09.12.2021, autor: A. Niańko

Pomożesz? Bo możesz, masz to w genach!

8 grudnia od 8.00-14.00 w naszej szkole odbyła się rejestracja potencjalnych Dawców komórek macierzystych. Dzień wcześniej wszyscy wolontariusze zostali przeszkoleni z zasad rejestracji. 

Dzięki naszym starszym kolegom i koleżankom do grona Dawców dołączyło 21 osób, co daje nowe szanse na życie dla osób, które czekają na przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego.

Z całego serca pragniemy podziękować każdej osobie, która dołączyła do grona potencjalnych dawców. Gratulujemy podjęcia dobrej decyzji – dzięki temu może właśnie ktoś z nas uratuje życie innej osobie!

Podziękowania należą się także wolontariuszom, którzy bezinteresownie wsparli akcję – BRAWO! :)

 

Rejestracja potencjalnego dawcy szpiku polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Później, w ciągu miesiąca próbki materiału genetycznego są badane, a następnie co dwa tygodnie jest robiona aktualizacja bazy danych potencjalnych dawców. Osoby, które zostają zaliczone w poczet dawców dostają informację e-mailem lub telefonicznie. Wtedy muszą potwierdzić, czy nadal chcą pomóc.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy niespokrewnionego dla Pacjenta jest bardzo trudne. Im więcej potencjalnych Dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na raka krwi.