29.05.2020, autor: M. Podolak

Rusza głosowanie w konkursie „Bądź Eko w Zamościu”

Eko Przestrzeń i EKOwyzwania w I Liceum to dwa projekty naszych uczniów zgłoszone do konkursu ekologicznego Kroniki Tygodnia „Bądź Eko w Zamościu”. Teraz rozpoczyna się głosowanie na najlepsze przedsięwzięcie. Możesz pomóc zdobyć młodym ekologom nawet 5 tys. Głosowanie odbywa się za pomocą kuponów drukowanych na łamach Kroniki Tygodnia (od 26 maja do 30 czerwca)

https://www.kronikatygodnia.pl/…/21105,uaktualniony-regulam…)

Bądź EKO w Zamościu: "EKOwyzwania w I LO"

Kierując się troską o dobro środowiska naturalnego klasa II e, pod kierunkiem nauczyciela biologii p. Iwony Kicińskiej, stworzyła projekt pt.”EKOwyzwania w I LO”. Uczniowie podjęli się różnorodnych zadań. Pierwsze z nich polegało na zaprojektowaniu ekoubrań - koncept ten będzie podkreśleniem znaczenia naszej świadomości w wykorzystywaniu surowców dostępnych na co dzień. Zdecydowana większość klasy postawiła na kreatywność i wyobraźnię. Uczniowie zaangażowani 

w przedsięwzięcie podjęli się zaprojektowania i wykonania użytkowych lub dekoracyjnych przedmiotów w myśl idei upcyklingu. Dzięki  tej grupie powstały niepowtarzalne i  ciekawe przedmioty takie jak: ekotorby, ekodoniczki, biżuteria i inne akcesoria lub części garderoby. Wystarczyło tylko trochę śmieci, szczypta inspiracji, odrobina wyobraźni i odpady zyskały drugie życie. Klasa przygotowała również plakat informacyjny na temat upcyklingu, czyli przetwarzania wtórnego odpadów, które polega na nadaniu nowego życia starym, niepotrzebnym przedmiotom, zmianie ich funkcji, a często także i formy. Kolejnym pomysłem uczniów były sondaże publiczne, mające na celu kształtowanie świadomości ekologicznej mieszkańców Zamościa i propagowanie odpowiedzialności wobec otaczającej nas przyrody. Uczniowie wraz z koordynatorką projektu mają nadzieję, że przy wykorzystaniu twórczego wysiłku i zapału do pracy, zainteresowanie stanem środowiska stanie się sprawą znaczącą dla mieszkańców Zamościa i okolic.