29.10.2017, autor: M. Hoda-Kloc

Spotkanie z ks. Derdziukiem

W dniu 26 października w naszym liceum odbyło się spotkanie z księdzem Prałatem dr Eugeniuszem Derdziukiem – Proboszczem Parafii w Krasnobrodzie, od 16 lat egzorcystą. Udział w nim wzięli uczniowie klas drugich. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą, następnie zaproszony gość opowiedział zebranym o tym, jak odkrył swoje powołanie, jak wyglądała jego droga duchowa.

Skupił się głównie na zapoznaniu zebranych ze specyfiką pracy księdza egzorcysty, po czym udzielał wyczerpujących odpowiedzi na zebrane wcześniej pytania uczniów. Drugoklasiści pytali m.in. o to, w jaki sposób dochodzi do opętania i jakie są jego symptomy. Jak można rozpoznać osobę opętaną i w jaki sposób odróżnić ją od osoby chorej psychicznie. Ksiądz opowiedział o działaniu złego ducha, który wodzi nas na pokuszenie i próbuje wciągnąć w sieci zła. Udzielając odpowiedzi na zadawane pytania, opisywał, w jaki sposób dokonywane są egzorcyzmy, wraz z przedstawieniem przypadków i historii, z jakimi miał do czynienia.

Wykład wzbudził bardzo duże zainteresowanie uczniów, którzy słuchali go w ogromnym skupieniu, a zaproszony gość otrzymał gromkie brawa. Na zakończenie spotkania ksiądz podziękował i pobłogosławił zgromadzonych.