18.11.2008, autor: Klaudia Lizak

Przyjazd młodzieży z Izraela

W dniach 14-15 listopada nasze liceum odwiedziła młodzież z Izraela. Głównym celem ich pielgrzymki było odwiedzenie miejsc, gdzie podczas II wojny światowej, odbyła sie masowa zagłada Żydów - Bełżec i Rotunda zamojska. Z tej okazji I liceum zorganizowało dla gości szereg atrakcji. W piątek o godzinie 16:30, na Rynku Wielkim - przed Ratuszem, spotkaliśmy się z izraelską młodzieżą i wspólnie przeszliśmy do budynku szkoły. Tam odbyło się jeszcze krótkie, bardziej oficjalne, powitanie obu dyrektorów, po czym goście mogli już podziwiać prezentację przygotowane przez Zespół Pieśni i Tańca - Zamojszczyzna. Skoro młodzież została zapoznana z bogactwem zamojskiego folkloru, grzechem byłoby nie przedstawić im historii naszego pięknego miasta. Tak, więc po skończonym występie odbyła się projekcja filmu o Zamościu. Chcieliśmy zainteresować ludzi z innego kraju lokalna kulturą, lecz my sami też pragnęliśmy nauczyć się czegoś od nich, więc zaraz po wyświetleniu filmu, obejrzeliśmy kolejny, tym razem o Rishon Le Zion - rodzinnej miejscowości przybyłych Izraelitów. Następnie przyszedł czas, by zaprezentowali się nasi koledzy i koleżanki. Uczniowie naszej szkoły przedstawili kilka pieśni operowych, a następnie klasa III D dała koncert poezji śpiewanej. Na tym skończył się pierwszy dzień atrakcji. Sobota rozpoczęła się bardzo wcześnie, bo około godziny 8:00 byliśmy świadkami warsztatów edukacyjnych i integracyjnych oraz zasiedzeniu drzewka przyjaźni na szkolnym dziedzińcu. Następne godziny spędzone były na zwiedzaniu miasta: Najpierw Rotunda, następnie synagoga i udział w obrzędach religijnych. Godzina dwunasta to wyjazd do Bełżca, po którym daliśmy młodzieży odetchnąć, bo popołudnie znów postanowiliśmy im zabrać. O godzinie 17:00 klasa 2h, zaprezentowała przygotowane po angielsku skecze, następnie nasza przewodnicząca - Marcelina Pieczykolan, wykonała piosenkę, po której goście oglądali układy sportowo-taneczne oraz pokaz sztuki walki taekwondo! Panowała bardzo miła atmosfera, którą jeszcze bardziej 'rozkręcił' zespół z klasy 2 b. Potem już wszyscy razem bawiliśmy się w najlepsze. Język nie był przeszkodą, narodowość także, liczyła się zabawa i integracja. Około godziny 20:00 spotkanie się zakończyło, bo następnego dnia, w niedzielę, o godzinie 9:00 musieliśmy już pożegnać naszych gości. Program uroczystości zakończył sie sukcesem. Wszyscy byli zadowoleni i żal było sie rozstawać. Przez te dwa dni bardzo wiele nauczyliśmy sie o kulturze Izraela i przekonaliśmy, że młodzież zamojska i izraelska, w gruncie rzeczy niewiele się od siebie różni.