29.09.2019, autor: M. Lis

Szymonowiczowskie Reminiscencje za nami.

Młodzież i nauczyciele naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w Sesji Krajoznawczej poświeconej Szymonowi Szymonowicowi oraz Zjazdowi Szymonowiczowskiemu, której organizatorem był PTTK Odział w Zamościu oraz nasze Liceum. W drugim dniu sesji (27 września) odbył się spektakl Sielanki Szymona Szymonowica w reżyserii Piotra Linka i Piotra Johaniuka. Aktorzy, którzy wzięli udział w spektaklu, to uczniowie, absolwenci i przyjaciele I Liceum skupieni wokół Klubu Żywego Słowa oraz Młodzieżowego Domu Kultury. Autorem zdjęć z Sesji jest pan Edward Słoniewski.

Na konferencji poświeconej życiu i działalności Szymona Szymonowica i Michała Pieszki oraz wspomnieniu Zjazdu Szymonowiczowskiego z roku 1929 obok historyków, naukowców zaproszonych na konferencję, również nasi uczniowie zaprezentowali swoje referaty. Wiktor Wachowicz, przedstawił Wspomnienia ze Zjazdu Szymonowiczowskiego z 1929 roku, a Mateusz Sroczyński w niezwykle ciekawy sposób przybliżył sylwetkę profesora Michała Pieszki, jednego z najważniejszych nauczycieli i mieszkańców Zamościa.

W czasie Sesji wykonano pamiątkową fotografię, nawiązując do zdjęcia z roku 1929. 

Podczas przerwy uczniowie klasy 2f wraz z wychowawczynią panią Marią Bikowską zaprosili uczestników spotkania do kawiarenki.