08.11.2010, autor: Paula Lepianka (kl.1h)

Spotkania kultur

W dniu 04.11.2010r. nasze liceum już po raz trzeci odwiedziła młodzież z Izraela. O godzinie 9:00 w Auli szkoły oficjalnie przywitaliśmy gości z zagranicy wraz z ich opiekunami. Wysłuchaliśmy przemowy Dyrekcji szkół, a następnie uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy polsko-żydowskie. Potem przystąpiono do warsztatów, mających na celu zintegrowanie społeczności naszego liceum oraz ich rówieśników z Izraela. Uczniowie bawili się znakomicie. Sprawdzona została ich wiedza na temat obu kultur poprzez różne gry i zabawy, a także umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Uczestnicy warsztatów mogli wymienić swoje poglądy, porozmawiać o zainteresowaniach czy o tym, jak wygląda ich codzienne życie. Po zakończeniu zajęć część uczniów powróciła na lekcje, część zaś udała się razem z izraelską młodzieżą na wycieczkę do Bełżca. Miejsce to jest szczególnie ważne dla Izraelczyków, gdyż właśnie tam, podczas II wojny światowej hitlerowcy wymordowali ludność żydowską. W Bełżcu odbyła się ceremonia: odśpiewane zostały hymny obu państw, a następnie oddano część poległym poprzez wspólną modlitwę za zmarłych obu społeczności uczniowskich. Ostatnim punktem programu była dyskoteka, gdzie uczestnicy wymiany mogli jeszcze porozmawiać na interesujące ich tematy oraz wymienić się adresami e-mail, numerami telefonów. Nawiązane zostały nowe znajomości, które z pewnością będą podtrzymywane, być może przez wiele lat. To pozwoli naszym uczniom w rozwijaniu języka angielskiego, a także pozostanie niezapomnianą przygodą na całe życie.
Wymianę jak co roku zorganizowały Pani Profesor Barbara Jędruszczak i Pani Profesor Halina Pilszczek. W przedsięwzięcie zaangażowali się także nauczyciele języka angielskiego: Pani Profesor Mieczysława Adamczuk, Pani Profesor Monika Borowska, Pani Profesor Luiza Karwan, pani Profesor Małgorzata Struk.