17.06.2014, autor: E. Byra, O. Rybczyńska

TEATR – STADION – ŚWIĄTYNIA

W tej konwencji już po raz szesnasty została zorganizowana Parafiada dzieci i młodzieży w Landwarowie. Nasze liceum było reprezentowane przez grupę młodzieży z klas 1 i 2 pod opieką Pani Dyrektor Agaty Waszek, siostry Mirosławy Kozioł i profesora Emila Rafalskiego. Parafiada, czyli zawody polegające na rywalizacji artystycznej, sportowej i religijnej, była tylko częścią czterodniowej wycieczki młodzieży I LO  na Litwę. Już w drodze, mieliśmy okazję zwiedzić Grabarkę, czyli „prawosławną Częstochowę”, Sokółkę – miejsce Cudu Eucharystycznego oraz malownicze Troki. 

 

W trakcie wycieczki podążyliśmy też śladem romantycznych poetów, by dotrzeć do najbardziej polskiego miasta na obczyźnie – Wilna. Przebywając w stolicy Litwy, mieliśmy okazję dostrzec wiele polskich akcentów. Nic w tym dziwnego, gdyż przez wiele wieków mieszkali tam Polacy min. Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.

Wieczorem udaliśmy się na spotkanie integracyjne z młodzieżą polską na Litwie. Był to czas relaksu, zabawy, a nawet odrobiny szaleństwa – wszystko to sprawiło, że poczuliśmy się naprawdę jak w domu. Żal nam było wyjechać, ale następnego dnia musieliśmy wracać do Zamościa, przy okazji zahaczając o Kowno - „drugą stolicę Litwy”.

Niestety, po czterech upalnych dniach w Polsce przywitała nas burza, ale przy akompaniamencie gitary i śpiewów, w które włączyli się nawet nauczyciele, rozwiały się nasze smutki, a na ich miejsce pojawiły się plany ponownego spotkania z naszymi nowymi przyjaciółmi. 

Chociaż wycieczka się zakończyła, do Zamościa nie wróciliśmy z pustymi rękami. W konkursie artystycznym bezkonkurencyjnym okazał się duet Marty Mołdoch (2e) i Arkadiusza Rozmusa (1a), którzy zachwycili jury i widownię niesamowitym wykonaniem piosenki „Jesteś blisko mnie”. Nasi uczniowie okazali się także znawcami Ewangelii wg św. Łukasza. Michał Pomarański (2h) i Marta Mołdoch zdobyli pierwsze nagrody w konkursie biblijnym. Nie zabrakło również sukcesów sportowych.

Drużyna w składzie: Kinga Makowska (2g), Wioleta Sarzyńska (2g), Daria Mogielnicka (2h), Julita Chmiel (2g), Dorota Wronka (2j), Oliwia Rybczyńska (1h) i Marta Mańkowska (2g) zdobyła srebrny puchar za grę w piłkę siatkową dziewcząt. Drużyna piłki nożnej nie pozostała w tyle. Mateusz Cyc (2h), Michał Pomarański, Patrycja Pawluk (2d), Daniel Janikowski (1d), Michał Kłembokowski (2g) zdobyli trzecie miejsce. Michał Kłembokowski osiągnął także indywidualny sukces – zdobył brązowy medal w tenisie stołowym. 

 

Audycja w Katolickim Radiu Zamość -  kilka wspomnień

http://www.radiozamosc.pl/wiadomosc,604,parafiada-na-litwie.html