z krakowskiego getta.

 

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie muzeum MOCAK, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej, gdzie oprócz zwiedzania wystaw stałych, klasa wzięła udział w lekcji muzealnej na temat interpretacji sztuki nowoczesnej.

Czas wolny został przeznaczony na spacer po Krakowskim Rynku. Głównym i ostatnim punktem wycieczki był Stary Teatr i spektakl pt. "Panny z Wilka" w reżyserii A. Glińskiej, który był adaptacją słynnego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza z 1932 roku. W główne role wcieliły się znane aktorki: Dorota Segda, Anna Radwan, Paulina Puślednik, Aldona Grochal, czy Ewa Kaim.