20.06.2020, autor: P. Linek

Wizyta w Teatrze Wierszalin

Z inicjatywy Klubu Żywego Słowa uczniowie klas I dg, I c, II g i II h mieli okazję obejrzeć za pośrednictwem Internetu spektakl „Dziady – Noc Pierwsza”, a następnie spotkać się z aktorami niepowtarzalnego Teatru Wierszalin. A oto krótka refleksja Gabrysi Gancarz, uczennicy klasy II g:

Nadeszły trudne czasy – czasy epidemii. Pomimo stopniowego znoszenia obostrzeń, brakuje nam spotkań z przyjaciółmi, wycieczek, a nawet wspólnej nauki w szkolnych ławkach. Wielu z nas tęskni również za kontaktem z szeroko pojętą kulturą – projekcjami filmów w kinie, rozpoczynających się o tej porze roku festiwalami na Starym Mieście, wyjściami do teatru… Naprzeciw wyszedł nam Teatr Wierszalin. 

Spektakl „Dziady - Noc Pierwsza” to niezwykła interpretacja części IV „Dziadów” Adama Mickiewicza. Każdy element sztuki był dopracowany do perfekcji. Pełna ekspresji, emocjonalna gra aktorów (chociaż przez większość czasu można było zapomnieć, że jest to tylko gra aktorska). Nieskomplikowana, wręcz ascetyczna, ale jakże pasująca do mrocznej i tajemniczej atmosfery dramatu scenografia. A także, jak na Wierszalin przystało, poruszająca, budująca odpowiedni nastrój oprawa muzyczno-dźwiękowa. Wszystko przenosiło widzów sprzed komputerów prosto na widownię prawdziwego teatru.

Dodajmy, że podczas spotkania z aktorami, podwójnie nagrodzony koszulkami Wierszalina za najciekawsze pytania został Paweł Mróz z klasy I c.