04.04.2014, autor: M. Onyszczuk, J. Zimon (kl. 2h)

„Tam kiedyś był nasz dom” – dzieje i zagłada Żydów na Zamojszczyźnie

13 kwietnia w auli szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego odbyła się prelekcja na temat historii Żydów na Zamojszczyźnie, prowadzona przez p. Marię Bikowską oraz p. Tomasza Hanejko, pracownika Muzeum - Miejsce Pamięci w Bełżcu.  Uczniowie obejrzeli wzruszający film dokumentalny „Tam kiedyś był nasz dom” w reżyserii Ewy Szpryngier, który obrazuje dzieje żydowskich mieszkańców miasta, aż do całkowitej ich zagłady podczas II wojny światowej.

Kolejnym źródłem wiedzy na temat Holocaustu był fragment filmu „Shoah” Claude’a Lanzmanna, w którym fryzjer pochodzenia żydowskiego - obcinający włosy kobietom i dzieciom na krótko przed śmiercią w komorze gazowej - opowiada o przymusowej pracy w obozie zagłady w Treblince. Oba te źródła zostały opatrzone komentarzem p. Tomasza Hanejki.

 

Ostatnim etapem warsztatów były zajęcia i praca z tekstami ofiar i świadków Holocaustu na Zamojszczyźnie.

W warsztatach wzięły udział klasy : I i oraz h, także II e, f, g i h. Całość wywarła na nas ogromne wrażenie oraz uświadomiła, jak wyjątkowo blisko Zamość jest powiązany z dziedzictwem kultury żydowskiej – a w konsekwencji strasznej zbrodni nazistowskiej.

Spotkanie to było dla nas porządną lekcją historii, w której braliśmy udział także emocjonalnie. Starannie dobrane źródła oraz fantastycznie przeprowadzony wykład pozwolił nam na głębsze zrozumienie istoty okrutnego zjawiska, jakim był Holocaust. Doświadczenie, które nabyliśmy w ciągu trzygodzinnej prelekcji z pewnością pozostanie w nas na długie lata.