28.09.2016, autor: M. Podolak

Śladami Henryka Sienkiewicza

Klasy Ie i If pod wodzą wychowawców pani M. Twardziszewskiej i pana P. Linka wzięły udział w wyprawie śladami Henryka Sienkiewicza po Działach Grabowieckich, którą zaproponowała biblioteka szkolna.  Z Zamościa udaliśmy się piękną trasą, wiodącą przez  Park Krajobrazowy, do Skierbieszowa, tam odwiedziliśmy średniowieczne grodzisko położone na rzeką Wolicą.

Następnie odwiedziliśmy grób rodziny Czachórskich na cmentarzu w Grabowcu. 

 

To właśnie przyjaźń ze Stanisławem Czachórskim była powodem przyjazdu Henryka Sienkiewicza na Zamojszczyznę. A krajobrazy zainspirowały do stworzenia opisów przyrody w twórczości literackiej.

 

W Grabowcu zwiedziliśmy kościół oraz Górę Zamkową z krzyżami upamiętniającymi powstańców styczniowych.

 

Później udaliśmy się do Grabowczyka, majątku Czachórskich, w którym dwukrotnie gościł nasz noblista. Pani przewodnik Agnieszka Linek przeczytała fragmenty listów opisujących pobyt pisarza. Wysłuchaliśmy też fragmentów noweli „Niewola tatarska”, napisanej prawdopodobnie właśnie tutaj. 

Dalsza wędrówka prowadziła malowniczym jarem lessowym do Dańczypola. Tam przy ognisku nieopodal malowniczego źródełka wzmocniliśmy już nieco nadwątlone siły. 

W doskonałym nastroju udaliśmy się do jaru Horpyny, niestraszne nam były nawet  fragmenty „Ogniem i mieczem” opisujące wiedźmę i jej niedostępną kryjówkę.  

W promieniach wrześniowego słońca, podziwiając pagórkowate krajobrazy, wróciliśmy do Zamościa.