09.10.2017, autor: B. Hawrylak

Teatr antyczny, ale bez katharsis…

We wtorek (10 października) niemal wszyscy uczniowie klas pierwszych obejrzeli w Zamojskim Domu Kultury spektakl  wystawiony  przez Teatr Edukacyjny z Krakowa.  Aktorzy przybliżyli widzom historię teatru greckiego, w bardzo żywiołowy, polemiczny i ekspresyjny sposób zaprezentowali różnice między twórczością  Ajschylosa i Sofoklesa, odegrali  też  fragmenty wielkich dramatów antycznych: Antygony i  Prometeusza w okowach.

Spektakl wzbudził entuzjazm wśród młodzieży, jego interaktywna formuła  sprawiła, że widzowie zostali zaproszeni do współtworzenia sztuki i  spisali się w tej roli  bardzo dobrze. 

Na uwagę zasługuje też niezła gra aktorska, ciekawe rozwiązania scenograficzne, czy wreszcie koncepcja przemieszania dwóch perspektyw czasowych( starożytność- współczesność). Tylko katharsis, swoistego oczyszczenia w żaden sposób nie dało się przeżyć, losy tragicznych bohaterów zostały potraktowane z dużą dozą humoru i dystansu, zamiast współczucia  dla ich tragedii,  z rozbawionej sali co chwilę dawały się słyszeć kolejne salwy śmiechu… Pamiętajmy jednak, że był to teatr o teatrze, a nie wystawienie konkretnej tragedii. Ponadto, jak pisał Ignacy Krasicki- I śmiech niekiedy może być nauką. 

Mimo wszystko ten  spektakl warto było obejrzeć, co  niemal jednogłośnie potwierdzili obecni na nim  uczniowie.