11.05.2018, autor: L. Karwan

Symulacja obrad Parlamentu Europejskiego

W środę 9 maja uczniowie klasy 2f w składzie Krystian Petz, Monika Cisek, Mateusz Radliński i Damian Pawelczyk, pod opieką p. Luizy Karwan, wzięli udział w zorganizowanej z okazji Dnia Europy symulacji obrad Parlamentu Europejskiego w Sali sesyjnej lubelskiego Ratusza.

Celem symulacji było zapoznanie młodzieży z podstawowym programem grup politycznych funkcjonujących w PE oraz praktyczne sprawdzenie ich wiedzy na temat głównych problemów, z którymi zmaga się Europa. Każdy z uczniów został przydzielony do jednej z frakcji europarlamentu i na podstawie wiedzy na temat jej programu, wraz z innymi uczestnikami symulacji musiał wypracować wspólne stanowisko grupy na trzy tematy: unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO), Nord Stream 2 oraz problemu imigrantów. Po przedstawieniu swoich stanowisk, członkowie poszczególnych frakcji politycznych wzięli udział w ogólnej dyskusji na temat wyżej wymienionych problemów, rozwijając argumentację „za” i „przeciw” wobec poszczególnych rozporządzeń i broniąc stanowiska wcześniej zajętego przez własne ugrupowanie.

Z radością informujemy, że grupa reprezentująca stanowisko Zielonych – Wolnego Sojuszu Europejskiego, w której składzie znalazł się uczeń naszej szkoły, Damian Pawelczyk, zdobyła pierwsze miejsce. Gratulacje!