10.04.2011, autor: B. Kowalczyk

Teatralne zmagania w językach obcych

Już po raz dziewiąty uczniowie szkól ogólnokształcących Zamościa i regionu obdarzeni zdolnościami językowymi i aktorskimi mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności w przedstawieniach teatralnych IX Festiwalu Twórczości Scenicznej w naszej szkole.
Tradycyjnie na wiosnę, a dokładniej 24 marca br. w auli naszej szkoły odbył się IX Międzyszkolny Festiwal Twórczości Scenicznej w Językach Obcych. W tym roku w Festiwalu uczestniczyło 96 miłośników sztuki aktorskiej ze szkół licealnych z Zamościa i Biłgoraja.
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju i szkół zamojskich: III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida, I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu rywalizowali o nagrody dla najlepszego przedstawienia w poszczególnych kategoriach językowych: w języku rosyjskim, niemieckim i angielskim. Repertuar był urozmaicony, obok adaptacji baśni czy musicali młodzi artyści przedstawili pełne humoru skecze.
Za błyskotliwą prezentację poszczególnych sztuk w języku angielskim odpowiedzialne były uczennice: Natalia Konopka kl.IIIg, Agnieszka Brogowska kl.IIj i Małgorzata Radaj kl.Ia
Przedstawienia oceniało jury w składzie: p. Gabriela Manastyrska - Dyrektor Szkoły Języków Obcych „Bacalarus” w Zamościu, p. Adam Kułaj - nauczyciel I LO w Zamościu oraz p. Agata Skoczylas – przedstawiciel wydawnictwa Oxford University Press i p. Andrzej Boguta- przedstawiciel wydawnictwa Pearson Longman.
Po pełnej emocji naradzie jury ogłosiło wyniki w poszczególnych kategoriach językowych.
W języku rosyjskim I miejsce zdobyło przedstawienie „Rusałka” przygotowane przez młodzież LO im. ONZ w Biłgoraju pod kierunkiem p. Barbary Borowy.
II miejsce otrzymało przedstawienie „Romeo i Julia” przygotowane przez młodzież I LO im. J. Zamoyskiego w Zamościu pod kierunkiem p. Magdaleny Nizioł
III miejsce przypadło uczestnikom baśni „Śpiąca Królewna” przygotowane przez młodzież LO im. ONZ w Biłgoraju pod kierunkiem p. Krystyny Małysz. Przedstawienie to otrzymało także wyróżnienie za scenografię i ciekawą narrację.
Uczennice Paulina Paluch i Anna Roszkowska zostały wyróżnione za walory językowe i grę aktorską.
W kategorii języka niemieckiego wyróżnienie za scenografię i kostiumy otrzymało przedstawienie „Rotkäppchen” przygotowane przez młodzież I Liceum Społecznego w Zamościu pod kierunkiem p. Agnieszki Cybulskiej. Natomiast uczennice Karolina Zdeb i Kaja Głazowska otrzymały wyróżnienia za walory językowe i grę aktorską.
W kategorii języka angielskiego główne nagrody otrzymali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu
I miejscem nagrodzono uczestników skeczu ”A Strange Visit”, przygotowanym pod kierunkiem p. Jerzego Kusza
II nagrodę otrzymali uczniowie występujący w skeczu ”A check-in desk”, przygotowanym pod kierunkiem p. Urszuli Kusz
III nagroda przypadła uczestnikom skeczu ‘’The Bus Stop”, przygotowanym pod kierunkiem p. Luizy Karwan.
Jury przyznało także nagrody indywidualne wyróżniającym się uczestnikom przedstawień.
Patryk Migielski otrzymał nagrodę za pełną ekspresji grę aktorską oraz walory akrobatyczne zaprezentowane w skeczu ”A Strange Visit”, Piotr Wołoszyn, Marcin Soroka i Michał Wiater - za grę aktorską, zaś Kamila Proć stworzyła rolę o niezapomnianych walorach artystycznych.
Za pełną humoru grę aktorską jury przyznało wyróżnienie Karolinie Michalik za rolę Starszej Pani w skeczu ”The Bus Stop” oraz Michałowi Śmiałko w skeczu ”The Dentist”. Natomiast Julia Paszko rozbawiła publiczność rolą Fairy Godmother w przedstawieniu ”Cinderfella”.
Ciekawą interpretację ról przedstawiły Sara Dyrkacz w skeczu ”The Fire Practice” oraz Marta Bryk w skeczu ”The check-in desk”
Najwięcej emocji wzbudził wybór nagrody publiczności, którą w wyniku głosowania otrzymało przedstawienie w języku rosyjskim „Romeo i Julia” za walory artystyczne, muzyczne i pełną ekspresji grę aktorską.
Wyróżnieni artyści otrzymali interesujące nagrody książkowe i rzeczowe ufundowane przez tegorocznych sponsorów: Szkołę Języków Obcych „Bacalarus”, Wydawnictwo Pearson Longman, Wydawnictwo Macmillan, Wydawnictwo Oxford University Press , Wydawnictwo Nowa Era, Wydawnictwo Express Publishing oraz p. Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego, Zygmunta Kamińskiego.
Oprawę graficzną Festiwalu opracował p. Paweł Biedula, kawiarenkę przygotowała młodzież kl. Ie pod kierunkiem p. Mieczysławy Adamczuk, prace projektowe o teatrze opracowała młodzież pod kierunkiem p. Luizy Karwan. Organizację Festiwalu koordynowała p. Barbara Kowalczyk.
W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy sponsorom i członkom jury, a młodzież i nauczycieli zapraszamy do udziału w X Jubileuszowej edycji Festiwalu Twórczości Scenicznej w Językach Obcych w 2012 roku.