03.12.2015, autor: D. Łapińska

Rekolekcje dla wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży w ILO im. Jana Zamoyskiego

W lipcu 2016 roku w Polsce, pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”, odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem przyjedzie młodzież z całego świata.

Jednak wydarzeniami poprzedzającymi główne uroczystości będą Światowe Dni Młodzieży w diecezjach. Każda diecezja potrzebuje wolontariuszy - młodych ludzi, którzy czynnie zaangażują się w przygotowanie oraz przebieg tych dni.

W dniach 7-8 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego w Zamościu odbyły się rekolekcje dla wolontariuszy diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Około dwustu uczestników przebywało na terenie szkoły, gdzie zdobywało informacje na tematy związane z przyszłorocznymi wydarzeniami. W sobotę o godzinie 15 wszyscy udaliśmy się do zamojskiej Katedry na Mszę Świętą. Po obiedzie obejrzeliśmy film i wysłuchaliśmy wspomnień księdza, który był uczestnikiem ŚDM w Madrycie z 2011 roku. Jednym z gości był raper JB. Zaprezentował teledysk promujący naszą diecezję i w skrócie wyjaśnił okoliczności jego powstania. Piosenka nosi tytuł „Zobacz świeci słońce”. https://www.youtube.com/watch?v=w6Zpm_YM80A 

Po kolacji znalazł się czas na zabawy i tańce integracyjne, a wieczorem w kościele rektoralnym św. Katarzyny rozpoczął się wieczór uwielbienia. Swoją obecnością zaszczycił nas ksiądz biskup Marian Rojek, który się modlił się razem z wolontariuszami. 

Po zakończonej modlitwie uczestnicy udali się na nocleg do zespołu szkół katolickich. Rekolekcje oficjalnie zakończyła niedzielna Eucharystia w kościele pw. Św. Brata Alberta.

Czas rekolekcji dla wolontariuszy z pewnością nie był czasem straconym. Poznaliśmy się jeszcze lepiej, nawiązaliśmy między sobą nowe znajomości. Pełni entuzjazmu czekamy na następne spotkania i oczywiście: „Do zobaczenia w Krakowie!”.

Dagmara Łapińska – uczennica I LO, wolontariuszka ŚDM Kraków 2016.