09.10.2014, autor: S. Nawrocka (kl. 2f)

Wybuchowe Otrzęsiny

W czwartek, 9 października, w naszym Liceum odbyło się ślubowanie klas pierwszych oraz otrzęsiny. Pani wicedyrektor Bożena Krupa podkreśliła, że wybór szkoły o takiej tradycji jak nasza zobowiązuje. Wyraziła też przekonanie, że Szkoła pozwoli rozbudzać pasje, zainteresowania i będzie prowadzić ku pełnej dojrzałości i dorosłości. Życzyła rozwoju zdolności i talentów, ale też odpowiedzialnej postawy, godnej ucznia I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu.

"Chrzest bojowy" pierwszakom zorganizowały biolchemistki z IIF, które w ubiegłym roku dostarczyły wszystkim niebywałej rozrywki, wykonując doświadczenia chemiczne, których nieoczekiwane efekty ostatecznie doprowadziły do zwycięstwa. Nawiązując do wydarzeń z roku ubiegłego, postanowiłyśmy, iż hasłem przewodnim tegorocznych zmagań będą "wybuchowe otrzęsiny".

Pierwszoklasiści zostali zobowiązani do przygotowania pięciominutowych skeczów, w których przedstawili swój profil. Ich ocenianiem zajęła się komisja w składzie: Pani Wicedyrektor Bożena Krupa, Pani Marta Dynowska, Pani Agnieszka Niańko, przewodniczący SU Kacper Kołaszewski oraz Cezary Budzaj. Gościnnie zawitał również Pan Dyrektor Zygmunt Kamiński.

Otrzęsiny pierwszoklasistów składały się z siedmiu całkiem niełatwych konkurencji. Były to: kalambury (standardowa już zabawa, w której udział wzięli wychowawcy klas z dwojgiem uczniów); "kto jest głodny?" - zabawa polegająca na jak najszybszym i najdokładniejszym zjedzeniu przez dwóch uczniów jabłka zawieszonego na sznurku, bez używania rąk; "mumia" - konkurencja polegająca na najszybszym i najdokładniejszym owinięciu papierem toaletowym kolegi z klasy; "magiczne pudełko" - zadaniem było odszukanie małej zabaweczki w pudełku z substancjami 'niewiadomego pochodzenia'- uczestniczący w zabawie mieli zasłonięte oczy; "jaka to melodia' - zabawa polegająca na odgadnięciu słyszanych melodii z filmów i bajek oraz "biesiada"- ostatnia już konkurencja wymagająca od pierwszaków wypicia soku z cytryn i zagryzienia tego bułką tartą. Ostatecznie, po zsumowaniu punktów przyznanych przez komisję oceniającą, zmagania wygrała klasa IA. Zwycięzcy zostali nagrodzeni słodkościami oraz dyplomem.

Chociaż przygotowane konkurencje nie należały do najłatwiejszych, to wszyscy pierwszoklasiści stanęli na wysokości zadania i świetnie poradzili sobie zarówno z samymi konkurencjami, jak i prezentacją skeczów, które niejednokrotnie bawiły do łez, zarówno zgromadzonych uczniów, jak i nauczycieli. Otrzęsiny, chociaż w formie zabawy, są namiastką wyzwań i zadań stojących przed pierwszoklasistami. Tegoroczne otrzęsiny są dowodem na to, że uczniowie podołali narzuconym im zadaniom, co dobrze wróży na przyszłość. Wszystkim pierwszoklasistom bez wyjątku gratulujemy i życzymy sukcesów w szkole!