15.09.2016, autor: M. Podolak

Pokazy fizyczne

W środę, 14 września uczniowie kilku  klas /w sumie ponad 240 osób/uczestniczyło w wycieczce do Lublina. Większość grup rozpoczęła od odwiedzenia byłego obozu koncentracyjnego Majdanek, miejsca, w którym zginęło ok. 80 tysięcy ludzi ponad 50 narodowości z prawie 30 państw. Wizyta ta wywarła na nas ogromne wrażenie.

Część uczniów zwiedziła Zamek Lubelski. Głównym punktem programu były Pokazy Fizyczne, organizowane przez Instytut Fizyki UMCS oraz Polskie Towarzystwo Fizyczne już po raz 57.

Tym razem obejmowały następujące działy: fizyka ludzkiego ciała, ciecze, rezonanse i elektromagnetyzm. Mieliśmy okazję przekonać się,  jak ważna jest fizyka w życiu codziennym, i że jej prawa można wyłożyć  w sposób jasny i zrozumiały, a nawet z dozą dowcipu.

Można było zmierzyć sobie pojemność płuc albo siłę bicepsów, poznać zasadę działania detergentów w trakcie zmywania naczyń, dowiedzieć się jak działa mikrofalówka, na czym polega przekaz obrazu telewizyjnego, zbudować lewitujący długopis, a nawet postrzelać z działka elektromagnetycznego.